Uplatnenie alternatívnych stavebných materiálov pri realizáciách rodinných domov sa osvedčilo aj v našich končinách. Stavebníkov, ktorí sa zaujímajú o výstavbu objektov pomocou hliny a slamy, rýchlo pribúda a jedným z nich možno časom budete aj vy. Viete, ako postaviť dom z hliny a slamy?
Aj keď výstavba domov z hliny a slamy je vo všeobecnosti považovaná za ľahšiu a rýchlejšiu ako v prípade murovaných domov, pred jej realizáciou je potrebné myslieť na pár dôležitých krokov. Práve od nich závisí, či bude dom postavený kvalitne, aká bude jeho schopnosť „šetriť“ a či budú splnené všetky náležitosti spojené s jeho výstavbou.
Ako postaviť dom z hliny a slamy?
Vybavenie stavebného povolenia
Podmienke získať stavebné povolenie sa nevyhneme ani pri výstavbe domu z alternatívnych materiálov. Proces jeho vybavenia však nie je iný ako pri murovaných stavbách, takže stačí navštíviť príslušný stavebný úrad, zaplatiť správne poplatky a počkať na vydanie.
Výber materiálu
Odborníci odporúčajú kupovať materiál, ktorý je certifikovaný. V prípade hliny sa ešte môžeme spoliehať na svojpomocné vytvorenie zmesi z viacerých druhov zeminy obsahujúcich aspoň 10% podiel ílu, no príprava vlastných slamených balíkov sa neodporúča, pokiaľ nemáme požadované poznatky o tomto procese.
Uskladnenie materiálu
Otázka materiálu nehrá dôležitú úlohu len pri samotnej výstavbe, ale aj pri jeho uskladňovaní pred a počas realizácie. Práve tento krok sa podpíše na celkovej schopnosti materiálu izolovať stavbu a tým ovplyvňovať výšku nákladov.
Ako skladovať materiály?
Hlina
Hlinenú zmes sa odporúča skladovať v interiéri, kde ju neohrozuje vlaha. Ideálne sú aj pivnice alebo garáže, v ktorých sa udržiava pomerne vyššia teplota.
Slama
Pripravené slamené balíky by nemali byť v priestoroch, kde je vyššia vlhkosť, čím by im hrozilo rýchle znehodnotenie.
Na čo nezabudnúť pred výstavbou domu z hliny a slamy?
Kúpa slamených balíkov
Pokiaľ je reč o slamených balíkoch, nesmieme zabudnúť ani na sledovanie jej kvality pri kúpe. Tá sa dá zhodnotiť podľa farby, ktorá by mala byť v zlatistom odtieni. Ak je slama v balíkoch tmavšia, väčšinou ide o navlhnutý a zrejme aj znehodnotený materiál.
Úžitkový priestor
Pred začiatkom realizácie prikladáme dôraz aj na návrh úžitkovej plochy. Slamené balíky totiž zaberajú väčší priestor ako tehly, takže pri návrhu musíme počítať s istým ukrojením výmery, možno aj do 20 až 30 cm na m2.
Inštalácia rozvodov
Slamený dom by mal mať viacero priečok, ktorých prítomnosť poslúži aj na inštaláciu rozvodov. Práve do nich by sa mali zabudovať prípojky na vodu a plyn, ktoré sa neodporúča umiestniť priamo do slamených konštrukcií. Pri elektrických rozvodoch je zas vhodné využitie bodovej fixácie na slamu pomocou spevňujúcej zmesi sadry a hliny.
Fúkaná izolácia: Jeden z najlepších izolantov!
Viete, prečo je fúkaná izolácia považovaná za ten najlepší izolant? Aké materiály fúkaná izolácia využíva? Aké sú jej výhody a nevýhody?
Kým fanúšikovia týchto domov vyzdvihujú ich výhody, neprajníci upozorňujú na prípadné riziká života v nich. Podstatné je, že v porovnaní s bežnými domami sa stávajú úspornejšou a ekologickejšou alternatívou, ktorá nedisponuje o nič horším komfortom. To ale závisí aj od toho, či sa pred realizáciou dodržia všetky požadované kroky vedúce ku kvalitnej výstavbe so všetkým, čo k tomu patrí.
Autor textu: Róbert Bosák
Zdroj obrázkov: Brett and Sue Coulstock
Ľutujeme ale nenašli sa žiadne podobné články.