Botany Park Bojnice – Botanická záhrada plná kaktusov a sukulentov

Reklamný článok - 5. júla 2021 - 3404. zobrazení

3 roky práce, výsledok na nezaplatenie. Bojnice tak majú ďalšiu lákavú atrakciu, ktorej právom prischol prívlastok „unikátna“. Nový botanický park, ktorý sa pred niekoľkými dňami otvoril v meste pod slávnym zámkom, je totiž jedinečným nielen na naše pomery.

Priaznivci botaniky sa dočkali príležitosti navštíviť Botany Park Bojnice po 3 rokoch. Počas nich prebiehala výstavba jedinečného botanického parku, ktorý je na Slovensku prvým svojho druhu. Pripravenú má pre vás bohatú zbierku sukulentov, ktoré rastú v rôznych častiach sveta. Pohľadom na rozmanitosť ríše týchto rastlín sa však prehliadka nekončí. V rámci návštevy sa môžete tešiť aj na atraktívnu kamennú výzdobu, ktorá dotvára atmosféru jedinečného miesta.

Prvé slovenské kaktusárium a sukulentárium

Nový Botany Park Bojnice nie je klasickou botanickou záhradou. Od ostatných záhrad sa líši zbierkou rastlín, ktorá je zameraná špeciálne na kaktusy a sukulenty. Napriek tomu, že viaceré druhy z tejto skupiny rastlín máte možnosť vidieť aj na iných miestach, bojnický park je prvé slovenské kaktusárium a sukulentárium, kde sa „pod jednou strechou“ stretávajú stovky známych aj menej známych druhov. Počas návštevy areálu tak môžete nahliadnuť hlbšie do ich života a dozvedieť sa viac o ich histórii.

Viac ako 1500 kaktusov a sukulentov pokope

Ako sa na pravý botanický park patrí, v jeho zbierke nesmú chýbať druhy rastúce po celom svete, kde klimatické podmienky umožňujú ich život. Práve bohatá zbierka rastlín je ďalším lákadlom, ktoré od prvého dňa po otvorení láka do Botany Park Bojnice množstvo turistov. V jednotlivých skleníkoch si môžete prezrieť stovky druhov od tých najmenších s výškou len niekoľko centimetrov po väčšie, ktoré dorastajú do výšky niekoľkých desiatok centimetrov. V celom botanickom parku sa momentálne nachádza viac ako 1500 kaktusov a sukulentov, pričom toto číslo nemusí byť konečné.

Jedným z lákadiel je kaktus starý 37 rokov

V bohatej zbierke rastlín vyniká niekoľko jedincov, ktoré sú jedným z top lákadiel. Niektoré vzbudzujú pozornosť svojím vzhľadom, iné sfarbením, ďalšie zas zaujmú rozmermi. Medzi najpríťažlivejšími kúskami nechýba ani jedinec, ktorý si zaslúži pozornosť kvôli životnému príbehu. Jedná sa o najstarší zo všetkých kaktusov, ktoré sú v botanickom parku vystavené. Jeho vek dosahuje úctyhodných 37 rokov a vzhľadom na jeho zdravotnú kondíciu by mal v Botany Park Bojnice prežiť minimálne ešte niekoľko letných sezón.

Vystavené kaktusy sú vypestované u nás

Jedinečná botanická záhrada si získava srdcia milovníkov kaktusov a sukulentov aj ďalšími prednosťami. Jednou z nich je vytvorenie takejto pestrej zbierky kaktusov z druhov, ktoré sú vypestované v našich podmienkach. Jednotlivé rastliny boli dokonca vypestované priamo zo semienka, čo vzhľadom na tunajšie podmienky, ktoré nie sú vhodné pre všetky druhy, zahŕňa prácu navyše. Za pestovateľským úspechom, ktorého „plody“ môžete sledovať naživo práve v Botany Park Bojnice, stojí Ing. Jozef Šuráni, jeden zo spoločníkov botanickej záhrady.

10 dôvodov, prečo navštíviť Bojnický zámok

Bojnický zámok je jednou z našich najstarších a najkrajších historických pamiatok… Viete, prečo ho navštíviť a čo nájdete v jeho okolí?

Bojnický zámok

Botany Park Bojnice zdobí travertínová výzdoba

Na vybudovaní unikátnej botanickej záhrady sa svojou prácou podieľali aj ďalší ľudia. K jej celkovej atraktivite prispela aj štýlová travertínová výzdoba, o ktorú sa postaral Peter Gregor zo spoločnosti Travertín. Kamenné dekorácie z kvalitného prírodného travertínu sú v hojnom počte umiestnené v každom jednom skleníku. Práve elegantne opracované travertínové prvky pomáhajú dotvárať atmosféru, ktorá imituje prostredie, v akom jednotlivé druhy kaktusov či sukulentov rastú.

Viac ako 1500 kaktusov a sukulentov umiestnených v atraktívnom prostredí, ktoré dekoruje travertínová výzdoba, môžete obdivovať kedykoľvek v priebehu roka. Botany Park Bojnice sa nachádza v blízkosti Bojnického zámku a miestnej zoologickej záhrady, takže návštevu 3 najkrajších bojnických atrakcií zvládnete za jeden deň.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články