Voskovka

Ako sa pestuje voskovka v interiéri?

Redakcia - 9. júla 2021 - 6588. zobrazení

Niekde je známa ako hoja, inde ako voskovka. V niektorých kútoch planéty sa jej ušiel aj prívlastok „porcelánový kvet“. Ten si získala vďaka jedinečnému tvaru a sfarbeniu kvetov, ktoré podľa niektorých milovníkov izbových rastlín patria medzi najkrajšie, aké môžete v interiéri vypestovať.

Práve atraktívne kvety s jedinečným vzhľadom sú hlavným dôvodom, pre ktorý sa voskovka objavuje v bytoch, v domoch aj v kanceláriách. V niektorých častiach sveta zdobí aj záhrady alebo mestské parky, no u nás sa vzhľadom na deficit tropických podmienok pestuje výlučne iba vo vnútri. Rastline, ktorá si získava srdcia fanúšikov exotických kvetov, to však na kráse a vytrvalosti nijako neuberá.

Odkiaľ sa k nám voskovka dostala?

Do rodu hoja patrí viac ako 200 druhov. Takéto pestré druhové zloženie má za následok, že krajín pôvodu tejto rastliny je viacero. Väčšina druhov ale pochádza z Číny, z Indie a z iných štátov vo východnej a v juhovýchodnej Ázii. Práve odtiaľ sa počas obchodných ciest dostali vybrané druhy aj do Európy. Medzi obľúbenými druhmi nechýbajú ani tie, ktoré boli neskôr objavené v tropickejších častiach Austrálie.

Ako vznikli názvy hoja a voskovka?

Jednotlivé druhy neprišli do Európy ako hoja alebo voskovka. Tieto názvy sa im ušli až po udomácnení rastliny v jednotlivých európskych krajinách. Rastlina sa začala oslovovať ako hoja na počesť britského botanika Thomasa Hoya, ktorý ju údajne vo veľkom pestoval ako záhradník u vojvodu z Northumberlandu. V niektorých krajinách je však dodnes zaužívaný názov voskovka, ktorý získala vďaka voskovému vzhľadu svojich kvetov.

Čím je voskovka najviac typická?

  • Vo voľnej prírode dorastá do 3 m, v bytoch dosahuje cca 30 cm.
  • Známa je kožovitými listami s hladkým a voskovým povrchom.
  • Najtypickejším znakom sú nádherné kvety vo viacerých farbách.
  • Kvety mávajú hviezdicovitý tvar, bývajú zoskupené v okolíkoch.
  • Podobne ako listy majú voskový povrch, vydávajú sladkú vôňu.
  • Farba kvetov závisí od druhu, najčastejšie sú biele alebo ružové.
Voskovka - izbová rastlina

Ktoré druhy sú najviac pestované?

Aj napriek pestrému druhovému zloženiu sa u nás pestuje len niekoľko druhov. Ani tie však v pomyselných rebríčkoch najpestovanejších izbových rastlín nepatria medzi lídrov. Častejší výskyt sa spája iba s 3 druhmi, ktoré sa dokážu najlepšie prispôsobiť tunajším podmienkam.

Hoja mäsitá (Hoya carnosa)

Najznámejší z druhov má svoj domov na juhu Indie, kde si zvykol na teplejšie podmienky. Známy nie je len bielymi alebo ružovými voskovými kvetmi s červenou škvrnou uprostred, ale aj malými bielymi bodkami na listoch.

Hoja mnohokvetá (Hoya multiflora)

Malý popínavý izbový krík, ktorý sa ťahá do dĺžky 1 až 1,2 m, k nám prišiel z Filipín. Obľúbený je hlavne kvôli trvácnosti bielych, niekedy bielo-žltých kvetov, ktoré pri správnom spôsobe pestovania vydržia na rastline až 3 mesiace.

Hoja ozdobná (Hoya bella)

Hviezdicové biele kvety typické pre tento druh vydržia len 10 až 14 dní. Na rozdiel od dvojice vyššie uvedených druhov si bez problémov vystačí s menšími dávkami svetla a tepla.

Kde všade sa dá voskovka pestovať?

  • Pestovať ju môžete kdekoľvek v interiéri s vhodnými podmienkami.
  • Jej listy sa popínavo ťahajú, takže sa hodí do závesných kvetináčov.
  • Vhodnou polohou sú aj osvetlené skrinky a poličky vo výške hlavy.
  • Rastlina zvláda vlhkosť, dobre sa jej bude dariť aj na okne v kúpeľni.
  • Odolnejšie druhy sa dajú pestovať aj ako živá okrasa zimnej záhrady.
Voskovka

Optimálne podmienky na pestovanie

Svetlo

Dostatok denného svetla je pre ktorýkoľvek z pestovaných druhov základ. Rastlina ale nesmie byť na priamom slnku, ktoré by mohlo spáliť jej listy. Okrem priameho slnečného svetla ju chráňte aj pred prievanom. Pri výbere polohy vsaďte na miesto, odkiaľ ju nebudete premiestňovať. Zmenu polohy nenesie dobre.

