Krotónovec

Krotónovec: Tropický elegán vo farbách jesene

Redakcia - 9. októbra 2022 - 3484. zobrazení

Tropické druhy pestované ako izbové rastliny majú v našich domácnostiach zelenú. Uchytil sa v nich aj krotónovec, ktorý zdobí chodby, kuchyne či obývačky. Obľúbený je najmä pre svoj neprehliadnuteľný vzhľad s typickým pestrým sfarbením v jesennom šate. Do interiéru môže vnášať jesennú atmosféru v priebehu celého roka, stačí mu dopriať optimálne podmienky na pestovanie.

Z ázijských trópov do európskych domov

Rastlina s latinským názvom Codiaeum sa uchytila ako izbový druh veľmi rýchlo. Množstvo európskych domácností či interiéry verejných budov zdobí už niekoľko desaťročí. Do Európy bola privezená v 19. storočí, krátko po tom, čo bol krotónovec prvýkrát opísaný ako oficiálny rastlinný rod. Na starý kontinent sa dostala z dažďových pralesov v juhovýchodnej Ázii, kde rastie vo voľnej prírode dodnes. Za jej pôvodný domov je považovaná Malajzia, no hojne sa vyskytuje aj v okolitých štátoch, v Indii, v Austrálii a na území tichomorských ostrovov, kde rastie ako voľne žijúci ker vysoký až 3 metre.

Ako krotónovec vyzerá a čím je typický?

  • Dospelá izbová rastlina rastie do výšky 50 až 100 centimetrov.
  • Pri pestovaní v domácich podmienkach kvitne iba výnimočne.
  • Malé nenápadné kvety krotónovca majú bielo-zelené odtiene.
  • Známy je veľkými robustnými listami s kožovitým povrchom.
  • Veľkosť listov staršej rastliny dosahuje 20 až 30 centimetrov.
  • Hrubé listy sú celoročne zelené, zvýraznené farebnou textúrou.
  • Sfarbenie je variabilné, mení sa v závislosti od výberu odrody.
  • Najčastejšie sú sfarbené žltými, hnedými a červenými odtieňmi.
Krotónovec strakatý

Najviac pestovaný je krotónovec strakatý

Na pestré a variabilné sfarbenie listov krotónovca upozorňuje aj názov jedného z najčastejšie pestovaných druhov. Jedná sa o krotónovec strakatý, ktorý sa u nás rýchlo udomácnil a stal sa jednou z najobľúbenejších tropických rastlín pestovaných v našich končinách. Obľúbeným ho robí strakaté sfarbenie, ktoré sa líši v závislosti od konkrétnej odrody. Tých sa vyšľachtilo viacero, pričom jednotlivé odrody sa nelíšia iba sfarbením, ale aj tvarom listov. Žlté, červené, oranžové, hnedé či krémové textúry zdobia listy s hranatými, kopijovitými alebo srdcovitými okrajmi. Na základe farby a tvaru je potom možné rastlinu zladiť so zariadením izby, v ktorej bude krotónovec pestovaný.

Kde všade sa môže krotónovec pestovať?

Pestrá paleta tvarov a farieb listov umožňuje pestovať krotónovec v ktorejkoľvek miestnosti, kde mu vytvoríme vhodné podmienky na zdravý rast. Tie môže mať v spálni, v obývačke aj v kuchyni. Hodí sa aj na presvetlenú chodbu alebo do kúpeľne, kde mu bude ako tropickému druhu z dažďových pralesov vyhovovať vysoká vlhkosť. Krotónovec je dostatočne vysoký aj široký, aby zaplnil prázdnejšie miesta bez nábytku či bytových doplnkov. Kvôli výške a šírke nie je vhodný na skrine a poličky. Najviac vyniká na zemi, kde má dostatok priestoru, aby sa rozpínal a upriamoval pozornosť na svoje extravagantné sfarbenie.

Optimálne podmienky na pestovanie

Poloha

Napriek pôvodu v hustých dažďových lesoch si krotónovec pestovaný ako izbová rastlina potrpí na dostatok denného svetla. Prenikajúce svetlo by malo byť čo najviac rozptýlené, aby výrazná farebná textúra na listoch nebledla. Kvetináč môžeme umiestniť ďalej od okna. Na priame slnko ho premiestnime v zime, kedy je denného svetla málo.

Zemina

Ako väčšina tropických rastlín pestovaných v izbe, aj krotónovec potrebuje dostatočne priepustný substrát, ktorý mu pomôže efektívnejšie vstrebávať vlahu. Za najvhodnejší typ zeminy sa považuje hlinitá pôda. Prosperovať bude takisto v hlinito-piesočnatom substráte, no ten by mal obsahovať vyšší pomer hliny ako piesku.

