Postrek na burinu v záhrade

To najlepšie pre vašu záhradu – prípravky pre prosperujúce rastliny

Reklamný článok - 22. februára 2023 - 549. zobrazení

Za pár týždňov sa začne príroda znovu prebúdzať k životu a vy sa budete musieť intenzívnejšie starať o vašu záhradu. Ste pripravení a dobre informovaní? Po dlhej a tuhej zime je pôda vyčerpaná a je nutné dodať jej dostatočnú výživu, vďaka ktorej sa vám bude zase dariť v sadení a pestovaní.

Výživa vašej pôdy

Určite chcete, aby plodiny či okrasné rastliny vo vašej záhrade prosperovali. Preto sú NPK hnojivá nevyhnutné pre každú záhradu alebo farmu. Sú dôležitým zdrojom živín pre rastliny a plodiny. NPK je skratka pre dusík, fosfor a draslík – tieto tri prvky predstavujú hlavné zložky tohto hnojiva a sú jedným z najdôležitejších faktorov podpory zdravého rastu.

Postrek na burinu v záhrade
Zdroj foto: Singhkam / Shutterstock.com

Výhody používania hnojív NPK sú početné a nemožno ich podceňovať. Po prvé, môžu pomôcť zlepšiť úrodnosť pôdy a poskytnúť rastlinám či plodinám základné živiny potrebné na zdravý rast a vývoj. Okrem toho môžu pomôcť znížiť straty živín z pôdy, čo je nevyhnutné pre každého záhradkára. Je možné ich používať aj na vnútorné rastliny ako je orchidea či na menej exotické izbové rastliny. Ďalej môžu hnojivá NPK pomôcť znížiť potrebu častého zavlažovania, pretože živiny a vlhkosť v pôde sa udržia dlhšie. A napokon, dokážu zlepšiť celkovú kvalitu pôdy, pretože jej poskytujú základné makro a mikro živiny, ktoré sú dôležité pre udržanie zdravého pôdneho ekosystému.

Na záver možno konštatovať, že hnojivá NPK sú nevyhnutnou súčasťou každej menšej, ale aj veľkej záhrady alebo farmy a mali by sa používať s cieľom podporiť zdravý rast rastlín a plodín. Pre zhrnutie – výhody používania NPK hnojív zahŕňajú zlepšenie úrodnosti pôdy, zníženie strát živín, potreby častého zavlažovania a zlepšenie kvality pôdy. Sú neoceniteľným zdrojom a mali by byť súčasťou vybavenia každého poľnohospodára alebo záhradkára.

Ochrana pred škodcami

Okrem výživy pôdy je pri plodinách, ale aj rastlinách nutné ochraňovať ich pred škodcami. Najviac vám pomôžu účinné insekticídy, ktoré však musíte správne a bezpečne používať. Insekticídy sú chemické látky používané na ničenie hmyzu. Existuje mnoho rôznych spôsobov používania insekticídov. Môžete ich umiestniť do pôdy alebo ich môžete nastriekať priamo na rastliny alebo stromy. Môžete ich použiť aj v okolí svojho domu alebo na dvore.

Postrek na burinu
Zdroj foto: Tasha-photo / Shutterstock.com

Na trhu nájdete viacero druhov insekticídov, a to vrátane organických, syntetických a biologických, pričom každý má iné vlastnosti, silu a použitie. Organické insekticídy sú tie, ktoré sú vyrobené z rastlinného materiálu. Syntetické insekticídy, ozn. aj chemické, vytvoril človek. Biologické insekticídy sú také, ktoré sú vytvorené živými organizmami. Pri aplikovaní insekticídu by ste si mali prečítať etiketu, aby ste sa uistili, že jeho používanie je pre vás a vaše domáce zvieratá bezpečné.

  • Kategórie

Podobné články