V súčasnosti mladí Slováci nejavia záujem o bývanie v prenájme a do kúpy svojej vlastnej nehnuteľnosti sa nehrnú už vôbec. Mladým je dobre u rodičov, od ktorých sa sťahujú čoraz viac starší. Otázkou však je, či im to vyhovuje alebo ide len o krajné riešenie. Tak, či tak je mama-hotel obľúbenou formou bývania mladých ľudí už pradávna…
Za najlepším hotelom s all-inclusive službami nemusia mladí ľudia chodiť k moru ani do zasnežených hôr. Nájdu ho totiž priamo doma u rodičov, kde prežili svoje detstvo. A nielen to… Mnohí z nich ostanú v rodičovskom hniezde ešte dlhé roky po absolvovaní školy a zdá sa, že so sťahovaním si dávajú načas. Však, prečo nie? Priemerný vek odchodu z domova za svojim vlastným bývaním už pár rokov prekonáva kritickú hranicu 30 rokov.
Mama-hotel opúšťajú mladí Slováci priemerne okolo 30. roku života
30,9 rokov! Presne toľko nám v posledných štatistikách zameraných na odchod mladých Slovákov do vlastného bývania vymeral Eurostat. Čo je však horšie, toto číslo neustále rastie už niekoľko rokov, a to najmä kvôli mužom. Muži sa so sťahovaním príliš neponáhľajú a z rodičovského „hniezda“ vyletia priemerne až v 32 rokoch.
Spomedzi Európanov sa sťahujeme medzi poslednými…
Dôvodov na neskorý odchod od rodičov je viacero, no nič to však nemení na nepriaznivých štatistických výsledkoch našej krajiny. Tie patria k najhorším v Európe a odhliadnuc od Malty a Chorvátska (sťahujú sa až po 32. roku života), sme na starom kontinente posledný. Príkladom by nám mohli ísť „Severania“, ktorí sa od rodičov sťahujú a z domova odchádzajú už pred 20-tkou.
V súvislosti s častým využívaním tzv. mama-hotela sa spája aj niekoľko paradoxov. Asi najzaujímavejším je ten, že mladí Slováci sa chcú osamostatniť, čo najskôr, ale postup nadobudnutia vlastného bývania nedotiahnu dokonca. Zdá sa, že kúpa vlastného bývania je síce prioritou mladých Slovákov, len sa na ňu musia dlhodobo pripravovať.
Text: Róbert Bosák