Ak plánujete stavbu rodinného domu, popri dizajne novej kuchyne či výbere kachličiek do kúpeľne netreba zabúdať aj na exteriér. Veď práve záhrada a jej možnosti sú najčastejším dôvodom pre nové bývanie. Mnoho majiteľov domov sa pripraví predovšetkým na pohodu a grilovačky v lete. Nemyslia pritom na zemepisné pásmo, v akom žijeme a zima ich výrazne prekvapí. Existuje niekoľko „zimných“ tém, o ktoré by ste sa mali zaujímať už pri plánovaní vášho nového kráľovstva. O svoje skúsenosti sa podelila expertka na exteriér a záhradu Lucia Bullová.
Chodníky a terasy
Odporúčam, aby ste sa zamysleli predovšetkým nad riešením tých chodníkov, ktorými sa dostanete k najdôležitejším častiam pozemku – k bráne a bráničke, k parkovisku, do kôlne alebo k skladu krbového dreva. Dôležitý je aj prístup ku kompostu. Nie je to nič objavné, len si treba uvedomiť, že pri navrhovaní nového bývania treba skĺbiť dizajn s bezpečnou prevádzkou, najmä počas zimných mesiacov.
Dajte si záležať, aby tieto chodníky boli dostatočne široké, z nekĺzavého materiálu a s pomerne rovným povrchom. Myslite na to, že z hrboľatej dlažby ťažko odstránite sneh a námrazu. Odporúčam napríklad betónové dlaždice alebo zámkovú dlažbu.
Ak sa vám betónová dlažba zdá príliš robustná alebo sa nehodí k outfitu vášho domu, môžete použiť aj decentnejšiu keramickú dlažbu alebo gres. Odporúčam však, aby ste si u dodávateľa preverili, či má dostatočnú protimrazovú a protišmykovú úpravu aj pre našu zemepisnú šírku. Najlepšie je použiť dlažbu určenú pre bazénové terasy. Je síce drahšia, ale bezpečnejšia.
Veľmi atraktívnym materiálom pre chodníky a terasy je v súčasnosti drevo. Či ide o naozajstné drevo alebo kompozitný materiál (zmes dreva a plastu), nevýhodou je, že počas zimy sa tieto plochy neuveriteľne šmýkajú. Preto ho odporúčame len na plochy s letnou prevádzkou – terasa pri bazéne, vyhliadkové mólo či lávka cez potok.
Ak na hlavnú pobytovú terasu zvolíte drevo, tak len v tom prípade, že je zastrešená, teda chránená pred snehom, dažďom a námrazou.
Príjazdová cesta a parkovisko
Skúste si predstaviť, čo vás čaká, keď sa ráno prebudíte a vonku vás privíta biela snehová prikrývka alebo poľadovica. Ako sa dostanete k autu? Ako vycúvate z pozemku? Kam budete odhadzovať sneh?
Najväčší problém čaká majiteľov s obmedzeným priestorom na parkovanie alebo úzkymi príjazdovými cestami lemované bohatými výsadbami krov. Najjednoduchším riešením je, že nahradíte výsadbu krov štrkovým pásom. Budete mať kde hádzať sneh a navyše štrkový zásyp odvedie z pozemku vodu z roztopeného snehu. Ďalším riešením je vyhrievací elektrický rošt, ktorým vybavte príjazdovú cestu aj parkovisko, aby sa sneh roztopil. Elektrický rošt je skvelým pomocníkom aj pri ranných námrazách, najmä ak máte príjazdovú cestu vo svahu.
Uskladnenie záhradného nábytku
Keď si uvedomíte, čím všetkým ste si svoju záhradu vybavili, pre zimné uskladnenie potrebujete minimálne priestor o rozlohe 10 až 12 m2. Najlepšie s veľkorozmernými dverami, aby ste cez ne pohodlne preniesli aj veľký jedálenský stôl.
Ak nemáte takýto priestor priamo v dome, dobré je uvažovať o väčšom záhradnom prístrešku s pevnou strechou. Ak sa obávate, že takáto stavba vám odkrojí vzácne m2 z vašej budúcej záhrady, pouvažujte nad tým, ako ju chcete naozaj využívať. Skúste sa zamyslieť, aké kritérium je pre vás najdôležitejšie – či pohľad na farebné a kvitnúce kríky alebo skutočnosť, že si ju chcete užívať s rodinou a priateľmi.
Záhradný prístrešok môžete vybaviť menším kuchynským pultom s vodou a elektrinou. Cez sezónu bude slúžiť na veselé párty alebo rodinné grilovačky a v zime ako sklad. Môžete sem umiestniť nábytok z celej záhrady vrátane ležadiel a pin-pongového stola. Nebude naň ani pršať, ani snežiť.
Aby ste po pozemku nemali množstvo drobných stavieb, odporúčam, aby ste do prístrešku zabudovali aj menší sklad, kde zazimujete kosačku, záhradné náradie, poprípade detský bazénik. Navyše, pod predĺženou strechou stavby môžete skladovať krbové drevo.
Existujú však aj rôzne zimné „prikrývky“ pre exteriérový nábytok, ktorými ho na zimu zabalíte, no budete sa musieť uspokojiť s nie veľmi estetickým výzorom záhrady počas sychravých mesiacov.
Miesto pre krbové drevo
Ak túžite po romantike zimných večerov pri plápolajúcom krbe, budete sa musieť s týmto problémom časom popasovať. V tomto okamihu je to možno nedôležitá téma, ale 4-6 m3 krbového dreva, ktoré spálite počas zimy, zaberie dosť veľké miesto. Navyše by malo ostať suché, takže potrebuje chránené miesto niekde pod strechou. Skladovať drevo priamo v dome alebo v garáži je trošku neekonomické a nepraktické. Takže, ostáva nám nájsť miesto niekde vonku, na záhrade.
Možností je opäť niekoľko:
- Dohodnite sa s architektom, aby predĺžil strechu domu nad chodníkom pri jednom z obvodových múrov. Využite stenu bez okien, najlepšie zo strany suseda. Vznikne tak prirodzený chránený priestor, kde môžete uskladniť drevo a ešte sa k nemu aj pohodlne dostanete.
- Ak budete v záhrade uvažovať o nejakej stavbe ako je sklad alebo záhradný prístrešok, spojte ju s priestorom pre uskladnenie dreva. Použite ten istý princíp. Za prístreškom vybudujte menšiu spevnenú plochu a strechu nad ňou predĺžte.
- Pokiaľ budete musieť na záhrade investovať do väčších oporných alebo pohľadových múrov, pouvažujte o tom, ako do nich vkomponujete aj priestor pre uskladnenie dreva. Polienka do krbu sú dlhé asi 30 až 35 cm, takže by to nemal byť problém.
- Prefabrikované kôlne – je to síce riešenie, ale rada sa im vyhýbam, pretože len málokedy korešpondujú s charakterom (dizajnom) rodinného domu. Navyše pri nich pôsobia neproporčne a komicky.
Zdroj/foto: Tilia Design