Cypruštek - pestovanie

Ako správne pestovať cypruštek?

Redakcia - 25. júla 2021 - 16679. zobrazení

Darí sa mu medzi inými druhmi, no neuškodí mu ani samota. Dokáže zapadnúť v živom plote a zároveň vyniknúť aj ako solitér. Reč je o cyprušteku, ktorý patrí právom medzi najobľúbenejšie ihličnaté okrasné dreviny.

Cypruštek si získal srdcia záhradkárov najmä svojou eleganciou, nenáročnou starostlivosťou a veľmi dobrou prispôsobivosťou. Poteší aj jeho vždyzelený vzhľad a schopnosť plniť nároky, ktoré sa očakávajú od živých plotov. K splneniu týchto požiadaviek stačí vybrať správny druh, zvoliť preň vhodné miesto a dopriať mu adekvátnu starostlivosť.

Ihličnan pestovaný po celom svete

Pestovanie cypruštekov v exteriéroch nie je žiadnou novinkou. Atraktívny ihličnan má ako okrasná drevina dlhoročnú tradíciu v rôznych kútoch planéty. Okrem Európy sa objavuje takmer na celej severnej pologuli, kde sú teplejšie podmienky. Vďaka dobrej odolnosti voči mrazom však nechýba ani vo vyššie položených kaukazských či severoamerických končinách. Najlepšie podmienky na život má však v miernom pásme, čo podporuje jeho rýchlu expanziu na našich pozemkoch, kde si plní praktickú aj okrasnú funkciu súčasne.

Cypruštek

Čím je cypruštek charakteristický?

  • Najmenšie odrody pestované ako kríky dorastajú do výšky 1,5 až 2 metre.
  • Stromové solitéry môžu dorásť do 20 až 30 metrov v závislosti od druhu.
  • Druhy pestované na záhrade sa udržiavajú vo výške najviac 4 až 5 metrov.
  • Väčšina druhov rastie v kužeľovitom tvare so skloneným vrcholom koruny.
  • Vždyzelené ihličie sa vyznačuje pekným modrosivým či zlatým odtieňom.
  • Cypruštek je typický aj vôňou, ktorú vydávajú vetvičky po ich pošúchaní.

Aký cypruštek si vybrať na záhradu?

S rýchlou expanziou cyprušteka sa zvýšil aj počet druhov, ktoré sa u nás pestujú. Dostupných je ich hneď niekoľko od zakrpatených, ktoré sa hodia do skalky, cez stredne veľké, ktoré sú využívané najmä v živých plotoch, až po niekoľkometrové cyprušteky, ktoré sú pestované ako solitéry. Vybrané druhy sa však nelíšia iba svojou výškou. Vybrať si môžete aj podľa tvaru alebo farby. Na výber sú kužeľovité cyprušteky so zúženou korunou vhodné do živých plotov aj druhy s hustejším vzrastom, ktoré poskytujú tieň a skrášľujú priestor ako samostatne pestované solitéry.

Aké druhy cypruštekov sa u nás pestujú najčastejšie?

Cypruštek Lawsonov

Najpestovanejší z druhov je známy svojou pôvabnou vôňou, vďaka ktorej sa z neho vyrábajú aj aromatické oleje. Obľube sa teší aj kvôli svojmu elegantnému vzhľadu so stĺpovitou korunou, ktorá ho predurčuje na výsadbu v rámci živých plotov.

Cypruštek Leylandský

Do živých plotov sa hodí aj tento rýchlorastúci cypruštek. Za jediný rok dokáže vyrásť o 1 až 1,5 metra. Mínusom je potreba pravidelného zastrihávania. Bez neho bude stromček riedky a v živom plote bude vytvárať diery.

Cypruštek tupolistý

Zakrpatený druh s japonským pôvodom patrí medzi najkrajšie druhy. Dôvodom je jeho výrazné zlato-zelené sfarbenie, vďaka ktorému sa v kombinácii s menším vzrastom zvykne vysádzať ako elegantný solitér rovno uprostred záhrad.

Cypruštek

Ako sadiť cypruštek?

Spôsob vysádzania sa líši v závislosti od toho, či chcete cypruštek využiť ako súčasť živého plota alebo ako solitér. Pri väčšine druhov sú nároky na typ pôdy, umiestnenie aj čas výsadby podobné. Pri polohe je však potrebné zohľadniť, či bude cypruštek tvoriť súčasť skupiny drevín alebo bude rásť osamotený. V prvom prípade si vyžaduje výsadbu aspoň s 50 centimetrovými odstupmi. Malý odstup od susedných drevín by mu bránil v zdravom raste.

