Škandinávsky dizajn vládne strechám a fasádam

Škandinávsky dizajn vládne strechám a fasádam…

Reklamný článok - 24. januára 2020 - 6138. zobrazení

Severskej architektúre dominuje najmä funkčný a čistý dizajn, ktorý kombinuje prírodné a ľahko recyklovateľné materiály, ako drevo, oceľ a sklo. K nám sa tento trend, resp. škandinávsky dizajn, pomaly vracia…

Škandinávsky dizajn v severských krajinách

V Škandinávii sa viac ako 90% domov stavia z dreva. Môžu za to miestne tradície v staviteľstve a samozrejme bohaté lesy. Aj do našich končín sa pomaly vracia tradícia stavania z dreva a dnešné novostavby opäť vsádzajú na drevenú konštrukciu. Špička v kvalite a dizajnu ľahkých krytín pochádza práve zo severu, konkrétne z Fínska.

Škanidnávsky dizajn - typická fínska drevostavba
Typická fínska drevostavba s plechovou krytinou Ruukki Classic.

(Škandinávsky) dizajn, funkčnosť, životnosť a bezpečnosť

Strešné systémy s doplnkami Ruukki sú nenáročné na údržbu a testované drsnými severskými podmienkami, ktoré kladú na kvalitu a funkčnosť strechy veľké nároky. Strecha býva vystavená nízkym teplotám, snehu, výdatným dažďom a tiež organickému odpadu z lesov a stromov. Pre severské domy je preto tiež typické veľké množstvo bezpečnostných prvkov.

Škandinávsky dizajn v prípade striech reprezentuje krytina Ruukki Classic na spôsob falca v čiernej farbe, ktorá sa hodí na moderné štýlové domy rovnako ako na horskú alebo lesnú chatu. Do mestskej zástavby viac zapadnú krytiny v tvare škridiel ako je Ruukki Finnera, Monterrey alebo nová krytina Armorium s ojedinelou výškou vlny, čo prispieva k jej výnimočnému vzhľadu.

Škandinávsky rodinný dom
Škandinávsky rodinný dom.

Opláštenie a fasády

Škandinávske domy často využívajú oceľové opláštenie aj na povetrím namáhaných severných stenách. Rovnaké riešenie ostatne často nájdeme aj u slovenských horských stavieb. Plechové opláštenie a prevetrávané fasády často volia architekti pre svoje individuálne projekty. Oceľ takmer bez výnimky využívajú veľké stavby typu kancelárskych budov, múzeí, univerzít a knižníc.

Oceľové opláštenie fínskeho Múzeá Maritime Centre Vellamo
Oceľové opláštenie fínskeho Múzeá Maritime Centre Vellamo.

Ruukki má skúsenosti aj v tejto oblasti a vyrába a dodáva špeciálne ocele s rozmanitými povrchovými úpravami, ktoré nájdu využitie na fasádach stavieb. V ponuke sú napríklad oxidačné fasádne dosky, ktoré menia svoju farbu a odtieň podľa ročných období alebo energeticky úsporné alebo solárne systémy.

Oceľová fasáda z materiálu Cor-Ten National Memorial Múzeum Palmiry v Poľsku
Oceľová fasáda z materiálu Cor-Ten National Memorial Múzeum Palmiry v Poľsku.

Ruukki Construction

Ruukki Slovakia s.r.o. patrí do fínskeho koncernu Ruukki Construction, ktorý poskytuje služby zákazníkom v stavebníctve. Na slovenskom trhu ponúka širokú škálu produktov a služieb – oceľové strešné krytiny, odkvapy, strešné bezpečnostné prvky, fasádne systémy, sendvičové panely a iné.

Zdroj/foto: Ruukki Slovakia

  • Kategórie

Podobné články