Vianočná ruža

Ako pestovať vianočnú ružu po celý rok?

Redakcia - 27. októbra 2021 - 14418. zobrazení

Jeden z tradičných symbolov Vianoc, živý a voňavý, ktorý vás poteší viac ako rôzne umelé dekorácie, je vianočná ruža. Tú poznáme tiež pod názvom vianočná hviezda alebo Prýštec najkrajší. Vianočná ruža síce zdobí interiéry najmä počas vianočných sviatkov, no pre mnohých to nie je iba „vianočný kvet“.

Vianočná ruža

Prítomnosť vianočnej ruže v obchodoch a v domácnostiach si spájame najmä s blížiacimi sa Vianocami. Obľúbený kvet sa však o sviatočnú atmosféru v interiéroch môže starať celý rok. Stačí vyvrátiť zopár mýtov, ktoré sa šíria okolo pestovania vianočnej ruže a vyskúšať to. Elegantná rastlina s výraznými kvetmi totiž oživí priestor v ktoromkoľvek období roka, nielen počas Vianoc.

vianočná ruža

Vianočná ruža a tri najčastejšie mýty

Vianočná ruža je originálny názov rastliny

Ak zháňate vianočnú ružu, no obsluha v kvetinárstve vám ponúkne „Prýštec najkrajší“, neľakajte sa. Ten je totiž oficiálnym názvom vianočnej ruže. Pomenovanie vianočná ruža alebo vianočná hviezda sa začalo využívať len ako ľudový názov, ktorý sa všeobecne zaužíval natoľko, až je využívaný viac ako originálny názov „Prýštec najkrajší“.

Vianočná ruža sa dá pestovať len cez Vianoce

Ďalším mýtom o tejto rastline je, že životnosť vianočnej ruže končí hneď po sviatkoch. Opak je pravdou. Vianočná ruža sa radí medzi trvácne rastliny, ktoré vďaka správnemu spôsobu pestovania dokážu prežiť až niekoľko zím po sebe, pričom každoročne budú oslňovať elegantným vzhľadom.

Jediný odtieň vianočnej ruže je červený

Pravdou je, že vidieť vianočnú ružu v inej ako v červenej farbe sa podarí minimálne. Napriek tomu existujú aj iné odtiene listov, ktoré si kupujúci môžu zladiť s odtieňom ich vianočnej výzdoby. Okrem červenej sú typickými farbami aj biela, žltá alebo ružová.

Pôvod vianočnej ruže a jej expanzia do sveta

Prýštec najkrajší sa s vianočnými sviatkami nespájal vždy. Na miestach pôvodného výskytu sa totiž objavoval už dávno pred príchodom vianočných tradícií. Aj keď presný pôvod nie je známy, za miesto domova tejto rastliny sa považuje Mexiko. V hojnom množstve sa objavuje aj vo vybraných juhoamerických štátoch. Práve z Mexika a z Južnej Ameriky sa dostal aj do Európy, kde sa stal jedným z tradičných symbolov Vianoc. Stále viac majiteľov bytov však vianočnú ružu pestuje ako bežnú izbovú rastlinu prítomnú v príbytkoch počas celého roka.

Prečo pestovať vianočnú ružu po celý rok?

Dôvodov, prečo mať túto rastlinu doma aj mimo vianočného obdobia, je niekoľko. Podobne ako iné izbové kvety, aj vianočná ruža patrí medzi elegantné živé dekorácie schopné oživiť akýkoľvek priestor. Napriek tomu, že sa jedná o rastlinu so vzhľadom, ktorý sa ideálne hodí k vianočnej výzdobe, pri správnom zladení s ostatnými doplnkami si splní estetickú funkciu v každom ročnom období. Navyše, vianočná ruža sa zaobíde bez veľkej starostlivosti. Pri vytvorení optimálnych podmienok a občasnej opatere bude v dobrej kondícii pár rokov.

