Čistenie odkvapov

Čistenie odkvapov? Mechanické a robotické čističe to urobia za vás!

Redakcia - 29. novembra 2018 - 2235. zobrazení

Starostlivosť o odkvap sa dá zvládnuť rýchlo, efektívne, pohodlne a hlavne bez toho, aby ste sa pri tom zašpinili alebo unavili. Riešením je kvalitný čistič odkvapov, ktorý vám čistenie odkvapov výrazne uľahčí.

Výrobcovia náradia do záhrad pravidelne prichádzajú s aktuálnymi a praktickými novinkami. Medzi novinky patria aj špeciálne čističe odkvapov, ktorých hlavnou úlohou je postarať sa o kompletnú údržbu a čistenie odkvapov so všetkým, čo k tomu patrí. Keďže na trhu je ich hneď niekoľko, radi vám pomôžeme s výberom správneho produktu ušitého na mieru vašim požiadavkám.

Aký spôsob čistenia odkvapov vám vyhovuje?

Skôr, než sa pustíte do kúpy čističa odkvapov, odpovedzte si na otázku, akým spôsobom chcete odkvapy čistiť. Podobne ako pri mnohých iných prácach na záhrade alebo v okolí domu, aj tu máte na výber medzi ručnou a robotickou prácou.

Manuálne čistenie odkvapov

Ak vám nerobí problém stráviť pri tejto činnosti viac času a s čistením odkvapov sa trochu potrápiť, potom vám postačí bežné záhradkárske náradie. V opačnom prípade odporúčame, aby ste investovali do kúpy správneho typu čističa odkvapov.

1. Mechanický čistič odkvapov s rúčkou

Mechanický čistič odkvapov s rúčkou

Špeciálne mechanické čističe sa vyznačujú skvelou flexibilitou. Tú im zaručí kompletný čistiaci systém, ktorý tvorí samotný čistič, teleskopická rúčka a doplnkové príslušenstvo.

Plusy mechanického čističa odkvapov s rúčkou
 • čistenie usadenín aj jemných povlakov
 • vyčistenie každého centimetra odkvapu
 • nižšia cena a lepšia dostupnosť na trhu
 • možnosť dosiahnuť do výšky 5-6 metrov
Mínusy mechanického čističa odkvapov s rúčkou
 • manuálne náročnejšia práca
 • nemožnosť vyčistiť odkvapy na vyššie položených strechách

Z čoho pozostáva mechanický čistič odkvapov?

Mechanický čistič odkvapov Fiskars
 • Základný čistič – Pozostáva z 2 ramien. Na jednom sú jemné štetinky, na druhom škrabka na staršie usadeniny.
 • Teleskopická rúčka – Vám umožní využívať čistič vo výške bez toho, aby ste museli liezť na rebrík. Väčšina modelov disponuje rúčkou s možnosťou vysunutia až do výšky 5-6 metrov.
 • Doplnkové príslušenstvo – Príslušenstvo, ktoré buď dostanete pri nákupe alebo si ho môžete dodatočne doobjednať, obsahuje viacero doplnkov. Patria k nim napríklad náhradné štetinky, umelé násady na jednotlivé kĺby čističa či ochranné prípravky určené k starostlivosti oň.

2. Robotický čistič odkvapov

Pri využití robotického čističa odkvapov sa vyhnete akejkoľvek práci. Stačí nastaviť režim a pomocou diaľkového ovládania schopného pracovať do vzdialenosti 10 až 15 metrov a usmerňovať chod čističa. Zariadenie dokážete ovládať jednoducho zo zeme.

Plusy robotického čističa odkvapov
 • čistenie bez straty času a úsilia
 • ovládanie zariadenia na diaľku
 • vyčistenie neviditeľných nečistôt
 • dosah aj na vysoko položené strechy
Mínusy robotického čističa odkvapov
 • vyššia obstarávacia cena

Trh ovládli značky Fiskars a Gardena

Vyššie uvedené výhody spĺňajú len produkty od tých najlepších výrobcov. V súčasnosti k nim patria modely od značiek FiskarsGardena, ktoré momentálne patria k tým najpredávanejším. Obe značky disponujú cenovo dostupnými produktmi, ktoré sa môžu pochváliť najvyššou kvalitou a dlhou životnosťou.

Robotický čistič odkvapov

Títo výrobcovia sa však orientujú najmä na čističe s teleskopickou rúčkou, čiže v prípade dopytu po robotickom čističi musíte vsadiť na inú značku a model, napríklad na iRobot Looj.

Čistenie odkvapov chráni celú stavbu!

Nech si už pri kúpe tohto pomocníka vyberiete ktorýkoľvek model od akejkoľvek značky, nepostaráte sa len o čistotu a zachovalý stav vašich odkvapov. Pravidelné čistenie odkvapov totižto chráni celú vašu stavbu. Nahromadená vlhkosť a rôzne nečistoty hnijúce priamo v odkvape by mohli podporiť vznik plesní a iných neduhov, ktoré sa môžu rozširovať po stavbe a tým ohrozovať nielen jej vzhľad, ale aj statiku a celkovú kondíciu fasády.

Mechanický čistič odkvapov Gardena

Investícia do čističa odkvapov sa určite oplatí. Využiť ho dokážete hneď niekoľkokrát do roka, takže sa nemusíte báť, že by vám v garáži zapadal prachom. Ak už máte nový čistič doma, použiť ho môžete aj teraz. Práve jesenné obdobie dáva odkvapom poriadne zabrať a často v nich nájdete lístie, kúsky polámaných vetvičiek či iné pozostatky jesenných vrtochov počasia. Tak teda, hurá na čistenie odkvapov!

Text: Róbert Bosák

 • Kategórie

Ľutujeme ale nenašli sa žiadne podobné články.