Hedera helix

Redakcia - 4. marca 2015 - 3422. zobrazení

Hedera helix alebo brečtan popínavý je vždy zelenou rastlinou rozšírenou vo väčšej časti Európy, vrátane Británie a Západnej Ázie. V týchto častiach je pôvodnou rastlinou, ktorá sa vyskytuje v listnatých lesoch a v zalesnených oblastiach rastie plazivým alebo popínavým spôsobom po kmeňoch stromov.

Brečtan je liečivá rastlina a jeho účinky spomína už Hippokrates.

Používa sa najmä na vonkajšie použitie. Obsahuje veľké množstvo saponinov, glykozidov. Rastliny s obsahom saponínov napomáhajú vykašliavaniu hlienov, a preto sa používa do sirupov proti kašľu.

brectan
Zdroj foto: (link)

Plody sú malé tmavo modré alebo čierne bobule, ktoré na rastline vydržia až do jari. Bobule sú pre človeka jedovaté. Chĺpky mladých výhonkov a listov brečtanu môžu u citlivých osôb vyvolať podráždenie na pokožke.

plody-brectan
Zdroj foto: (link)

Brečtan popínavý je označovaný za invázny druh rastliny, resp. je považovaný za nežiaducu rastlinu, a to najmä v Spojených štátoch amerických, v častiach Austrálie a na Novom Zélande.  Brečtan je prešľachtený do mnohých odrôd s rôznym tvarom, kresbou i sfarbením listov.

hedera-gold
Zdroj foto: (link)

Záhradní architekti využívajú brečtan popínavý na dotvorenie vzhľadu starších budov. Brečtan popínavý je predovšetkým v krajinách Spojeného kráľovstva považovaný za jeden zo základných komponentov záhradných architektov, ktorí sa orientujú na rekonštrukciu a navrhovanie dizajnu starších budov.

hedera-helix
Zdroj foto: (link)

Hedera helix si vyžaduje minimálnu údržbu a preferuje vlhké prostredie. Čo sa týka pôdy je najvhodnejšia úrodná pôda, resp. bohatá na humus. Brečtan popínavý dokáže tolerovať aj výkyvy pH.

brectan-plazivy
Zdroj foto: (link)

Text: Patrik Martinko      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články