Malá a štíhla, no šikovná a schopná napáchať veľké škody. Reč je o kune, ktorá si príde rada zaloviť aj na váš dvor. A pokiaľ tam nájde bohaté zásoby, ktoré ulahodia jej chuťovým bunkám, bez väčších problémov sa vám nasťahuje do podkrovia.
Keďže jedálny lístok malej šelmy je poriadne pestrý, jej prítomnosť vám urobí značný škrt cez rozpočet. Postupne vám môžu miznúť zásoby plodov, vajíčka aj malé úžitkové zvieratá. Oboznámiť sa s jej správaním a nájsť účinné spôsoby, ako sa zbaviť kuny a zároveň dbať na prevenciu pred príchodom ďalších, tak pomôže každému, kto má s týmto predátorom česť.
Ako vyzerá kuna, kde loví a čím sa živí?
ide o hnedého až hnedočierneho dravca s veľkosťou okolo 40-50 cm
typickým znamením sú väčšie uši a vyše 20 cm dlhý huňatý chvost
žije v miernych lesoch, v mestských parkoch aj pri vidieckych sídlach
útočisko nachádza aj v podkroviach, kam vnikne aj cez menšie otvory
živí sa ovocím, orechmi, vajíčkami, no uloví aj králika a malých vtákov
Ako zistiť, že je kuna v podkroví?
Míňajúce sa zásoby plodov, medu alebo vajíčok vám ešte prítomnosť kuny potvrdiť nemusia. Prehryzené káble, nočné škrabanie, zápach výkalov prichádzajúci z podkrovia či rozhryzená minerálna vlna na zateplenej časti povaly je však dostatočným dôkazom.
Napriek jej malému vzhľadu je možné ju aj zahliadnuť, no pomerne ťažšie chytiť, čo sa ani neodporúča, pretože tento malý predátor môže byť prenášačom besnôt alebo rôznych iných chorôb. Na rad tak prichádza niekoľko osvedčených rád, ako sa zbaviť kuny.
Červotoč: Ako sa ho účinne zbaviť?
Trápi vás červotoč v nábytku? Viete ako sa ho účinne zbaviť? Aké metódy jeho likvidácie sú tie najúčinnejšie a prečo? Nezabudnite, že…
1. Ultrazvukový odpudzovač – Táto pomôcka nepatrí k najlacnejším, no za to k tým najúčinnejším. Vysiela totiž výrazné a stále sa meniace ultrazvukové vlny, ktoré pôsobia priamo na nervovú sústavu kuny. Tie ju majú znervózniť natoľko, aby sa skôr či neskôr pobrala na odchod.
2. Pachové odpudzovače – Ultrazvukové vlny zvýšia účinok, ak budú podporené zápachom, ktorý kuna neznáša. Práve na to slúžia odpudzovače, ktoré šíria rôzne druhy pachov. Pre lepší efekt sa odporúča pravidelne meniť náplň, aby si kuna na daný pach nezvykla a neprestal jej prekážať.
3. Odpudivé vône z domácnosti – Na odpudenie kuny pomocou nepríjemných pachov nie sú vždy potrebné odpudzovače z predajní. Takúto úlohu splnia aj domáce odpudzovače. Použiť môžete rôzne parfumy, korenie či agresívne savo. Osvedčeným odpudzovačom je aj mačací trus a mačacia alebo psia srsť. Tá je pre každú kunu signálom blízkosti nepriateľa, ktorý ju núti dané miesto opustiť.
4. Izolačný elektrický ohradník – Pri plašení kún sa už dávnejšie začali využívať elektrické ohradníky. Jedná sa o káble s vysokým napätím, ktoré sa montujú napr. do odkvapov. Práve tie sú častou cestou, ktorá kunám umožňuje dostať sa do domu. Ohradník im v tom zabráni, pretože okolo odkvapu vytvára elektricky izolovanú zónu, cez ktorú nevítaný hosť neprejde.
5. Odchyt do sklopca na kuny – Ak vyššie uvedené spôsoby, ako sa zbaviť kuny, nezaberajú, možnosťou je ešte kúpa špeciálneho sklopca. Ide o pascu, ktorá kunám neublíži, akurát ich na istý čas uzamkne v klietke. Do tej sa dá kuna nalákať na rôzne dobroty. Po odchytení ju stačí odniesť niekde ďalej do voľnej prírody a vypustiť ju do jej prirodzeného prostredia. Kuna je však nadmieru šikovná, preto takýto spôsob odchytu vyžaduje kopec trpezlivosti.
Užitočný tip na záver: Kým v našich domoch je kuna nepríjemným škodcom, vo voľnej prírode sa správa ako užitočný dravec, navyše so štatútom chráneného zvieraťa, ktoré sa nemá zabíjať. Aj preto sa neodporúča klásť usmrcujúce pasce. Lepšie je využiť niektorý z vyššie uvedených spôsobov, ako sa zbaviť kuny.