Ako vyzerá vianočná ruža a čím je typická?

  • Rastlina dosahuje priemernú výšku do 50 až 60 centimetrov.
  • Má drobné žlto-zelené kvety s veľkosťou ako malý hrášok.
  • Estetickou dominantou rastliny sú elegantné farebné listy.
  • Listy majú tvar pripomínajúci kvety rôznych iných rastlín.
  • Vo väčšine prípadov majú typické červeno-zelené sfarbenie.
  • Listy niektorých odrôd sú biele, žlté, krémové alebo lososové.
prýštec najkrajší

Podmienky na pestovanie vianočnej ruže

Substrát

Vianočná ruža sa zvykne predávať v kvetináči, v ktorej je posadená aj s vhodným substrátom. Tým je bežná zemina s pridanou rašelinou, ktorú používajte aj v prípade vlastnej výsadby alebo pri presádzaní. Do pôdy môžete primiešať hnojivo na izbové rastliny, prípadne ju trochu zjemniť kávovou usadeninou.

Poloha

Na správnu polohu si potrpí každá vianočná ruža. Rastlina síce nepatrí medzi veľmi teplomilné, no k rastu a dobrej kondícii potrebuje dostatok denného svetla. Ideálnou polohou je parapetná doska, prípadne nejaký stolík alebo polička v blízkosti pri okne, cez ktoré na ňu budú prenikať slnečné lúče.

Teplota

Bežná izbová teplota vytvorí vianočnej ruži patričný komfort. Pri pestovaní počas zimy sa vyhýbajte polohe hneď pri radiátore. Prekážkou k udržiavaniu dobrej kondície je aj suchý vzduch, ktorý býva prítomný najmä v prekúrenej miestnosti. Ak budete mať kvetináč na parapetnej doske, dávajte pozor, aby sa listy nedotýkali okna. Slnkom vyhriate sklo by ich mohlo spáliť.

Ako sa pestuje tropická mandevila a aký druh zvoliť?

Viete, aké podmienky na pestovanie vyžaduje mandevila? Aký substrát je ten najvhodnejší? Viete, ako mandevilu rozmnožiť? Nezabudnite, že…

Mandevila

5 krokov na pestovanie vianočnej ruže

Kúpa zdravej rastlinky

Vianočnú ružu si vyberajte podľa púčikov. Tie zdravé a neodkvitnuté sú vždy zelené. Pri jej prenose z kvetinárstva domov ju nevystavujte chladu.

Ošetrenie po prvej zime

Po prvých Vianociach príde odkvitnutie a s tým aj správny čas na ošetrenie, ktoré povedie k dlhšej životnosti vianočnej ruže. Stačí ju zostrihnúť na 15-centimetrové výhonky, umiestniť na denné svetlo a nechať oddychovať do leta až jesene.

Polievanie a hnojenie

Počas oddychovania nezabudnite vianočnú ružu pravidelne polievať, ideálne raz za 10 dní. V 2 až 3-týždňových intervaloch ju pohnojte tekutým hnojivom na zelené rastlinstvo.

Jesenná príprava

S ubúdajúcimi teplotami vonku si rastlina žiada pokoj a menšie dávky denného svetla. Tie môžete regulovať prikrytím vianočnej ruže škatuľkou či jemnou textíliou.

Trik na správne načasovanie sfarbenia

Zhruba v polovici októbra vianočnú ružu umiestnite na tmavé miesto, napríklad do skrine, no naďalej ju riadne polievajte. Listy začnú pod vplyvom tmy meniť farbu a po 6 až 7 týždňoch budú mať výrazný farebný odtieň podľa vášho želania.

Vedeli ste, že?

Mliečna tekutina, ktorá vyteká pri manipulácii s vianočnou ružou alebo pri jej presádzaní, je jedovatá. Aj keď pre človeka nie je nebezpečná, kontakt s ňou môže viesť k podráždeniu očí, slizníc alebo pokožky.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články