Kľúčom k dlhej životnosti záhradného náčinia a techniky je pravidelná údržba. Aj keď každý nepochybne radšej trávi čas aktívnym záhradkárčením ako čistením, ostrením a olejovaním nástrojov, ide o nevyhnutnú činnosť. Pripravte sa svedomito na jarnú sezónu už teraz – takto by mal vyzerať servis vašej záhradnej kosačky!
Na to, aby kosačka fungovala po dobu niekoľkých rokov, je potrebná pravidelná údržba. Niektoré činnosti je nutné robiť opakovane počas roka, iné stačí vykonať raz, a to na začiatku alebo na konci sezóny. Ktoré úkony to sú?
Servis pred sezónou
Ostrenie čepelí
Ide o základnú požiadavku pre efektívny chod kosačky, ktorý zabezpečí zdravý rast a atraktívny vzhľad vášho trávnika. Ak budete trávnik kosiť tupými čepeľami, môžete ho oslabiť a poškodiť. Pre väčšinu záhrad a dvorov štandardných rozmerov stačí vykonať túto aktivitu 1 – 2x ročne, a to na začiatku a v polovici sezóny. Záleží však aj na intenzite kosenia a povahe porastu.
Nezabúdajte, že bezpečnosť je prvoradá. Pred začatím akýchkoľvek prác sa uistite, že je záhradná technika (motorová píla, kosačka, …) vo vypnutej polohe. Mali by ste z nej vybrať zapaľovaciu sviečku alebo batériu. Pri práci si nasaďte aj ochranné rukavice.
Kontrola zapaľovacej sviečky
Chybná zapaľovacia sviečka môže byť dôvodom viacerých problémov, preto by ste ju aspoň raz ročne mali nechať skontrolovať odborníkom alebo rovno vymeniť. Výmena predstavuje lacný úkon, ktorý môže kosačke vdýchnuť nový život. Ak stačí sviečku len vyčistiť, použite drôtenú kefu alebo oceľový kartáč.
Kontrola oleja a paliva
Pred začiatkom sezóny nezabudnite na vašej štvortaktnej kosačke skontrolovať hladinu oleja. Ak je olej špinavý (tmavý), vymeňte ho – pred výmenou by ste mali motor zahriať a až potom odpojiť akumulátor a sviečku.
Pri benzínových kosačkách je na konci sezóny odporúčané palivo odstrániť – ak bolo v kosačke celú zimu, mali by ste ho vypustiť a doplniť nové. Pozor však na jeho výber. Palivo nevhodné pre záhradnú techniku môže viesť k poškodeniu motora alebo nádrže, upchatiu kanálikov či palivového vedenia.
Kontrola vzduchového filtra
Odstráňte kryt a skontrolujte stav vzduchového filtra. Ak nie je príliš zanesený, vyklepte ho a vyčistite metličkou. V opačnom prípade ho vymeňte – pravidelná ročná výmena nikdy nie je na škodu.
Opakovaná údržba počas sezóny
Základné čistenie
Čistenie kosačky by malo byť samozrejmosťou po každom použití. Dajte dolu zberný kôš, odstráňte z neho trávu a v prípade potreby prepláchnite vodou. Pred odložením záhradnej kosačky do garáže alebo altánku skontrolujte a vyčistite aj jej spodok – odstráňte nahromadené „chumáče“ trávy, ktoré by mohli prekážať pri otáčaní čepele či spôsobovať hrdzavenie.
Olej a palivo
Ak používate kosačku pravidelne, olej by ste mali kontrolovať oveľa častejšie. Nedostatok oleja môže vážne poškodiť motor kosačiek, preto by ste si mali vytvoriť zvyk a kontrolovať ho pri každom dopĺňaní paliva.
Čo sa týka paliva a jeho zmesí, záhradná technika – kosačky, krovinorezy, motorové píly a iné, majú pomerne nízku spotrebu. Pri štandardnom používaní je priemerná spotreba za sezónu cca 5 litrov.
Servis po sezóne
Odstránenie paliva
Na konci sezóny odstráňte z nádrže zostávajúce palivo. Mohlo by sa pokaziť a v horšom prípade kosačku aj poškodiť (korózia vnútorných častí). Toto opatrenie má však aj svoju nevýhodu – gumičky tesnenia sa môžu zosušiť a stratiť tak svoju funkčnosť.
Vyberte akumulátor
Pri akumulátorových a elektrických kosačkách je odporúčané vybrať batériu. Nezabudnite ju však párkrát nabiť, aby po opätovnom vložení do kosačky fungovala v optimálnom stave. Batériu skladujte na suchom a chladnom mieste, mimo dosahu tepelných zdrojov či horľavín.
To, že kosačku by ste mali pred zazimovaním dôkladne vyčistiť od zvyškov tráv a iných nečistôt, zdôrazňovať nemusíme – je to samozrejmosť.
Zdroj obrázku 1: Simon Kadula / Shutterstock.com
Zdroj obrázku 2: KarepaStock / Shutterstock.com