Pozornosť milovníkov cudzokrajných izbových rastlín nevzbudzujú len farebné kvety. Mnohé druhy sa pestujú kvôli listom a ich okrasnej funkcii. Patrí k nim aj peperómia, ktorá si vďaka dlhej životnosti, celoročne zelenému vzhľadu a nízkym nárokom na pestovanie nájde miesto v každej domácnosti.
Kúsok Karibiku v interiéri
Peperómia s rovnomenným latinským názvom je jednou z najznámejších latinskoamerických rastlín pestovaných v slovenských interiéroch. Do Európy bola privezená už pred niekoľkými storočiami priamo zo zámoria. Rastlina s dlhou životnosťou má pôvod v Mexiku a v okolitých karibských štátoch, kde bežne rastie aj vo voľnej prírode. U nás sa pestuje hlavne ako izbový druh, ktorý vnáša do domácností kúsok Karibiku. Atmosféru typickú pre nedotknuté karibské dažďové lesy navodzujú jej úhľadné mäsité listy ozdobené povestnými kresbami. Práve tie sú hlavným lákadlom pre pestovateľov, ktorí chcú oživiť svoj obytný priestor živou exotikou.
Peperómia a jej vzhľad
Viacero druhov na výber
Vzhľad a veľkosť peperómie je možné zladiť so zariadením bytu alebo domu, v ktorom bude pestovaná. Umožňuje to pestrý výber odrôd exotickej rastliny, ktorých je až niekoľko stoviek. Spomedzi nich sa u nás najviac presadili 3 druhy pestované pre svoje výrazné listy schopné zapadnúť do každého prostredia. Kým niektoré druhy lákajú pevnými a kožovitými tmavými listami vhodnými aj do tieňa, iné vynikajú krémovými kresbami zvýrazňujúcimi vzhľad celej rastliny. V závislosti od danej odrody môžu mať kresby rozličnú štruktúru, prípadne sa líšiť odtieňmi krémovej farby miešanej s červenými, fialovými alebo sivými akcentmi.
Odrody peperómie u nás
Peperómia magnóliolistá
Najznámejšia spomedzi izbových odrôd peperómie je typická pevnými tmavozelenými listami oválneho tvaru. Na jej listoch sa nenachádza žiadna výraznejšia kresba. Odroda s výškou okolo 25-30 cm patrí medzi najodolnejšie a najtrvácnejšie druhy peperómie.
Peperómia pestrá
Druhový názov tejto peperómie súvisí s jej kresbami na povrchu. Tie pokrývajú väčšinovú časť listov, ktoré rastú ťahavým, no kompaktným spôsobom. Kresby sú krémové až smotanovo-biele. Výška dospelej rastliny pestovanej v interiéri neprekročí 25 centimetrov.
Peperómia „melónová“
Tretia z najviac pestovaných odrôd peperómie má pôvod v brazílskych dažďových pralesoch, čo sa podpísalo na jej vzhľade aj na svetelných a tepelných nárokoch. Druh s výškou okolo 20 cm máva bielu, sivú alebo až striebornú kresbu v tvare pruhov, ktoré sa točia úmerne s oválnym tvarom listov. Na rozdiel od vyššie uvedených odrôd potrebuje viac svetla a vyššiu vlhkosť vzduchu.
Peperómia je vhodná pre začiatočníkov
Aj keď uvedené odrody sa vzhľadom a veľkosťou líšia, všetky spája odolnosť a nenáročnosť. Trvalka so životnosťou niekoľko rokov je známa flexibilitou a nízkymi nárokmi. Dokáže sa prispôsobiť náročnejším klimatickým podmienkam a zvládne aj dočasné nepohodlie. Navyše, jej pestovanie sa zaobíde bez častého strihu či presádzania. Známa je aj vysokou odolnosťou voči škodcom a vybraným chorobám, ktorým v prípade správnej prevencie nepodlieha. Aj to z nej robí rastlinu vhodnú pre všetkých pestovateľov vrátane začiatočníkov. Práve nenáročná peperómia je stvorená na oboznámenie sa s teplomilnejšími latinskoamerickými druhmi a ich pestovaním v tunajších izbových podmienkach.
