Plánujete inštaláciu nového osvetlenia do obývacej izby a neviete, od čoho sa odraziť? V článku sa dozviete užitočné tipy pre dosiahnutie správnej úrovne svetla, ktorá navodí príjemnú atmosféru na relax a trávenie voľného času s najbližšími. Zistite, aké sú hlavné typy osvetlenia v obývačke, ako ich kombinovať a mnoho iných praktických informácií.
1. Základné typy osvetlenia
Každá miestnosť v domácnosti by mala zahŕňať tri primárne typy osvetlenia. Obzvlášť dôležité je splniť túto požiadavku v obývacej izbe, ktorá plní všestrannú funkciu – od relaxu, cez prácu a povinnosti, až po večerné kino z pohodlia pohovky. Jedná sa o:
Ambientné osvetlenie
Ambientné osvetlenie (ozn. aj všeobecné alebo okolité) vytvára celkové pozadie miestnosti. Jeho rozmiestnenie by malo byť rovnomerné. Zvyčajne ide o kombináciu centrálneho osvetlenia v podobe stropnej lampy do obývačky, nástenných a bodových svietidiel.
Pracovné osvetlenie
Má za úlohu poskytnúť dostatočné svetlo pre výkon konkrétnych činností, typických pre danú miestnosť. V tomto kontexte hovoríme primárne o stolových alebo stojacich lampách do obývačky s otočným ramenom, napríklad na čítanie.
Akcentačné osvetlenie
Plní dekoratívnu funkciu, označujeme ho aj pojmom „náladové osvetlenie“. Používa sa na zvýraznenie zaujímavých objektov (napr. obrazové svetlá a nábytkové osvetlenie) či architektonických prvkov (napr. LED osvetlenie krbu a výklenkov).
2. Vrstvené osvetlenie obývacej izby
S osvetlením sa spája aj termín vrstvenie – združovanie viacerých typov svetelných zdrojov v danom priestore súčasne. Názory na optimálny počet svietidiel pre umelé osvetlenie sa líšia. Napríklad, známa britská dizajnérka Abigail Ahern vo svojich publikáciách tvrdí, že ideálne je zakomponovať do priestoru aspoň osem rôznych zdrojov svetla. Na prvý pohľad to môže pôsobiť nerealisticky, keď však zohľadníme obrovské množstvo dostupných alternatív na trhu, ide o dosiahnuteľné číslo.
3. Stmievateľné LED svietidlá
Pri výbere lampy do obývačky je vhodné porozhliadnuť sa po modeloch so stmievateľnou funkciou, vďaka ktorej dokážete zmeniť atmosféru v miestnosti podľa aktuálnej nálady či potreby. Farebnú schému a jas modernej LED lampy môžete ovládať pomocou dotykového vypínača so stmievačom alebo diaľkovým ovládaním a pripojením cez Bluetooth.
4. Optimálna farba osvetlenia v obývačke
Vplyv na celkový dojem z priestoru má aj jeho farebné vnímanie, tzv. chromatickosť alebo teplota svetla. Na kelvinovej stupnici (ozn. K) sa pohybuje od teplej bielej (nádych do žlta) až po studenú bielu. V obývacej izbe je vhodné staviť na teplé odtiene v rozmedzí 2 700 – 3 300 K, ktoré pôsobia upokojujúco, relaxačne a vytvárajú uvoľnenú atmosféru.
5. Lustre vs. prisadené svietidlá
Lampy majú okrem praktickej funkcie aj dekoratívny charakter. Obľúbeným stropným svietidlom, či už v klasických interiéroch alebo tých moderných, sú závesné lustre do obývačky. Nájsť ich môžete v mnohých variantoch – od štýlov (extravagantné art deco, urban style, krištáľové lustre a pod.) až po veľkosť a tvar.
Vo vzdušných priestoroch s vysokými stropmi sa budú vynímať dokonale, v miestnostiach s nižším stropom však siahnite radšej po prisadených stropných lampách. Tie vďaka vysokému rozptylu svetla dokážu vytvoriť ilúziu opticky väčšieho priestoru. LED modely často nájdete aj v prevedení so spomínanou funkciou stmievania.
Zdroj foto: vlastné / Svetla.sk