Teplota

Krotónovec je najspokojnejší pri bežnej izbovej teplote na úrovni 18-20 °C. V priebehu zimy môže byť teplota o niečo nižšia, no nikdy by nemala klesnúť pod 16 °C. Okrem udržiavania optimálnej izbovej teploty je potrebné dbať o správnu vlhkosť vzduchu. Tropická rastlina si potrpí na vyššiu vlhkosť. Dosahovať by mala aspoň 40-50 %. Ak ju pestujeme v spálni alebo v inej izbe, kde sa spí, môže klesnúť na 30 %.

Akú starostlivosť vyžaduje krotónovec?

Zálievka

Ani tropické rastliny s pôvodom v dažďových pralesoch netreba prelievať. Krotónovec stačí poliať vždy po uschnutí pôdy v kvetináči. Intervaly zálievky by mali byť pravidelné. Na polievanie je najvhodnejšia odstáta vlažná voda. Polievať môžeme aj obyčajnou dažďovou vodou.

Hnojenie

Aj hnojiť je potrebné v pravidelných intervaloch. V priebehu vegetačného obdobia by sme mali aplikovať hnojivo aspoň raz za 1-2 týždne. Najlepším hnojivom je kvalitný organický produkt, ktorý neobsahuje vápnik. Rast krotónovca podporí skôr hnojivo s vyšším obsahom draslíka.

Strihanie

Rastlina s veľkými zdobenými listami je najkrajšia, ak jej rastu necháme voľný priebeh. Strihanie je potrebné len v prípade, že listy začnú rásť jeden cez druhý alebo vtedy, keď bránia v raste iným rastlinám posadeným vedľa krotónovca. Strih sa vykonáva začiatkom jari. Nemal by byť hlboký, pretože krotónovec rastie pomaly. Po hlbokom reze utrpí jeho estetický vzhľad.

Presádzanie

Krotónovec sa nesmie presádzať veľmi často. Radšej ho presaďme do väčšieho kvetináča, v ktorom vydrží 2 až 3 roky. Častejšie sa odporúča presádzať iba mladšie rastliny, ktoré rastú rýchlejším tempom. Pri každom presadení je nutné zvoliť dostatočne priepustný substrát a dodržiavať pravidelné intervaly polievania.

Krotónovec

Krotónovec si rozmnožíme odrezkami

Presádzanie krotónovca môžeme využiť aj na rozmnožovanie rastliny, ktoré prebieha formou delenia vrcholových odrezkov. Tie môžeme dať zapustiť do nádoby s vodou alebo do piesku, ktorý je dostatočne vlhký, aby umožnil odrezkom zapustiť korienky. Tento proces prebieha o niekoľko dní až týždňov dlhšie ako pri väčšine rastlín, ktoré sa rozmnožujú odrezkami. Po zapustení korienkov sa odrezky presadia do priepustného substrátu a pri pravidelnej zálievke sa nechávajú rásť, aby z nich vyrástol silný a odolný dospelý jedinec odolný voči škodcom aj chorobám.

Ktorí škodcovia ohrozujú krotónovec?

Červce

Malé chrobáky typické bielym povlakom napádajú listy aj korene. Zo žiliek krotónovca vyciciavajú šťavu, ktorej nedostatok spôsobuje uschnutie a neskôr aj úhyn rastliny. Zbaviť sa ich dokážeme aj bez postrekov. Stačí použiť navlhčenú handričku, ktorou utrieme listy. Ak červce odolávajú, použijeme doma vyrobený mydlový roztok.

Roztoče

Listy krotónovca ohrozujú aj roztoče. Tie sa zameriavajú na spodnú stranu listov, odkiaľ podnikajú útoky na šťavu vo vnútri rastliny. Krotónovec môžeme pred nimi chrániť pomocou udržiavania vyššej vlhkosti a zvlhčovania povrchu listov.

Plesne

Pri eliminácii škodcov to s vodou nesmieme preháňať. Inak by sme nechcene mohli vytvoriť podmienky vhodné na šírenie nákazlivých plesní. Hubovité ochorenia môžu znehodnotiť celú rastlinu. Už v zárodkoch je ich potrebné zneškodniť pomocou fungicídnych postrekov.

Potosovec: Nenáročná izbová liana s praktickým úžitkom

Viete, ako sa pestuje potosovec? Čím je potosovec výnimočný? Aké druhy potosovca poznáme? Potosovec je prírodnou čističkou vzduchu…

Potosovec

Rada na záver

Nielen pri ošetrovaní, ale pri akejkoľvek manipulácii s touto rastlinou by sme mali použiť ochranné rukavice. Mliečna šťava vo vnútorných častiach krotónovca je pre ľudí toxická. Pri zlomení stonky alebo listov vyteká a ohrozuje pokožku aj sliznicu. Aj keď nie je smrteľne jedovatá, najmä deťom môže spôsobiť vážnejšie zdravotné problémy.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články