Máte pri pohľade na vašu záhradu pocit, že vám v nej niečo chýba a vy neviete prísť na to, čo by to mohlo byť? Možno to je práve skalka, ktorá dokáže každú záhradu oživiť a skrášliť rôznymi rastlinami a skalničkami. Ak ste si uvedomili, že je to práve skalka, ktorá vo vašej záhrade chýba, čítajte ďalej… V dnešnom článku sa dozviete, aké rastliny a skalničky by mala obsahovať každá skalka a ako sa o ne starať.
Levanduľa lekárska
Levanduľa lekárska je obľúbenou rastlinou, ktorá dotvára atmosféru každej skalky… Levandule sa však nevysádzajú priamo do skalok. Odporúčame vám ich vysádzať na vrch skalky, kde budú mať dostatok priestoru na svoj rast a vytvoria vám krásny záhon, ktorý bude oddeľovať skalku a prístupový chodník. Levandule dorastajú do výšky približne 40 až 60 centimetrov a vyznačujú sa svojimi tmavomodrými až fialovými kvetmi, ktoré kvitnú v júli a v auguste.
Levandule vám odporúčame vždy vysádzať iba na miesta, kde budú mať dostatok slnečného svetla a priestoru na svoj rast. Na jar a na jeseň by sa levandule mali pravidelne strihať. Určite každý z vás pozná všestranné využitie tejto rastliny – z jej kvetov sa vyrába levanduľový olej, mydlá, čaj či voňavé vrecúška. Naopak jej listy nachádzajú uplatnenie aj v kuchyni, kde sa v malom množstvo využívajú na dochutenie pokrmov.
Náš TIP na kvalitné levanduľové mydlá
Skalná ruža
Obľúbenou skalničkou je skalná ruža, ktorá má špecifický vzhľad a je nenáročná na pestovanie. Skalné ruže potrebujú na svoj rast suché stanovište a najmä dostatok slnka. Existuje viacero druhov skalných ruží, ktoré sa od seba odlišujú hlavne veľkosťou, tvarom ružíc a ich farbou. Kvety zväčša kvitnú v máji a ich sfarbenie je od bielej, žltej až po ružovú.
Lomikameň
Lomikameň je skalničkou, ktorá pochádza až z ďalekých Pyrenejí. Rod Saxifraga zahrňuje približne 300 druhov lomikameňov rastúcich prevažne na skalách (z toho je odvodený aj ich názov). Pokiaľ sa lomikameňu budete snažiť vytvoriť ideálne podmienky na jeho rast, umiestnite na dané miesto rozličné, veľké či malé kamene. Ak ide o zem, darí sa mu len v mäkkej pôde. Jednotlivé druhy sa od seba odlišujú tvarom a farebnosťou kvetov.
Kosmatec
Ak hľadáte rastlinku, ktorá bude vo vašej skalke kvitnúť nepretržite od mája až do októbra, našli ste ju… Je ňou Kosmatec, ktorého kvety sú sfarbené do modrofialovej až ružovej farby. Kosmatec vám odporúčame na zimu prikryť vetvičkami, keďže neobľubuje prízemné mrazy. Ďalším pozitívom je jeho nenáročnosť na vodu – vzhľad rastlinky nijako neutrpí ani po týždňoch nepolievania.
Rozchodník
Ako väčšina skalničiek, aj Rozchodník je nenáročný na vodu, no za to je náročný v tom, že si vyžaduje dostatok slnečného svetla. Tento konkrétny druh je charakteristický svojimi lesklými sukulentnými listami, ktorých sfarbenie sa mení na základe jeho umiestnenia. Na slnku nadobúdajú červenovínovú farbu, zatiaľ čo v tieni sú sýto zelené.
Dúfame, že sme vám aspoň čiastočne predstavili obľúbené rastliny a skalničky, ktoré by nemali chýbať v žiadnej skalke. Záleží však len vás, pre aké z nich sa rozhodnete alebo kam ich umiestníte. Nezabúdajte však na to, že nie je nič krajšie než kvitnúca skalka v záhrade…