Nízkoenergetické domy

Aké trendy v stavbách domov môžeme očakávať?

Reklamný článok - 3. marca 2023 - 1191. zobrazení

Moderné návrhy domov sa neustále zdokonaľujú a prispôsobujú požiadavkám budúcich majiteľov. Pri súčasných stavbách sa tak v posledných rokoch kladie dôraz na ekologické, nízkoenergetické a udržateľné stavby. Zároveň však musia byť cenovo dostupnejšie. Aké trendy môžeme v nasledujúcich rokoch očakávať?

Architektonické stavby

Využívanie architektonických štúdií je čoraz populárnejšie. Vďaka skúseným architektom dokážete totiž vo svojom dome získať šikovné riešenia. Tie budú nielen dobre vyzerať, ale dokážu aj ušetriť značné finančné prostriedky. Stavba bude navyše spĺňať všetky vaše požiadavky a so správnym projektom využijete priestor do najmenších detailov. Riešenia vám zaručia dokonalú funkčnosť a maximálne využitie. Vyniknú tiež svojou jedinečnosťou a nezameniteľným rukopisom samotného architekta. A to platí nielen pre zložité viacposchodové budovy, ale aj pre jednoduchšie bungalovy. Na prvý pohľad sa vám projekty domov bungalov môžu zdať obyčajné. Ak si však zvolíte správne architektonické štúdio, získate riešenia, vďaka ktorým budete bývať štýlovo.

Podpis zmluvy

Nízkoenergetické domy

Na prvý pohľad neuvidíte rozdiel medzi nízkoenergetickým domom a obyčajnou stavbou. Vyznačujú sa skôr nízkou spotrebou energií. Ich maximálna spotreba na vytvorenie tepelnej pohody je 50 kWh/m2 za rok. Správne postavený nízkoenergetický dom nemá žiadne tepelné mosty, cez ktoré uniká teplo. Pri stavbe sa využívajú skôr ekologické a prírodné materiály s vysokou odolnosťou. Aby ste mohli svoj domov nazvať nízkoenergetickým, musí mať riadené vetranie s rekuperáciou tepla. To funguje na princípe získavania tepla z odpadového vzduchu, ktorý vypúšťate von. Počas stavby je navyše veľmi dôležité precízne prevedenie strechy, aby sa vyhlo tepelným mostom. Tie totiž vznikajú najčastejšie pri spojoch. Takisto nepodceňte ani výber okien. V zime sa cez ne musí do interiéru dostať dostatok tepla a svetla. V lete musia zase zabrániť prehrievaniu.

Modulové domy

Pasívne stavby

Ďalším trendom v stavbách domov sú pasívne domy. Tie efektívne využívajú dostupné energie, čo prispieva k zníženiu energetickej závislosti domu. Znamená to napríklad, že dom nemá štandardné vykurovanie, ale je vyhrievaný slnkom a slnečnými kolektormi. Má niekoľko násobne nižšiu ročnú spotrebu energie na vykurovanie, do 15 kWh/m2.

Má tiež výborné tepelnoizolačné parametre. Vďaka tomu ušetríte nemalé finančné prostriedky na prevádzku. Od roku 2021 musia navyše všetky stavby spĺňať energetickú triedu A0, čo pri pasívnom dome ľahko dosiahnete.

Modulové domy

Medzi netradičné novinky patria modulové domy, ktoré si získavajú čoraz väčšiu popularitu. Ponúkajú jedinečnú možnosť pridávať alebo odoberať miestnosti podľa vašich potrieb. Môžete ich usadiť na takmer akomkoľvek pozemku. Sú skvelou alternatívou tradičným domom. A keďže sú predvyrobené, môžete v nich veľmi rýchlo bývať a nemusíte čakať na zdĺhavé dokončenie stavieb.

Zdroj obrázkov: www.unsplash.com

  • Kategórie

Podobné články