Cypruštek - pestovanie

Ako správne pestovať cypruštek?

Redakcia - 20. mája 2020 - 927. zobrazení

Darí sa mu medzi inými druhmi, no neuškodí mu ani samota. Dokáže zapadnúť v živom plote a zároveň vyniknúť aj ako solitér. Reč je o cyprušteku, ktorý právom patrí medzi najobľúbenejšie okrasné dreviny.

Cypruštek si získal srdcia záhradkárov najmä svojou eleganciou, nenáročnou starostlivosťou a veľmi dobrou prispôsobivosťou. Poteší aj jeho vždyzelený vzhľad a schopnosť plniť nároky, ktoré sa očakávajú od živých plotov. V prípade cypruštekov stačí len vybrať ten správny druh, vybrať preň vhodné miesto a dopriať mu starostlivosť, akú si zaslúži.

Cypruštek

Aký cypruštek si vybrať na záhradu?

Cypruštek sa u nás pomerne rýchlo rozšíril, s čím sa samozrejme zvýšil aj počet pestovaných druhov. Dostupných je ich hneď niekoľko od zakrpatených, ktoré sa hodia do skalky, cez stredne veľké, ktoré sú využívané najmä v živých plotoch až po niekoľkometrové cyprušteky, ktoré sú pestované ako solitéry. Vybrané druhy sa však nelíšia iba svojou výškou. Vybrať si môžete aj podľa tvaru či farby. Kým kužeľovité cyprušteky so zúženou korunou sa hodia skôr do živých plotov, hustejšie druhy poskytnú tieň a skrášlia priestor.

Cypruštek

Aké druhy cypruštekov sa u nás pestujú najčastejšie?

 • Cypruštek Lawsonov – Najpestovanejší z druhov je známy svojou pôvabnou vôňou, vďaka ktorej sa z neho vyrábajú aj aromatické oleje. Obľube sa teší aj kvôli svojmu elegantnému vzhľadu so stĺpovitou korunou, ktorá ho predurčuje na výsadbu v rámci živých plotov.
 • Cypruštek Leylandský – Do živých plotov sa hodí aj tento rýchlo rastúci cypruštek. Za jediný rok dokáže vyrásť o 1 až 1,5 metra. Mínusom je však nutnosť pravidelného zastrihávania. Bez neho bude stromček riedky a v živom plote bude vytvárať diery.
 • Cypruštek tupolistý – Zakrpatený druh s japonským pôvodom patrí medzi najkrajšie druhy. Dôvodom je jeho výrazné zlato-zelené sfarbenie, vďaka ktorému sa v kombinácii s menším vzrastom zvykne vysádzať ako elegantný solitér rovno uprostred záhrad.

Ako sadiť cypruštek?

Spôsob vysádzania sa líši v závislosti od toho, či chcete cypruštek využiť ako súčasť živého plotu alebo ako solitér. Pri väčšine druhov sú nároky na typ pôdy, umiestnenie aj čas výsadby podobné. Pri polohe je však potrebné zohľadniť, či bude cypruštek tvoriť súčasť skupiny drevín alebo naopak, bude rásť osamotený. V prvom prípade si vyžaduje výsadbu aspoň s 50 centimetrovými odstupmi. Malý odstup od susedných drevín by mu bránil v zdravom raste.

Sadenie cyprušteka

Aké sú ideálne podmienky na výsadbu?

 • Typ pôdy – Žiadny cypruštek nepohrdne dostatočne priepustnou pôdou, ktorej pH má bližšie ku kyslejším hodnotám.
 • Poloha – Väčšine druhov je najlepšie na dobre presvetlených miestach s dostatkom slnečného svetla. Pri správnej starostlivosti sa im však bude dariť aj v polotieni.
 • Čas výsadby – Menšie druhy sa odporúča sadiť na jar, no uchytia sa aj počas leta. Tie väčšie sa vysádzajú od marca do novembra. Jedinou podmienkou je, aby zem nebola zamrznutá.

Viete kedy strihať tuje a ako sa o ne starať?

Viete kedy strihať tuje? Aké druhy tují poznáme? Akú staroslivosť vyžadujú tuje? Prezradíme vám 5 užitočných rád ako a kedy strihať tuje!

Strihanie tují - kedy strihať tuje

Akú starostlivosť vyžaduje cypruštek?

 • Polievanie – Cyprušteky potrebujú pravidelný prísun vlahy, takže zemina okolo koreňov by mala byť vždy navlhčená. So zálievkou sa to však nemá preháňať, aby korene nezačali hniť.
 • Hnojenie – Aj hnojenie musí byť pravidelné a primerané. Aplikovať sa odporúča len kvalitné hnojivá, a to každé 3 až 4 týždne v období od mája do augusta. Od septembra sa už nehnojí.
 • Strihanie – Pri hustejšie rastúcich druhoch kužeľovitého tvaru nie je zastrihávanie potrebné. Redšie druhy by sa mali strihať aspoň 1 až 2 krát za rok.
 • Zazimovanie – Možností je hneď niekoľko. Účinným spôsobom je zakrytie dreviny netkanou textíliou, ktorú pri kmeni zviažete. V prípade mladých cypruštekov môžete nasypať na zem okolo stromčekov trochu lístia, ktoré ochráni korene.
Cypruštek

Cyprušteky sú často porovnávané s tujami. Tie sa na záhradách sadia za rovnakým účelom. V prospech oboch hovorí viacero pozitív. Cyprušteky obstoja lepšie v porovnaní odolnosti voči slnku či nedostatku vlahy. Navyše, ich výber je o niečo rozmanitejší a vybrané druhy krajšie.

Text: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články