Existuje množstvo štýlových bytových doplnkov a dekorácií, ktoré dokážu skrášliť vzhľad vášho príbytku. Jedným z atypických interiérových „doplnkov“, ktoré doslova oživia váš interiér, no zároveň im musíte venovať aj svoj voľný čas a starostlivosť je akvárium. Ako však zariadiť akvárium na mieru práve do vášho interiéru?
V dnešnom článku vám poradíme, ako si zariadiť akvárium na mieru, ktoré vám budú všetci závidieť, no zároveň o ktoré sa budete musieť aj poctivo starať. A tým nemáme na mysli len kŕmenie rybičiek… Akvárium na mieru musíte pravidelne čistiť, starať sa o vodné rastliny a kvalitu vody, a preto si poriadne premyslite, či máte na takýto koníček dostatok voľného času.
Akvárium na mieru: na čo by ste nemali zabudnúť pri jeho zariaďovaní?
Filtrácia
Filtrácia je jednou z najdôležitejších súčastí každého akvária. Okrem svojej primárnej funkcie, ktorou je čistenie vody, filtrácia vplýva aj na tzv. chemicko-biologické hodnoty vody a na jej prúdenie, čo predchádza vzniku neželanej „stojatej vody“ v akváriu.
Vnútorná filtrácia je medzi akvaristami obľúbenou. Tento typ filtrácie je celý ponorený do vody, čo nepôsobí zrovna esteticky, avšak s trochou šikovnosti dokážete túto filtráciu účinne zamaskovať pomocou rôznych dekorácií, prípadne vodných rastlín. Nespornými výhodami vnútornej filtrácie sú jednoduchá manipulácia, inštalácia, ale aj samotné čistenie. Ako filtračné médium sa zväčša používa klasický molitán.
Vonkajšia filtrácia sa používa predovšetkým v prípade väčších akvárií. Takáto filtrácia je umiestnená mimo akvária, kam sa „odčerpáva“ voda, ktorá sa po prefiltrovaní vracia naspäť do akvária. Vonkajšia filtrácia je efektívnejšou než jej vnútorný variant. Ako filtračné médium sa používa napr. aktívne uhlie, piesok, kamene alebo aj vata. Vonkajšia filtrácia je v porovnaní s vnútornou filtráciou drahšia.
Osvetlenie
Nesporne dôležitou súčasťou každého akvária je osvetlenie, ktoré ocenia predovšetkým vodné rastliny. V súčasnosti na trhu nájdete množstvo rôznych variantov osvetlenia určeného práve pre akvária. Obľúbenými typmi sú závesné elektrické svietidlá, bodové svietidlá, reflektorové svietidlá, ale aj „klasický“ LED pásik. Nezabudnite však na to, že toto osvetlenie používate pri vode, preto by malo spĺňať určité bezpečnostné požiadavky. Farba osvetlenia by sa mala odvíjať predovšetkým od zloženia a typov vodných rastlín, aké v akváriu máte.
Ohrievač vody a teplomer
Ďalším dôležitým vybavením akvária je ohrievač vody a teplomer. Správna teplota vody a jej kontrola je dôležitá najmä preto, že väčšina akváriových rýb pochádza z oblastí, kde teplota vody neklesne pod 25° C. Ohrievač sa do akvária umiestňuje, čo najbližšie k filtrácii, ak však máte vonkajšiu filtráciu, ohrievač sa umiestni tak, aby sa teplo z neho rozšírilo do celého akvária. Teplomer sa vždy umiestňuje na opačnej strane než ohrievač. V súčasnosti sa na kontrolu teploty vody v akváriu používajú digitálne teplomery.
Náš TIP na obľúbené akváriové sety
Aké vodné rastliny vybrať do akvária?
Pri výbere vodných rastlín do vášho akvária je len na vás, pre aké vodné rastliny sa rozhodnete. Stačí zájsť do nejakej neďalekej akvaristiky a sami uvidíte, koľko rozličných druhov vodných rastlín existuje. Aby sme vám však uľahčili rozhodovanie, spomenieme len niekoľko najznámejších druhov vodných rastlín, ktoré oživia vaše akvárium na mieru.
Cladophora aegagropila
Veľmi obľúbenou vodnou rastlinou je tzv. „riasoguľa“ odborne nazývaná Cladophora Aegagropila. Ide o nenáročný druh vodnej rastliny, ktorý si vystačí s obyčajným osvetlením. Rastie pomerne pomaly, no v priemere môže dorásť až do výšky 20 až 30 centimetrov. V akvaristikách ju však určite nájdete ešte v menšej veľkosti. Pre udržanie jej guľovitého tvaru je potrebné ju raz za čas otočiť. (Je možné, že sa o to postarajú rybky alebo prúdenie vody.)
Salvinia natans
Ak však hľadáte plávajúcu vodnú rastlinu na povrch hladiny, môžete si zakúpiť vodnú rastlinu s názvom Salvinia Natans. Tiež ide o nenáročnú vodnú rastlinu, ktorá však „odsáva“ prebytočné živiny z akvária a jej korene poskytujú úkryt pre malé rybky.
Microsorum pretoropus
Ak máte vo vašom akváriu napr. kus dreva, môžete na neho zasadiť vodnú rastlinu s názvom Microsorum Pteropus, ktorá sa na drevo „prichytí“ koreňmi, ale pre istotu sa zvykne „istiť“ rybárskym silónom. Ide o vodnú rastlinu, ktorá sa rozrastá veľmi rýchlo. Je nenáročná na osvetlenie a živiny.
Vallisneria
Pokiaľ hľadáte vodnú rastlinu, ktorá dokáže vyrásť do poriadnej výšky, môžete si vybrať rastlinu s názvom Vallisneria, ktorá môže dorásť až do výšky neuveriteľných 200 cm. So svojimi dlhými a hrubými listami vynikne skôr vo väčšom akváriu. Ak sú listy tejto rastliny pridlhé, začnú sa ukladať na hladinu, čo môže spôsobiť, že začnú tieniť iným vodným rastlinám v akváriu.
Akvárium na mieru a 3D pozadie
Nedávnou novinkou na ktorú nedá dopustiť žiadny fanúšik akvaristiky je realistické 3D pozadie. V minulosti sa pozadie akvária riešilo veľkou „nálepkou“, ktorá predstavovala podvodný svet, avšak tento typ pozadia už dávno nie je v móde. Ak si chcete skrášliť vaše akvárium na mieru, určite by ste mali siahnuť po peknom a realistickom 3D pozadí.
Ľutujeme ale nenašli sa žiadne podobné články.