Záhradné chodníky

Záhradné chodníky

Redakcia - 9. januára 2014 - 3357. zobrazení

Zimný čas nám dáva priestor na zamyslenie sa, čo by sme mohli v našej záhrade vylepšiť, zmeniť či doplniť. Pokiaľ plánujete renováciu starého či založenie nového systému chodníkov vo vašej záhrade, môžete sa v tomto čase pustiť do projektovania. Stačí, ak sa budete pridržiavať jednotlivých krokov v správnom poradí. Akých krokov a v akom poradí?

chodnik-kamenny

„Koľko, kde a aké?“

V prvom rade si doprajte dostatok času na prípravu. Premýšľajte o tom, kde je potrebné navrhnúť chodník tak, aby ste sa čo najrýchlejšie a najbezpečnejšie premiestnili z bodu A do bodu B a kde, naopak, chcete len pomaly vychutnávať krásy záhrady. K rýchlejšiemu presunu nám síce najlepšie poslúži rovná línia chodníka, ak sa však celá vaša záhrada nesie v romantickom duchu, zvoľte aj pri „praktických“ trasách línie mäkšie, mierne zvlnené. K pokojnej prechádzke záhradou môžete smelo zvoliť aj výrazné oblúky a zakrivenia.

chodnik

Naopak, moderné, minimalistické záhrady sú vhodné na využitie pravých uhlov a rovných línií, netreba však zabúdať, že pre človeka je prirodzená plynulá chôdza a pravé uhly môžete časom začať podvedome či vedome obchádzať a vytvárať si vlastné, prirodzené trasovanie. Z tohto dôvodu je najlepšie najskôr vypozorovať, ktoré miesta v záhrade ašpirujú na vytvorenie spevneného chodníka a následne pristúpiť k samotnému projektovaniu.

dlazba

„Z čoho?“

Na výber máte z viacerých možností. Chodníky v záhrade môžete vytvoriť buď pokladaním rôznych dlažobných materiálov, prípadne násypmi štrku, piesku či drevného materiálu (mulčovacia kôra, drevná štiepka a pod.). Ideálnou možnosťou sú tzv. štrkové trávniky alebo zatrávňovacia dlažba. Tým dosiahnete dostatočné spevnenie plochy a zároveň nenarušíte hydrický režim vašej záhrady. Dostatočnú priepustnosť majú aj sypané chodníky, vyžadujú však väčšiu intenzitu údržby a priebežné dopĺňanie materiálu.

slapaky

„Ako?“

Na štvorcový papier si prekreslite situáciu vášho pozemku. Zakreslite všetky budovy a miesta, kam sa chcete pomocou chodníkov dostať. Začnite zakresľovať jednotlivé spojnice týchto bodov ako budúce chodníky. Odporúčaná šírka záhradného chodníka je 40 – 80 cm, prispôsobiť ju však môžete podľa svojich potrieb.  Vytvorte niekoľko návrhov a vyberte ten najlepší.
Kým zima neskončí, môžete si pomocou vášho návrhu zostaviť aj cenovú kalkuláciu, prípadne si naštudovať praktické postupy pri zakladaní záhradných chodníkov. Nielenže si skrátite čas, než sa dočkáte jari, navyše budete pripravení a budete sa môcť pustiť do práce hneď, ako to bude možné. Želáme veľa úspechov!

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články