Ako vytvoriť štýlové akvárium

Ako vytvoriť štýlové akvárium

Redakcia - 17. septembra 2013 - 3762. zobrazení

Existuje množstvo štýlových vychytávok a dekorácií, ktoré môžu doplniť vzhľad vášho príbytku, no zároveň im musíte venovať svoj voľný čas. Jednou z takýchto vecí je akvárium.

akvarium

V dnešnom článku vám poradíme, ako vytvoriť imidžové akvárium, ktoré vám budú všetci závidieť, no o ktoré sa budete musieť aj poctivo starať, aby sa bolo čím chváliť. Nemáme na mysli len kŕmenie rybičiek, je potrebné akvárium pravidelne čistiť, starať sa o rastliny, preto si poriadne premyslite, či máte čas na takýto štýlový koníček.

Na čo by ste nemali zabudnúť?

V skratke vám vymenujeme všetky veci, ktoré nesmú chýbať  a viac sa budeme zaoberať tými, ktoré dodajú vášmu akváriu štýl. Musíte kúpiť: malé kamienky na spodok akvária (ak sa nerozhodnete pre niečo iné), filter, teplomer ( v obchodoch nájdete množstvo druhov, no najobľúbenejší je nalepovací teplomer), osvetlenie,…

akvarium

Aké rastliny vybrať?

Viac-menej je táto voľba len na vás. Stačí zájsť do akvaristiky a uvidíte, koľko rozličných druhov akváriových rastlín existuje. Aby sme vám však uľahčili rozhodovanie, spomenieme len niekoľko najznámejších.

Veľmi obľúbenou je tzv. „riasoguľa“ nazývaná odborne Cladophora aegagropila. Ide o veľmi nenáročný druh, ktorý si vystačí s obyčajným priemerným osvetlením. Rastie dosť pomaly, no v priemere môže dorásť až do 20-30 centimetrov. V obchodoch ju však určite nájdete ešte v malej veľkosti. Pre udržanie guľovitého tvaru je potrebné ju raz za čas otočiť (no je možné, že sa o to postarajú rybky alebo prúdenie vody).

Ak hľadáte niečo zelené na povrch hladiny, môžete si kúpiť plávajúcu kozmopolitnú Salviniu natans. Ide o veľmi nenáročnú rastlinku, odsáva prebytočné živiny z akvária a jej korene poskytujú úkryt pre malé rybky. Ak máte v akváriu kus dreva, môžete na neho zasadiť Microsorum pteropus, ktorá sa prichytí koreňmi a istí sa rybárskym silónom. Ide o rastlinu, ktorá sa rozrastá veľmi rýchlo a zároveň je nenáročná na svetlo a živiny. Pokiaľ hľadáte niečo vyššie, môžete si vybrať Vallisneriu, ktorá dorastá do výšky až 200cm. So svojimi dlhými a hrubými listami vynikne vo väčšom akváriu. Ak sú listy už dosť dlhé, začnú sa pokladať na hladinu, čo môže spôsobiť, že začnú tieniť iným rastlinkám. Pred tým, ako začneme sadiť rastliny, do akvária nalejeme vodu do výšky približne 20-25 cm. Po vysadení všetkých rastlín opatrne dolejeme vodu, tak aby sme nevykorenili rastliny.

Počuli ste už o 3D pozadí?

Súčasnou novinkou, na ktorú nedajú dopustiť žiadny fanúšik akvaristiky, je 3D pozadie. V minulosti sa pozadie akvária riešilo veľkou „nálepkou“, ktorá predstavovalo podvodný svet, no to už nie je v móde.

Aké rastliny vybrať?

Na internete nájdete množstvo e-shopov, ktoré ponúkajú už hotové 3D pozadia alebo sú ochotné vyrobiť vám nejaké na mieru. Je pravda, že v takomto prípade to prenechávate odborníkom a nemusíte sa báť, že by to nedopadlo dobre, no musíte rátať s tým, že cena je v skutku dosť vysoká. Stačí  len nabrať odvahu, zapnúť kreativitu a pustiť sa do výroby vlastného pozadia. Nemusíte sa báť, na rôznych webových stránkach a fórach nájdete množstvo nápadov, postupov od iných amatérskych domácich výrobcov. Zaberie vám to nejaký čas, no keď k vám prídu na návštevu známi, budete sa môcť pochváliť, že taký skvost ste vytvorili vlastnými rukami.

V dnešnej dobe nič nie je zadarmo, takže pokiaľ si môžete zvoliť cestu, na ktorej ušetríte niekoľko peňazí a dosiahnete dobrý pocit, že ste to vyrobili sám, nebojte sa, smelo do toho.

  • Kategórie

Podobné články