Pred rekonštrukciou myslite na finančnú rezervu

Finančná rezerva pri rekonštrukcii… Aká by mala byť jej výška?

Redakcia - 2. februára 2020 - 5111. zobrazení

Prípravy na rekonštrukciu nezahŕňajú len výber stavebných materiálov, sťahovanie zariadenia či podrobné plánovanie jednotlivých prác. Hlavnú úlohu zohráva aj príprava finančného rozpočtu, ktorý sa nezaobíde bez vytvorenia istej finančnej rezervy. Aká vysoká by teda mala byť finančná rezerva pri rekonštrukcii?

Pri rekonštrukciách bytov a rodinných domov sa málokedy podarí splniť finančný plán presne do bodky. Napriek detailnému zoznamu položiek a presnému naceneniu nákladov sa vždy nájde niečo, čo treba dodatočne zaplatiť. Či sa už jedná o dokúpenie stavebného materiálu, neplánové práce alebo nečakané opravy, práve finančná rezerva sa postará o bezproblémovú úhradu položiek nad rámec rozpočtu.

Peniaze - finančná rezerva

Odporúča sa finančná rezerva od 10 do 20%

Výška finančnej rezervy môže byť rôzna, no závisieť by mala predovšetkým od celkových odhadovaných nákladov na rekonštrukciu. Čím budú náklady vyššie, tým vyššia by mala byť finačná rezerva, no postačiť by vám malo 10 až 20% z celkovej sumy rekonštrukcie. Tá bude stačiť aj na doplnkové práce a s tým súvisiace náklady na stavebný materiál a v prípade oslovenia firmy aj na ich odmenu za vykonanú prácu.

Murovanie bytového jadra (Tipy a rady)

Čo všetko vyžaduje murovanie bytového jadra? Aké tvárnice sú tie najvhodnejšie? Načo by ste si mali dávať pozor pri rekonštrukcii?

Bytové jadro - vizualizácia

Najčastejšie sa predražia svojpomocné rekonštrukcie

Myslieť na niekoľkopercentnú finančnú rezervu by ste mali najmä pri svojpomocných rekonštrukciách. Práve pri nich najčastejšie vznikajú neplánované výdavky spojené s dokupovaním materiálu alebo nápadom dodatočne pridať do zoznamu prác niečo navyše. V prípade spolupráce s firmou sa takýmto komplikáciám vyhnete skôr, nakoľko rozsah prác a cien býva vopred detailne rozpočítaný.

Elektrikár

interactive connectionTIP na záver: Aj keď komplikáciám brániacim rýchly a efektívny priebeh rekonštrukcie vždy nezabránite, správnym prístupom sa vyhnete aspoň tým finančným. Stačí zahájiť práce až po tom, čo budete mať k dispozícii všetky prostriedky vrátane finančnej rezervy a prípadné náklady navyše vás už neprekvapia.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články