Obsah článku
- Odkiaľ k nám strelícia prišla?
- Aké sú typické znaky strelície?
- Najpestovanejšia je strelícia kráľovská
- Kde všade sa môže strelícia pestovať?
- Vhodné podmienky na sadenie strelície
- Ako sa o strelíciu starať po jej vysadení?
- Strelícia býva pestovaná aj v exteriéroch
- Čo sa o exotickej strelícii bežne nehovorí?
Elegantná, stredne vysoká trvalka s jedinečným vzhľadom, ktorá vnesie do domácnosti poriadnu dávku exotiky. Aj tak sa dá charakterizovať strelícia, ktorá už dlhší čas patrí medzi najobľúbenejšie izbové rastliny v rôznych častiach sveta vrátane strednej Európy.
Strelícia si získala svoje stabilné miesto v domácnostiach z niekoľkých dôvodov. Okrem toho, že jej prítomnosť je zárukou estetického oživenia, pestovatelia vsádzajúci na túto rastlinku sa môžu spoľahnúť aj na nenáročný spôsob pestovania. Obrovským plusom je aj dobrá odolnosť, vďaka ktorej sa strelícia úspešne vyhýba rôznym škodcom a chorobám.
Odkiaľ k nám strelícia prišla?
Obľúbená exotická rastlinka sa na starý kontinent dostala z Afriky. Jej pôvodným domovom je Juhoafrická republika, kde odjakživa rastie vo voľnej prírode. Vďaka očarujúcim kvetom sa postupne začala udomácňovať v mnohých juhoafrických domácnostiach. Z tých sa v priebehu 18. storočia preniesla do Európy, kde je dodnes pestovaná, či už kvôli jedinečnému vzhľadu alebo pre svoju povestnú odolnosť a trvácnosť.
Aké sú typické znaky strelície?
Najpestovanejšia je strelícia kráľovská
Strelícia na rozdiel od iných obľúbených izbových rastlín neponúka na výber veľké množstvo druhov. Väčšina pestovateľov by však uprednostnila strelíciu kráľovskú aj v prípade širšieho druhového výberu. Práve pestovanie tejto odrody má bohatú tradíciu, ktorá siaha pár storočí dozadu. Navyše, strelícia kráľovská poslúžila aj pri šľachtení viacerých nových odrôd, ktoré boli prispôsobené pestovaniu v rôznych podmienkach.
Kde všade sa môže strelícia pestovať?
V prípade pestovania vo vnútorných priestoroch sú možnosti takmer neobmedzené. Nakoľko nejde o aromatickú rastlinu, pestovať sa môže v ktorejkoľvek miestnosti. Nižšie požiadavky na starostlivosť z nej zas robia rastlinu vhodnú aj do kancelárií alebo obchodných prevádzok. Obľúbeným miestom sú aj balkóny a terasy, no tam vydrží iba v teplom období. V priebehu jesene ju bude potrebné premiestniť do interiéru, kde prečká zimu.
Vhodné podmienky na sadenie strelície
Poloha
Kým niektoré exotické rastliny potrebujú vlhké a tienisté miesta, iné obľubujú skôr priame slnečné svetlo. To ocení aj strelícia, ktorá je veľmi dobre odolná voči spáleniu. Vďaka tomu ju môžeme umiestniť rovno na okno alebo tesne v jeho blízkosti.
Teplota
S vyššími požiadavkami na svetlo súvisia aj nároky na teplotu v miestnosti, kde je strelícia pestovaná. Tá by sa mala pohybovať na úrovni okolo 20 °C. V oddychovom zimnom období môže byť o niečo nižšia, no nemala by klesnúť pod 15 °C.
Substrát
Strelícia nešetrí nárokmi ani pri výbere zeminy. Ako mnohé iné exotické rastliny, aj ona si potrpí na kyslejší typ pôdy s pH okolo 6,5. Takáto hodnota pH sa dá udržiavať vďaka primiešaniu zmesi vytvorenej z piesku a rašeliny.
Doba sadenia
V prípade výsadby strelície v interiéri je vhodná doba na sadenie kedykoľvek počas celého roka. Rastlina sa vysádza zo semienok, ktoré sa vysievajú do väčšieho kvetináča s pripraveným substrátom.
Ako sa o strelíciu starať po jej vysadení?
Zálievka
Množstvo vody, ktoré strelícia potrebuje, závisí od ročného obdobia. Najviac jej vyžaduje v lete, kedy sa odporúča polievať vždy po uschnutí predtým zaliatej zeminy. Počas najhorúcejších dní ju môžeme osviežovať pravidelným kropením listov. S príchodom jesene zálievku trochu obmedzíme a v zime ju znížime na týždenné intervaly.
Hnojenie
S hnojením je to u strelície podobné ako pri polievaní. Najviac sa má hnojiť počas leta, pričom intervaly môžeme nastaviť na 2-3 týždne. Hnojiť sa odporúča kvalitným tekutým hnojivom, ktoré sa aplikuje formou bežnej zálievky. V zime je rastlina v období vegetačného pokoja, takže hnojiť nie je vôbec potrebné.
Presádzanie
Ako väčšina izbových rastlín, aj strelícia bude časom vyžadovať presádzanie. Urobiť tak môžeme po 3 rokoch, pričom podmienky na substrát, polohu a teplotu, pri akej je strelíciu potrebné pestovať, sa nemenia. Rastline by sme ale mali dopriať čo najhlbší kvetináč, ktorý potrebuje kvôli dlhým koreňom.
Strelícia býva pestovaná aj v exteriéroch
Pestovanie strelície v interiéri nevyžaduje veľmi náročnú starostlivosť. Pri izbovom pestovaní sa vyhneme najmä zazimovaniu, ktoré táto rastlina nie vždy zvládne. Aj preto ju v exteriéroch nachádzame o niečo menej. Vídavať ju môžeme skôr v parkoch ako na záhradách pri domoch. Zahliadnuť ju môžeme takisto v zámockých areáloch, kde sa zvykne často vysádzať ako živá dekorácia v početných záhonoch dopĺňaná ďalšími okrasnými exotickými rastlinami.
Ako pestovať kalanchoe v interiéri?
Poznáte izbovú rastlinu s názvom kalanchoe? Akú starostlivosť si vyžaduje táto exotická izbová rastlina? Aké druhy kalanchoe poznáme?
Čo sa o exotickej strelícii bežne nehovorí?
Očarujúci vzhľad zabezpečil strelícii v európskych končinách priam vznešený pôvod a s tým aj čestné miesto na panovníckych dvoroch. Anglický kráľ Juraj III. jej dokonca dal meno po manželke Sophii Charlotte von Mekelenburg-Strelitz. Práve Angličania ju vďaka tvaru kvetu začali nazývať „rajský vták“. Podobnosť s telom vtáka videli aj Holanďania, ktorí ju dodnes volajú „hlava rajky“ alebo „vtáčí zobák“.
Autor textu: Róbert Bosák