Aký čistič odkvapov je najlepší

Aký čistič odkvapov je najlepší

Redakcia - 29. novembra 2018 - 202. zobrazení

Starostlivosť o odkvap sa dá zvládnuť rýchlo, pohodlne a hlavne bez toho, aby ste sa pri tom zašpinili alebo unavili. Riešením je kvalitný čistič odkvapov, ktorý vám túto činnosť výrazne uľahčí.

Výrobcovia praktických pomôcok do záhrad a exteriérov pravidelne prichádzajú s aktuálnymi novinkami. Medzi nimi sú aj špeciálne čističe odkvapov, ktorých hlavnou úlohou je postarať sa o kompletnú údržbu odkvapu so všetkým, čo k tomu patrí. Keďže na trhu je ich niekoľko, radi vám pomôžeme s výberom správneho produktu ušitého na mieru vašim požiadavkám.

Aký spôsob čistenia vám vyhovuje?

Skôr, než sa pustíte do kúpy, odpovedzte si na otázku, akým spôsobom chcete odkvapy čistiť. Podobne ako pri mnohých iných prácach na záhrade alebo v okolí domu, aj tu máte na výber medzi ručnou a robotickou prácou.

Ak vám nerobí problém stráviť pri tejto činnosti viac času a s čistením sa trochu potrápiť, potom vám postačí bežné záhradkárske náradie. V opačnom prípade odporúčame, aby ste investovali do kúpy správneho typu čističa odkvapov. 

1. Mechanický čistič s rúčkou

Špeciálne mechanické čističe sa vyznačujú skvelou flexibilitou. Tú im zaručil kompletný čistiaci systém, ktorý tvorí samotný čistič, teleskopická rúčka a doplnkové príslušenstvo.

Plusy mechanického čističa odkvapov s rúčkou
 • čistenie usadenín aj jemných povlakov
 • vyčistenie každého centimetra odkvapu
 • nižšia cena a lepšia dostupnosť na trhu
 • možnosť dosiahnuť do výšky 5-6 metrov
Mínusy mechanického čističa odkvapov s rúčkou
 • manuálne náročnejšia práca
 • nemožnosť vyčistiť odkvapy na vyššie položených strechách

Z čoho pozostáva mechanický čistič odkvapov?

 • Základný čistič – Pozostáva z 2 ramien. Na jednom sú jemné štetinky, na druhom škrabka na staršie usadeniny
 • Teleskopická rúčka – Umožní vám využívať čistič vo výške beztoho, aby ste museli vyliezať na rebrík. Väčšina modelov disponuje rúčkou s možnosťou využitia do výšky 5-6 metrov.
 • Doplnkové príslušenstvo – Príslušenstvo, ktoré buď dostanete pri nákupe alebo si ho môžete dodatočne doobjednať, obsahuje viacero doplnkov. Patria k nim napríklad náhradné štetinky, umelé násady na jednotlivé kĺby čističa či ochranné prípravky určené k starostlivosti oň.

2. Robotický čistič odkvapov

Pri využití robotického čističa sa vyhnete akejkoľvek práci. Stačí nastaviť režim a pomocou diaľkového ovládania schopného pracovať do vzdialenosti 10 až 15 metrov usmerňovať chod čističa. Zariadenie dokážete ovládate jednoducho zo zeme.

Plusy robotického čističa odkvapov
 • čistenie bez straty času a úsilia
 • ovládanie zariadenia na diaľku
 • vyčistenie neviditeľných nečistôt
 • dosah aj na vysoko položené strechy
Mínusy robotického čističa odkvapov
 • vyššia obstarávacia cena
 • nemožnosť vyčistiť odkvapy na vyššie položených strechách

Trh ovládli značky Fiskars a Gardena

Vyššie uvedené výhody spĺňajú len produkty od tých najlepších výrobcov. V súčasnosti k nim patria modely od značiek FiskarsGardena, ktoré momentálne patria k najpredávanejším. Obe značky disponujú cenovo dostupnými produktmi, ktoré sa môžu pochváliť najvyššou kvalitou a dlhou životnosťou.

Títo výrobcovia sa však orientujú najmä na čističe s teleskopickou rúčkou, čiže v prípade dopytu po robotickom čističi musíte vsadiť na inú značku a model, napríklad na iRobot Looj.

Čistič odkvapov chráni celú stavbu

Nech si už pri nákupe tohto pomocníka vyberiete ktorýkoľvek model od akejkoľvek značky, nepostaráte sa len o čistotu a zachovalý stav vášho odkvapu. Pravidelným čistením budete chrániť celú stavbu. Nahromadená vlhkosť a rôzne nečistoty hnijúce priamo v odkvape by totiž mohli podporiť vznik plesní a iných neduhov, ktoré sa môžu rozširovať po stavbe a tým ohrozovať nielen jej vzhľad, ale aj statiku a celkovú kondíciu fasády.

Investícia do čističa odkvapov sa určite oplatí. Využiť ho dokážete hneď niekoľkokrát do roka, takže sa nebojte, že by vám v garáži zapadal prachom. Ak už máte nový čistič doma, použiť ho môžete aj teraz. Práve toto obdobie dáva odkvapom poriadne zabrať a často v nich nájdete lístie, kúsky polámaných vetvičiek či iné pozostatky jesenných vrtochov počasia.

Text: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články