Ako si zorganizovať cestu okolo sveta

Ako si zorganizovať cestu okolo sveta za jeden rok?

Reklamný článok - 22. novembra 2023 - 704. zobrazení

Cesta okolo sveta za 80 dní je síce možná, no určite si ju neužijete tak, ako keď svoje cestovanie rozložíte na rok. Veď cestovanie nie je o tom, aby ste čo najrýchlejšie navštívili známe turistické miesta. Práve naopak, skutočná krása spočíva v dobrom plánovaní, spoznávaní aj menej komerčných miest a pomalom nasávaní miestnych kultúr. Zistite užitočné tipy, ktoré vám s plánovaním takejto cesty okolo sveta pomôžu.

Pre koho je cesta okolo sveta?

Možno sa pýtate, kto si vlastne môže dovoliť cestu okolo sveta. Nebojte sa, toto dobrodružstvo vás finančne nezruinuje, no je dobré mať pripravený rozpočet, ktorý si môžete dovoliť minúť. Aj od neho sa totiž odvíja, ako bude váš veľký výlet vlastne vyzerať. Dnes nájdete množstvo dostupných, častokrát veľmi výhodných leteniek, vďaka ktorým navštívite miesta, o akých sa vám doposiaľ ani nesnívalo. Letenky odporúčame hľadať na portáloch, ktoré združujú všetky letecké spoločnosti na jednom mieste. Medzi tie najlepšie portály na vyhľadávanie leteniek patrí aj eSky, kde si môžete navoliť rôzne parametre pre jednotlivé letenky a vyhľadávanie pre vás tak bude rýchle a flexibilné.

Či už cestu plánujete sólo alebo s parťákom / parťáčkou, pripravte sa nielen na dobrodružstvo, ale tiež na to, že osobnostne aj duchovne porastiete. Práve cestovanie a spoznávanie nových kultúr, domorodého obyvateľstva či ochutnávanie miestnych špecialít vaše vnímanie sveta posunie na úplne novú úroveň. Tak sa poďme pozrieť na to, čo by ste pri svojom plánovaní mali brať do úvahy.

Ako si zorganizovať cestu okolo sveta

Čo je najdôležitejšie pri plánovaní výletu?

Či už patríte k ľuďom, ktorí si všetko radi plánujú, alebo ste skôr večný improvizátor, pri ceste okolo sveta za jeden rok je plánovanie nevyhnutnosťou. Začať môžete dvoma bodmi, a to rozpočtom, ktorý ste ochotný na dobrodružstvo minúť a zoznamom miest, ktoré chcete navštíviť. Oba body idú spolu ruka v ruke, ak totiž chcete stihnúť vidieť všetkých 7 divov sveta, Karibik, Austráliu, exotické ostrovy aj Dubaj, rátať musíte s o niečo vyšším budgetom.

Určite už máte v hlave miesta, ktoré chcete vidieť či gastronómiu, ktorú chcete ochutnať. Tak ich preneste na papier (alebo do digitálnej podoby), nech máte všetko pekne pokope. Začať môžete napríklad v Barcelone, do ktorej nájdete veľmi výhodné letenky. Z Barcelony sa za veľmi lacno dostanete do Lisabonu, odkiaľ sú super lety do Južnej Ameriky. Samozrejme, začiatok cesty si môžete vyskladať presne podľa seba, no nech sa páči, na tomto odkaze nájdete všetky letenky Barcelona.

Plánujete byť celý rok na ceste?

Desí vás predstava, že počas celého roka budete preč zo svojho domova, od svojej rodiny a priateľov? Práve rozložiť si cestu okolo sveta na jeden rok je skvelý nápad aj preto, lebo sa počas roka môžete viackrát vrátiť domov, napríklad na obľúbené sviatky či rodinnú udalosť. Treba však na to myslieť ešte predtým, ako sa pustíte do kupovania leteniek. A tak sa vôbec nemusí stať, že sa vám cesta predraží. Ak by ste si totiž kupovali letenku na Slovensko (alebo susedných štátov) na poslednú chvíľu, mohlo by vás to vyjsť draho.

Vráťme sa k samotnému plánovaniu. Nenahraditeľným pomocníkom sú rôzne cestovateľské podcasty, knihy či blogy, ktoré vám prinesú množstvo inšpirácie. Taktiež môžete vyskúšať spôsob, že najskôr si pozriete dostupné letenky z danej destinácie, zistíte, či vás toto miesto zaujalo a chceli by ste ho vidieť, alebo radšej budete hľadať letenku inam. No a teraz si vyberte TOP 5 miest z vášho zoznamu, ktoré budú „stavebným kameňom“ vašej cesty, pričom zvyšné miesta budú akýmsi doplnkom. Určite rátajte s tým, že pre počasie, situáciu vo svete či prírodné katastrofy sa môže ľahko stať, že vám z plánu niektorá destinácia vypadne, preto je dobré mať v zálohe aj náhradné miesta.

Ako si zorganizovať cestu okolo sveta

Prečo je dôležité myslieť na detaily?

Detaily dotvárajú celok, to majte vždy na pamäti. A pri plánovaní cesty okolo sveta to platí dvojnásobne. Nepodceňujte napríklad to, akým smerom sa bude vaša cesta uberať. Väčšina ľudí lepšie zvláda cestu na západ, preto tento fakt zvážte aj vy. Tu by ste mohli uplatniť Barcelonu, Lisabon, Južnú Ameriku a tak ďalej, až napokon skončíte napríklad v Dubaji. Ide o stále pomerne exotickú destináciu, do a z ktorej sú letenky čoraz dostupnejšie. Ak vás táto kontrastná krajina zaujíma, pozrite si letenky Dubaj.

So zoznamom krajín prichádzajú na rad detaily toho, koľko chcete v danej krajine stráviť času, ako sa v nej budete presúvať a čo všetko v nej chcete vidieť. Nehroťte to, vždy si v itinerári nechajte časovú rezervu. Najskôr si na mapu naznačte vašich TOP 5 miest a podľa toho, koľko času v nich strávite, si pozrite, aké krajiny, miesta či pamiatky sa dajú navštíviť v ich okolí a aké možnosti presunu sú dostupné. Nezabudnite na kontrolu toho, aké dokumenty či víza budete potrebovať a, samozrejme, s predstihom si skontrolujte aj vaše dokumenty, či sú platné a či ich vôbec máte.

Zdroj obrázkov: Envato

  • Kategórie

Podobné články