Na čo myslieť pri výstavbe domu z hliny a slamy

Na čo myslieť pri výstavbe domu z hliny a slamy

Redakcia - 24. septembra 2018 - 475. zobrazení

Uplatnenie alternatívnych stavebných materiálov pri realizáciách rodinných domov sa osvedčilo aj v našich končinách. Stavebníkov, ktorí sa zaujímajú o výstavbu objektov pomocou hliny a slamy, rýchlo pribúda a jedným z nich možno časom budete aj vy.

Aj keď výstavba domov z hliny a slamy je vo všeobecnosti považovaná za ľahšiu a rýchlejšiu ako v prípade murovaných domov, pred jej realizáciou je potrebné myslieť na pár dôležitých krokov. Práve od nich závisí, či bude dom postavený kvalitne, aká bude jeho schopnosť šetriť a či budú splnené všetky náležitosti spojené s jeho výstavbou.

z hliny a slamy

Vybavenie povolenia Podmienke získať stavebné povolenie sa nevyhneme ani pri výstavbe domu z alternatívnych materiálov. Proces jeho vybavenia však nie je iný ako pri murovaných stavbách, takže stačí navštíviť príslušný stavebný úrad, zaplatiť správne poplatky a počkať na vydanie.

Výber materiálu – Odborníci odporúčajú kupovať materiál, ktorý je certifikovaný. V prípade hliny sa ešte môžeme spoliehať na svojpomocné vytvorenie zmesi z viacerých druhov zeminy obsahujúcich aspoň 10 % podiel ílu, no príprava vlastných slamených balíkov sa neodporúča, pokiaľ nemáme požadované poznatky o tomto procese.

Uskladnenie materiáluOtázka materiálu nehrá dôležitú úlohu len pri samotnej výstavbe, ale aj pri jeho uskladňovaní pred a počas realizácie. Práve tento krok sa podpíše na celkovej schopnosti materiálu izolovať stavbu a tým ovplyvňovať výšku nákladov.

Výber materiálu

Hlina – Hlinenú zmes sa odporúča skladovať v interiéri, kde ju neohrozuje vlaha. Ideálne sú aj pivnice alebo garáže, v ktorých sa udržiava pomerne vyššia teplota. 

Slama – Pripravené slamené balíky by nemali byť v priestoroch, kde je vyššia vlhkosť, čím by im hrozilo rýchle znehodnotenie.

Kúpa slamených balíkov

Kúpa slamených balíkovPokiaľ je reč o slamených balíkoch, nesmieme zabudnúť ani na sledovanie jej kvality pri kúpe. Tá sa dá zhodnotiť podľa farby, ktorá by mala byť v zlatistom odtieni. Ak je slama v balíkoch tmavšia, väčšinou ide o navlhnutý a zrejme aj znehodnotený materiál.

Úžitkový priestor – Pred začiatkom realizácie prikladajte dôraz aj na návrh úžitkovej plochy. Slamené balíky totiž zaberajú väčší priestor ako tehly, takže pri návrhu musíte počítať s istým ukrojením výmery, možno aj do 20-30 cm na m2.

Inštalácia rozvodov – Slamený dom by mal mať viacero priečok, ktorých prítomnosť poslúži aj na inštaláciu rozvodov. Práve do nich by sa mali zabudovať prípojky na vodu a plyn, ktoré sa neodporúča umiestniť priamo do slamených konštrukcií. Pri elektrických rozvodoch je zas vhodné využitie bodovej fixácie na slamu pomocou spevňujúcej zmesi sadry a hliny.

Inštalácia rozvodov

Kým fanúšikovia týchto domov vyzdvihujú ich výhody, neprajníci upozorňujú na prípadné riziká života v nich. Podstatné je, že v porovnaní s bežnými domami sa stávajú úspornejšou a ekologickejšou alternatívou, ktorá nedisponuje o nič horším komfortom. To ale závisí aj od toho, či sa pred realizáciou dodržia všetky požadované kroky vedúce ku kvalitnej výstavbe so všetkým, čo k tomu patrí.

Text: Róbert Bosák    Zdroj foto: Brett and Sue Coulstock

  • Kategórie

Podobné články