Vianočný stromček v kvetináči

Prečo si vybrať vianočný stromček v kvetináči?

Redakcia - 6. decembra 2020 - 3008. zobrazení

Nie je to tak dávno, čo umelé vianočné stromčeky zažívali veľký boom. Jeden z dôvodov bol aj dôraz na šetrný prístup k prírode. Ani tie najkrajšie umelé modely ale nedokázali nahradiť prirodzený šarm živého stromčeka. Predajcovia tak našli spôsob, ako dopriať majiteľom „eko“ riešenie. Tým sa stal práve vianočný stromček v kvetináči.

Napriek tomu, že aj vianočný stromček v kvetináči má isté mínusy, v porovnaní s klasickými rezanými kusmi ponúka viacero výhod. Jeho najväčším plusom je možnosť použiť stromček aj po ukončení sviatkov. Tým sa ale zoznam výhod ani zďaleka nekončí. Vzhľadom na isté mínusy však ani takéto výhodné riešenie nebude vhodné pre každého.

Výhody vianočných stromčekov v kvetináči

Využitie stromčeka aj po Vianociach

Život stromčekov v kvetináči sa na rozdiel od tých rezaných po sviatkoch nekončí. Na začiatku jari ich totiž môžeme premiestniť na záhradu, kde ich budeme naďalej pestovať v kvetináči, kým nevyrastú, alebo ich presadíme a necháme ich natrvalo v exteriéri.

Jeden stromček využívaný viac sezón

Ak premiestnený stromček hneď nepresadíme, ale necháme ho na záhrade celý rok v kvetináči, ako vianočný stromček nám bude môcť poslúžiť aj počas ďalších sviatkov. Po nich ho môžeme opäť presunúť vonku a tento cyklus opakovať aj pár sezón, pokým strom nebude veľký a prestane sa zmestiť do interiéru.

Možnosť pestovať stromček pár rokov

Pokiaľ už viac stromček neplánujeme využiť ako vianočný, môžeme ho natrvalo presadiť vonku na záhradu. Tú môže zdobiť dosť dlho, stačí sa oň správne starať a dopriať mu všetko potrebné k zdravému rastu. Pri správnej starostlivosti je vysoko pravdepodobné, že jeho životnosť dosiahne až niekoľko desiatok rokov.

Nižšia záťaž pre prírodu

Vyššie uvedené výhody majú na svedomí ďalšie významné plus, ktoré sa výrazne podpísalo pod veľký návrat živých vianočných stromčekov do predaja. Tým je celková šetrnosť voči prírode. Využívanie stromčekov v kvetináči totiž znižuje počet použitých a následne vyhodených ihličnanov, ktoré poslúžili iba jednu vianočnú sezónu.

Viacero druhov stromčekov na výber

V zozname pozitív, ktorými sa môžu živé vianočné stromčeky v kvetináči pochváliť, nechýba ani pestrý výber druhov. Ten je o niečo širší ako pri rezaných stromčekoch. Navyše, zákazníci si môžu zaobstarať aj druhy z cudziny, aké v našich končinách bežne nerastú.

Vianočný stromček v kvetináči - ozdobený

Druhy vianočných stromčekov v kvetináči

  • Klasické domáce ihličnany ako smrek, jedľa alebo borovica.
  • Vyšľachtené pomaly rastúce odrody týchto domácich drevín.
  • Vybrané druhy cypruštekov, ktoré poslúžia aj niekoľko sezón.
  • Vzácnejšie dreviny zo zahraničia, napríklad cédrové odrody.

Ako vyberať vianočný stromček v kvetináči?

  • Jeho tvar a veľkosť je potrebné prispôsobiť veľkosti a dispozícii domácnosti.
  • Dôležité sú aj nároky vybraného druhu na podmienky a starostlivosť o strom.
  • Niektoré druhy sú viac aromatické, čo môže byť pri využití v interiéri problém.
  • V prípade presadenia stromčeka na záhradu treba zohľadniť maximálnu výšku.
  • Ak chceme stromček využívať niekoľko sezón, kľúčovou bude jeho životnosť.
Vianočný stromček

Ako pestovať vianočný stromček v kvetináči?

Napriek tomu, že vianočný stromček v kvetináči má o niečo vyššie nároky ako rezaný, jeho pestovanie zvládne každý. Tajomstvom úspechu je dopriať mu optimálne podmienky a dbať o splnenie jeho základných potrieb.

Poloha

Žiadnemu ihličnanu nevadí presvetlené miesto, dokonca ho vyhľadáva. Vianočný stromček v kvetináči tak môžeme umiestniť hneď vedľa okna. Pri presádzaní na záhradu mu zas doprajme polohu na otvorenom slnečnom stanovišti.

Teplota

Aj keď ihličnany vydržia aj vo väčšom teple, resp. chlade, je potrebné ich chrániť pred prudkými teplotnými výkyvmi. Premiestňovanie stromčeka do interiéru a následne späť von by tak mala sprevádzať postupná aklimatizácia na vyššie, resp. nižšie teploty.

Zálievka

Vianočný stromček v kvetináči si potrpí na častú zálievku. Platí to hlavne počas jeho sviatočného pobytu vo vykúrenom interiéri, kde dochádza k rýchlejšiemu odparovaniu vody. Vtedy ho môžeme polievať každé dva až tri dni.

Presádzanie

Akt presádzania stromčeka na záhradu patrí k najdôležitejším. Vykonávať sa má vždy na jar. Ak chceme stromček použiť aj počas budúcich Vianoc a nebudeme ho sadiť rovno do zeme, na výsadbu použijeme väčší kvetináč, v ktorom bude môcť do nasledujúcich sviatkov trochu podrásť.

Vianočný stromček v kvetináči

Nevýhody takýchto vianočných stromčekov

Pri jednotlivých úkonoch spojených s pestovaním živého vianočného stromčeka v kvetináči sa stretneme aj s istými mínusmi. Tie nám však neprinesú veľa starostí a pokiaľ dodržíme všetky osvedčené zásady pestovania, stromčeku sa bude bez problémov dariť.

Náročnejšia starostlivosť

Viac času a námahy si vyžiada už vyššie spomenuté polievanie a presádzanie. Prácu navyše nám prinesie aj zastrihávanie vetvičiek, ku ktorému by sme mali pristúpiť vždy pred Vianocami. Jeho výsledkom bude krajší a lepšie vytvarovaný stromček.

Problémy s aklimatizáciou

Neznášanlivosť teplotných výkyvov je síce mínusom, no pri troche vynaliezavosti sa dá ľahko vyriešiť. Pred premiestnením stromčeka do interiéru aj späť von ho môžeme nechať pár dní v pivnici alebo v garáži. Pri prechodnom pobyte si postupne privykne na vyššie, resp. nižšie teploty.

Ako si vybrať ten najkrajší umelý vianočný stromček?

Viete, podľa čoho si vybrať umelý vianočný stromček? Aké typy umelých vianočných stromčekov existujú? Poznáte 3D umelé vianočné stromčeky?

Ekologické Vianoce

Predísť problémom s aklimatizáciou sa dá už pri kúpe. Niektorí predajcovia totiž umožňujú objednať si vianočný stromček v kvetináči pripravený na okamžitý pobyt v domácnosti. Túto možnosť v súčasnosti poskytujú viaceré kamenné predajne aj e-shopy.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články