Podmienky na pestovanie peperómie
Poloha
Pri výbere vhodnej polohy je potrebné zohľadniť nároky konkrétneho druhu. Odrody s tmavými listami budú prosperovať aj na tienistých miestach. Stačí im trochu denného svetla, ktoré sa rozptýli po priestore v okolí rastliny. Svetlé odrody s listami ozdobenými bielymi, sivými alebo krémovými kresbami budú vyžadovať viac svetla. Rastlina však nesmie byť na priamom slnečnom svetle, ktoré by spálilo jej listy.
Substrát
Peperómii nahradí pôvodné domáce podmienky zemina, v ktorej nechýba rašelina. Môže ísť o zmes rašeliny a piesku s pomerom približne 2:1. Substrát by mal byť dostatočne priepustný. Pred výsadbou ho môžeme poriadne prekypriť, aby sa čo najviac prevzdušnil. Pre zaistenie maximálneho komfortu pre rastlinu sú potrebné aj drenážne otvory na dne kvetináča, resp. na dne nádoby na pestovanie.
Teplota
Rastlina z latinskoamerických dažďových pralesov si potrpí skôr na vyššiu vlhkosť vzduchu ako teplotu. K zdravému a rýchlemu rastu jej stačí normálna izbová teplota do 20 °C. Prosperovať bude aj pri nižšej teplote okolo 16 až 17 °C. V zime, kedy je peperómia vo fáze vegetatívneho odpočinku, sa ideálna izbová teplota pohybuje na úrovni od 12 do 16 °C.
Čas výsadby
Pri pestovaní peperómie v interiéri nie je výber obdobia na výsadbu rozhodujúci. Ak budeme udržiavať izbovú teplotu na požadovanej úrovni, rastlina sa ujme bez ohľadu na čas výsadby. Napriek tomu môžeme vsadiť na jarnú alebo jesennú výsadbu. Jar bude najvhodnejším obdobím aj na vysádzanie rastliny vonku na záhrade. Peperómiu pestovanú vonku však pred koncom jesene premiestnime do interiéru, kde prečká celé zimné obdobie.
Ako sa pestuje peperómia?
Zálievka
Vody nesmie byť veľa ani málo. Nedostatočná zálievka vedie k rýchlemu vyschýnaniu, nadmerná vlaha k hnilobe. Polievať je potrebné až po uschnutí pôdy, aby rastlina neplávala vo vode. Pred zálievkou môžeme vodu nechať 1 deň odstáť. Vhodná je aj dažďová voda s vlažnou teplotou.
Hnojenie
Pravidelné hnojenie je neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti o karibskú trvalku. Mladá rastlina vyžaduje hnojivo aspoň raz za 2 týždne. Aplikovať ho môžeme vo forme bežnej zálievky. Staršie rastliny spotrebujú menej živín. Hnojiť ich stačí raz za 3 až 4 týždne. V oboch prípadoch hnojíme len od jari do augusta.
Strihanie
Peperómia nepotrebuje pravidelný rez. Rastie pomaly a kompaktne, takže strihať ju stačí raz za 2 roky. Rez môžeme urobiť súčasne s presádzaním. Častejší strih sa odporúča v prípade odumierania listov alebo stoniek, ktoré môžu poškodiť zdravé časti rastliny.
Presádzanie
Premiestniť rastlinu do nového kvetináča stačí až vtedy, keď jej korene začínajú prerastať veľkosť nádoby. Deje sa tak približne po 2 až 3 rokoch v závislosti od jej veľkosti. Presádzanie je zároveň vhodným časom na množenie peperómie. Proces rozmnožovania vyžaduje len niekoľko zdravých odrezkov, ktoré sa ihneď zasadia do pripraveného substrátu a následne pravidelne polievajú.
Krotónovec: Tropický elegán vo farbách jesene
Viete, ako sa správne pestuje krotónovec? Ako často vyžaduje krotónovec zálievku? Aké by mali byť optimálne intervaly hnojenia? Choroby…
Zaistenie optimálnych podmienok pomôže peperómii v udržiavaní jej zdravej kondície. Ak je rastlina zdravá, neohrozujú ju vošky ani roztoče. Primeraná zálievka a vhodná izbová teplota ju chráni pred škvrnitosťou, hnilobou alebo vyschnutím. Výsledkom prevencie a svedomitej starostlivosti budú svieže dekoratívne listy so sýtym sfarbením aj nenápadné kvety kvitnúce od začiatku leta do polovice jesene.
Autor textu: Róbert Bosák
Ľutujeme ale nenašli sa žiadne podobné články.