Menej známa, no o to príťažlivejšia rastlina, ktorá si svojím vkusným šarmom podmaní nejedného milovníka kvetov. Práve elegantný vzhľad je dôvodom, pre ktorý stále viacej pestovateľov vyhľadáva cyklámen aj napriek tomu, že ide o rastlinu o niečo s náročnejšou starostlivosťou.
Kým u niektorých pestovateľov končí pestovanie cyklámenu fiaskom, iní sa zas môžu tešiť z jeho ružových kvetov, ktoré nemožno prehliadnuť. Pri správnej starostlivosti totiž dokážu obsypať celú rastlinu, a to v rôznych častiach roka. Na to je však cyklámenu potrebné dopriať optimálne podmienky na zdravý rast, od ktorých vytvorenia závisí, či bude pestovanie hrou alebo dopadne spomínaným fiaskom.
Odkiaľ sa k nám cyklámen dostal?
Pôvod cyklámenu nie je celkom jednoznačný. Kým niektoré zdroje uvádzajú ako domovskú krajinu Grécko, konkrétne niektoré z gréckych ostrovov, iné spomínajú Blízky východ alebo dokonca vzdialenú Indiu. Vo všetkých uvedených regiónoch má cyklámen dlhoročnú tradíciu, vďaka ktorej sa chýry o kráse jeho ružových kvetov dostali aj do zvyšných kútov Európy.
Kde môžete cyklámen pestovať?
Schopnosť jednotlivých druhov prispôsobiť sa rôznym klimatickým podmienkam vám umožňuje pestovať cyklámen v exteriéri, ale aj v interiéri.
Pestovanie cyklámenu v exteriéri
Pestovanie vonku sa spája predovšetkým s väčšími rizikami úhynu. Problémom býva hlavne nesprávna poloha či vrtochy počasia, ktoré môžu cyklámen zničiť. Pokiaľ mu však vytvoríte vhodné podmienky, vďaka dobrej odolnosti sa rýchlo uchytí.
Pestovanie cyklámenu v interiéri
Pestovanie v interiéri prináša oveľa vyšší komfort aj bezpečie. Ružové kvety cyklámenu zároveň omnoho viac vyniknú v interiéri. V porovnaní s cyklámenmi pestovanými vonku sú však o niečo menšie.
Ako dosiahnúť zdravý rast cyklámenu?
Poloha
Poloha na priamom slnku by cyklámenu mohla uškodiť, resp. ho spáliť. Prítmie je zas prekážkou k jeho zdravému rastu. Vhodným miestom na pestovanie sa tak stáva polotieň.
Teplota
Cyklámen nemá rád vysoké teploty. Najlepšie sa mu zvykne dariť pri teplote okolo 18 °C.
Substrát
Pri výbere substrátu máte na výber z mnoho možností. Skúsení záhradkári odporúčajú uprednostniť mierne kamenitý typ pôdy s neutrálnejším pH.
Čas výsadby
Cyklámen nie je klasická letnička. Keďže kvitne na jeseň a v zime, obdobie vegetatívneho pokoja má v lete. Práve vtedy je vhodný čas na jeho výsadbu.
Ako sa treba o cyklámen starať?
Zálievka
S vodou netreba šetriť, no ani to preháňať. Polievať sa odporúča vždy po uschnutí substrátu. Rastlina zvládne aj väčšie dávky vlahy, no tie sa nesmú dostať na listy, ktorým veľké množstvo vody škodí.
Hnojenie
Intervaly hnojenia by nemali byť kratšie ako 2 týždne. Rastlina obľubuje tekuté hnojivá s vyšším obsahom dusíka. Hnojiť sa má iba počas vegetačného obdobia, takže nikdy nie počas leta.
Ochrana
Cyklámeny patria k citlivejším rastlinám. Preto ich bude potrebné ochrániť pred prievanom, priamymi slnečnými lúčmi, ale aj viacerými druhmi škodcov.
Presádzanie
Ako väčšina trvaliek, aj cyklámen bude časom vyžadovať presadenie. K tomu pristupujte výhradne v lete, kedy má rastlina obdobie vegetatívneho pokoja.
Ako pestovať kalanchoe v interiéri?
Poznáte izbovú rastlinu s názvom kalanchoe? Akú starostlivosť si vyžaduje táto exotická izbová rastlina? Aké druhy kalanchoe poznáme?
Je cyklámen jedovatý?
Rastlina s očarujúcimi ružovými kvetmi má aj svoju tienistú stránku. Z niektorých jej častí totiž na zem dopadajú menšie toxické čiastočky. Tie nie sú pre človeka škodlivé, no domáce zvieratá môžu mať po kontakte s nimi tráviace ťažkosti. Cyklámen sa tak odporúča pestovať na vyvýšených miestach, napr. na poličkách alebo na parapetoch, kde domáce zvieratá nemajú dosah.
Zaujímavosť na záver…
Nie všetky druhy cyklámenu prišli do nášho regiónu z Grécka alebo z Blízkeho východu. Jeden z druhov má domov aj u nás, konkrétne vo Veľkej Fatre, po ktorej nesie aj meno. Jedná sa o Cyklámen fatranský.
Autor textu: Róbert Bosák