Ploštica posteľná

Ako zlikvidovať ploštice?

Redakcia - 29. júla 2020 - 4529. zobrazení

Šikovný nenápadný parazit, ktorý sa snaží udržať na dosah svojich hostiteľov za každú cenu. Aj takto sa dajú charakterizovať ploštice, ktoré sú neželaným návštevníkom v nejednej domácnosti, kde každú noc čakajú na svoju príležitosť.

Aj keď každý parazit je vybavený šikovnosťou a riadnou dávkou prefíkanosti, ploštice v nej doslova vynikajú. Tajomstvom úspechu je nočná aktivita, ktorá im umožňuje nerušene loziť po byte a hľadať korisť bez toho, aby si ich niekto všimol. To sa v mnohých prípadoch udeje, až keď je neskoro a ploštice dosiahli, čo chceli. Výsledkom sú nepríjemné uštipnutia, ktoré za istých okolností môžu byť nebezpečné.

Ploštica posteľná

Čím sú ploštice charakteristické?

 • Ploštice posteľné sa druhovo zaraďujú medzi bzdochy.
 • Jedná sa o bezkrídly hmyz dosahujúci veľkosť od 5 do 9 mm.
 • Známe sú oválnym tvarom tela s hrdzavočerveným sfarbením.
 • Ide o parazita, ktorý sa živí krvou ľudí alebo iných stavovcov.
 • Aktívne sú len v noci, kedy vyliezajú a do krvi štípu hostiteľov.
 • Cez deň sú neaktívne, zalezené v rôznych domácich skrýšach.

Kde sa ploštice cez deň ukrývajú?

Miest, ktoré si ploštice vyberajú za svoj dočasný domov, je viacero. Väčšinou obľubujú rôzne otvory a štrbiny v stenách alebo nábytku. Útočisko si nachádzajú aj pod parapetnými doskami či za garnižami. Hojne sa vyskytujú aj v elektrických zásuvkách, kde ich na rozdiel od štrbín a otvorov odhalíme celkom rýchlo. Podstatne menej viditeľné sú v kurínoch alebo v dielňach pri rodinných domoch, ktoré sú pre ich množenie ako stvorené. Zároveň tieto objekty môžu byť výhodným východiskovým bodom pre zahájenie migrácie do vnútra rodinného domu.

Ploštica - ploštice v domácnosti

Ako sa ploštice dostávajú do domácnosti?

 • Vyliezajú vonkajšími stenami, odkiaľ cez okno vlezú do bytu.
 • Obľúbenou trasou do interiérov sú tiež inžinierske siete.
 • Putovať zvyknú po potrubiach, ktorými sa dostanú až do bytu.
 • Zavliecť do bytu ich môžeme v nábytku či v posteľnej bielizni.
 • Do domácnosti sa dostávajú aj z lastovičích a holubích hniezd.

Ako spoznáte uštipnutie plošticou?

Ak sa už ploštice nasťahovali do bytu, nič im nebráni v podnikaní opakovaných nájazdov. Ich výhodou je spomínaná nočná aktivita, vďaka ktorej môžu nerušene napádať spiace obete. Tie väčšinou zistia, že boli poštípané až ráno, a to podľa svrbiacich, prípadne trochu bolestivých pupencov. Tých môže byť za jednu noc hneď niekoľko, pričom každý môže mať inú veľkosť, čo závisí od sily pobodania. Čím silnejšie uštipnutie a viacej pupencov, tým sa zvyšuje riziko dopadov na zdravie. Výnimkou nie sú ani horúčky či väčšie bolestivé opuchy.

Uštipnutie plošticou

Účinné liečenie uštipnutých miest

 • Natieranie pupencov silným domácim alkoholom.
 • Natieranie kože špeciálnym eukalyptovým liehom.
 • Prikladanie letných obkladov s octanom hlinitým.
 • Použitie tinktúr vyrobených z mentolového oleja.

Ploštice je nutné okamžite likvidovať

Ploštice sa neuspokoja s jedným útokom, po ktorom by odišli a nechali hostiteľov na pokoji. Ak sa v bytoch alebo domoch udomácnia, potom hľadajú spôsoby, ako sa množiť a okupovať ďalšie nové územia. Problémom sa stáva hlavne ich prítomnosť v byte, odkiaľ sa môžu veľmi rýchlo presúvať k susedom, kde parazitujú rovnakým spôsobom. Aj preto je nutná okamžitá likvidácia a vykonanie účinných preventívnych opatrení, ktoré majú brániť príchodu ďalších ploštíc.

Ako zlikvidovať ploštice

5 spôsobov, ako sa zbaviť ploštíc

Krieda proti hmyzu

Kriedou si dokážeme pomôcť pri rôznych druhoch hmyzu. Čiastočne účinná je aj pri plošticiach. Tie sa totiž budú vyhýbať potretým miestam, pretože látky v nej ich automaticky odpudia. Táto pomôcka však ploštice nelikviduje, iba ich odoženie od miesta, na ktoré kriedu nanesieme.

Oblepenie nôh postele

Aj druhý z uvedenej pätice tipov slúži iba na odohnanie ploštíc, nie na ich konečnú likvidáciu. Vyžaduje to trochu ručnej práce, no výsledkom bude, že ploštice sa nám do postele nedostanú. Riešením je oblepiť nohy postele lepiacou páskou. Ploštice totiž nedokážu loziť po klzkých povrchoch, takže pri akomkoľvek pokuse vyliezť nahor spadnú.

Čistenie vodnou parou

Krieda a lepiaca páska sú dočasným riešením, ktoré nemusí splniť účel. Na rad tak prichádzajú osvedčené metódy, ktoré sú síce drahšie, no účinné. Prvou z nich je čistenie pomocou vodnej pary. To prebieha vo forme vyumývania miest výskytu pomocou horúcej vodnej pary z parného čističa, ktorá ploštice zlikviduje. Výhodou je, že vodná para sa dostane aj do najmenších štrbín a otvorov.

Profesionálna dezinsekcia

Ak nezaberie ani vodná para, potom ostáva zavolať profíkov, ktorí sa postarajú o kompletnú dezinsekciu priestorov. Pri tej je však nutné rátať s miernym zamorením bytu, ktoré ale nebude zdraviu škodlivé, ak sa chvíľu po jej vykonaní vyhneme priamemu kontaktu s daným miestom. Obzvlášť v prípade, pokiaľ je dezinsekcia zopakovaná dvakrát, čo je bežný postup takmer všetkých firiem vykonávajúcich túto službu.

Fazuľové listy okolo postele

Kto sa chce vyhnúť plateniu za profi dezinsekčné služby, ten môže skúsiť ľudovú metódu z čias našich predkov. Tá vsádza na klasické fazuľové listy, ktoré sú pre ploštice smrteľné. Ak sa na nich dostanú, ostré štetiny listov ich bodnú a hneď usmrtia. Táto metóda ale nemá 100% účinok a len ťažko nahradí čistenie vodnou parou a dezinsekciu.

Ako odstrániť mole v byte?

Viete, ako účinne a rýchlo vyhubiť mole v byte? Aké chemické a prírodné prostriedky sú tie najúčinnejšie? Aký druh molí je najhorší a prečo?

Mole v byte - mole v oblečení

TIP na záver…

V rámci pomoci s likvidáciou ploštíc sa môžeme obrátiť na hygienika z daného mesta či regiónu. Ten preskúma situáciu a nariadi všetky potrebné asanačné opatrenia vedúce k ich odstráneniu.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články