Ideálne podmienky na výsadbu

Typ pôdy

Žiadny cypruštek nepohrdne dostatočne priepustnou pôdou s pH od 5 do 6. Na konkrétny typ pôdy si síce nepotrpí, no pri výsadbe je potrebné dopriať mu dostatočne výživnú zeminu obohatenú o humus. Pôda by zároveň mala byť dostatočne vlhká.

Poloha

Väčšine druhov je najlepšie na dobre presvetlených miestach s dostatkom slnečného svetla. Pri správnej starostlivosti sa im bude dariť aj v polotieni. Cyprušteky sú však citlivé na silný vietor, takže pri výbere polohy sa odporúča vsadiť na miesta v blízkosti stien alebo iných bariér proti prievanu.

Čas výsadby

Menšie druhy sa odporúča sadiť na jar, no uchytia sa aj počas leta. Vyššie odrody sa vysádzajú kedykoľvek od marca do novembra. Jedinou podmienkou je, aby zem nebola zamrznutá ani príliš suchá. Aj preto je najlepším obdobím na výsadbu cypruštekov jar alebo jeseň.

Sadenie cyprušteka

Starostlivosť o cypruštek po výsadbe

Polievanie

Cyprušteky potrebujú pravidelný prísun vlahy, takže pôda okolo koreňov by mala byť vždy navlhčená. So zálievkou sa to však nesmie preháňať, aby korene nezačali hniť. Na rozdiel od väčšiny ihličnanov sa musia pravidelne polievať aj v priebehu zimy. V tomto období je ale zálievka o niečo skromnejšia.

Hnojenie

Aj hnojenie musí byť pravidelné a primerané. Aplikovať sa odporúča len kvalitné hnojivá na ihličnany, ktoré drevine dodajú všetky potrebné živiny, a to približne každé 3 až 4 týždne v období od mája do augusta. Od septembra až do ďalšej jari sa už cypruštek nehnojí.

Strihanie

Pri hustejšie rastúcich druhoch kužeľovitého tvaru je zastrihávanie potrebné len raz za rok, pri starších drevinách s pomalším rastom každé 2 až 3 roky. Redšie druhy by sa mali strihať aspoň dvakrát za rok. Strihanie totiž stimuluje ich zdravší a rýchlejší rast. Skúsení záhradkári odporúčajú strihať do tzv. kónického tvaru, ktorý umožňuje dopad slnečného svetla aj na spodné časti stromčeka.

Zazimovanie

Možností, ako zazimovať cypruštek, je niekoľko. Účinným spôsobom je zakrytie dreviny netkanou textíliou, ktorú pri kmeni zviažete. V prípade mladých cypruštekov môžete nasypať na zem okolo stromčekov trochu lístia, ktoré ochráni korene.

Cypruštek

Ochrana pred škodcami a chorobami

Cypruštek ako odolnejšia drevina nezvykne podliehať chorobám. Problémom sa stávajú skôr škodcovia, no ani tých na tento ihličnan neútočí veľa. Nebezpečné bývajú najmä plesne, pred ktorými je strom potrebné chrániť postrekom s kvalitnými fungicídmi. Plesne zvyknú byť aktívne na jar po roztopení snehu a na jeseň, kedy pribúda zrážok. Fungicídy sa tak odporúča aplikovať práve v týchto obdobiach.

Viete, kedy strihať tuje a ako sa o ne starať?

Viete, kedy strihať tuje? Aké druhy tují poznáme? Akú staroslivosť vyžadujú tuje? Prezradíme vám 5 užitočných rád, ako a kedy strihať tuje!

Strihanie tují - kedy strihať tuje

Cyprušteky sú často porovnávané s tujami. Tie sa na záhradách vysádzajú za rovnakým účelom. V prospech oboch hovorí viacero pozitív. Cyprušteky obstoja lepšie hlavne v porovnaní odolnosti voči slnku či schopnosti zniesť nedostatok vlahy. Navyše, ich výber je o niečo rozmanitejší a vybrané druhy sa môžu pochváliť krajším vzhľadom, ktorý oživí celý exteriér.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články