Renovujete svoju kúpeľňu alebo plánujete meniť dlažbu vo vašom interiéri alebo v exteriéri? Ak áno, skôr či neskôr budete stáť pred neľahkou otázkou… Aká škárovacia hmota je pre váš interiér alebo exteriér najvhodnejšia? Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o banálnu otázku, ale zdanie klame.
Obyčajná alebo flexibilná škárovacia hmota?
Poznáte tie prípady, keď škárovacia hmota zmení svoju farbu z bielej alebo hnedej na sivastú? Alebo keď sa na vašej dlažbe nachádzajú miesta, kde je „škárovačka“ úplne sivá a na určitých miestach sa nachádza vo svojej pôvodnej farbe? Tým najhorším prípadom je, keď vám po čase začne škárovacia hmota praskať a vypadávať alebo ju napadnú plesne. Prečo sa to však deje?
„Škárovačka“ vám začne praskať alebo vypadávať len v prípade, ak zvolíte nesprávny typ škárovacej hmoty! Bežnou chybou je, že do vlhkého prostredia, napríklad do kúpelne, zvolíte obyčajnú „škárovačku“. Tá s postupom času stráca nielen svoju farebnosť, ale aj funkčnosť!
Prečo je flexibilná škárovacia hmota napredávanejšou?
Flexibilná škárovacia hmota má viacero pozitív. V prvom rade kvalitné flexibilné „škárovačky“ obsahujú zložky, ktoré zabraňujú tvorbe rôznych druhov plesní. Kúpelňa je miestom, kde je vysoká vlhkosť a veľké množstvo pary, čo je ideálne prostredie práve pre vznik plesní. Ak však použijete flexibilnú škárovaciu hmotu, plesní a iných neduhov sa vo vašej kúpeľni už obávať nemusíte!
Ďalšou výhodou flexibilných „škárovačiek“ je ich zvýšená odolnosť voči prieniku vody. Túto vlastnosť flexibilných „škárovačiek“ oceníte najmä v sprchovacích kútoch a v oblasti vaní. Okrem iného sa tento typ „škárovačiek“ používa aj pri podlahovom kúrení a v exteriéroch. Vďaka svojmu zloženiu dokážu flexibilné „škárovačky“ reagovať na vysoké teplotné zmeny, a to bez toho, aby stratili svoju funkčnosť a kvalitu.
Na záver treba ešte zdôrazniť, že flexibilná škárovacia hmota si zachováva svoju farebnú stálosť. Takže sa už viacej nemusíte obávať, že by vaša „škárovačka“ zmenila po roku či dvoch svoju farebnosť.
Náš TIP na najkvalitnejšie škárovacie hmoty
Hrúbka špáry je dôležitá pri výbere škárovacej hmoty
Pri výbere škárovacej hmoty by ste mali myslieť aj na to, aké hrubé špáry sa chystáte špárovať. Ak napríklad potrebujete zašpárovať obkladový kameň, ktorý je hrubý niekoľko centimetrov a medzery sú väčšie ako bývajú pri klasických obkladoch, potom si musíte zadovážiť škárovaciu hmotu určenú na špárovanie hrubších špár.
Rozdiel „škárovačky“ určenej na špárovanie hrubších špár je oproti „klasickej škárovačke“ v ich konzistencii. Tie škárovacie hmoty, ktoré sú určené pre väčšie a hrubšie špáry, majú hrubšie zrno ako tie „klasické“.
Text: Martina Zvolanská