Teplota

Rastlina ocení, keď jej počas celého roka doprajete vyváženú teplotu na úrovni od 15 do 20 °C. Na vhodnú teplotu dohliadnite aj počas zimy, kedy sa v izbách kúri. Vyššie teplo by jej totiž mohlo uškodiť. Suchý vzduch v miestnosti spôsobený kúrením regulujte pomocou rozprašovača, ktorým raz za niekoľko dní pokropte listy.

Substrát

Ak je zemina dostatočne priepustná a obsahuje potrebné živiny, voskovke sa u vás bude dariť. Tieto atribúty spĺňajú hlinité a hlinito-piesčité typy substrátu. Tie sa vyznačujú aj dobrou vzdušnosťou, ktorá podporuje rýchlejšie zakorenenie a spevnenie korienkov v zemine, čo automaticky pomáha zdravšiemu a rýchlejšiemu rastu.

Hoja

Ako sa o voskovku správne postarať?

Zálievka

Voskovka má rada mäkkú odstátu vodu, pričom nepohrdne ani dažďovou vodou, práve naopak. Polievať je potrebné pravidelne, no vždy iba v miernych dávkach, aby sa pôda príliš nepremočila. Intervaly zálievky môžete nastaviť vždy deň po vyschnutí substrátu.

Hnojenie

Čím menej výživná pôda, tým vyššia potreba hnojenia. Prehnané hnojenie však spomaľuje kvitnutie a môže viesť k zožltnutiu listov. Hnojte približne raz za 2 týždne, no len dovtedy, kým rastlina nezačína kvitnúť. So začiatkom rozkvetu hnojiť prestaňte.

Strihanie

Cieľom zastrihávania je ozdravný a omladzujúci rez. Ten potrebujú iba staršie rastliny, ktoré sú viac rozkonárené. Ako čas vhodný na zastrihávanie si zvoľte február alebo marec, kedy voskovka ešte nepučí.

Presádzanie a rozmnožovanie voskovky

Tropickú krásku s voskovými kvetmi si môžete aj jednoducho rozmnožiť. Množenie prebieha pomocou stonkových odrezkov, ktoré odrežte s lístkami aj púčikmi. Následne ich umiestnite do nádoby, ktorú prikryte pohárom alebo priesvitnou fóliou. To urýchli zapustenie korienkov a s tým aj celkový rast mladej rastlinky. Niektorí pestovatelia spájajú čas množenia odrezkov s presádzaním. K tomu by ste mali pristúpiť ešte pred začiatkom pučenia, najlepšie niekedy vo februári alebo v marci. Presádzajte iba staršie rastliny, najčastejšie po 3 alebo až 4 rokoch.

Chráňte voskovku pred malými voškami

V rámci starostlivosti o voskovku vás ešte čaká jej ochrana pred škodcami. Rastlina nepatrí medzi tie najodolnejšie, najmä jej kvety sú dosť krehké, no problémy so škodcami, prípadne s nejakými vážnejšími ochoreniami nemáva. Problémom sú väčšinou vošky, ktoré priťahuje sladká nektárová tekutina vytekajúca z kvetov. Vošiek sa zbavíte jednoducho. Stačí občas pretrieť listy navlhčenou handričkou, čím z ich povrchu zároveň poutierate vrstvu usadeného prachu a spravíte tak voskovku ešte krajšou.

Správna starostlivosť vám zaistí rozkvet

Zvládnutie celej starostlivosti, ktorú voskovka vyžaduje, je správnou cestou k cieľu. Tým je rozkvitnutie rastliny, ktorá rozžiari priestor na niekoľko dní až týždňov v závislosti od druhu. Od konkrétneho druhu závisí aj čas začiatku kvitnutia. Vo väčšine prípadov je ním máj alebo začiatok júna. Druhy s najdlhšou dobou rozkvetu si pri správnej starostlivosti zvyknú udržať kvety až do jesene. V súvislosti s kvetmi ale nezabudnite na pravidlo neodstrihávať žiadne časti, čo platí počas rozkvetu aj vo fáze odkvitnutia.

Ako pestovať asparágus a ktorý druh si vybrať?

Poznáte izbové rastliny z rodu asparágus? Viete, ako tieto izbové rastliny pestovať? Vedeli ste, že do rodu asparágus patrí aj špargľa?

Asparagus setaceus

Zaujímavosť na záver

Voskovka patrí medzi hŕstku rastlín, ktorým sa lepšie darí vtedy, keď majú v kvetináči stiesnené podmienky. Podobnými prípadmi sú napríklad ibištek či klívia. Aj to je dôvodom, pre ktorý stačí rastlinu presádzať po 3 až 4 rokoch, aj to iba v prípade starších rastlín.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články