Ako sa popasovať so škaredým a tvrdým trávnikom

Ako sa popasovať so škaredým a tvrdým trávnikom

Redakcia - 23. apríla 2015 - 3061. zobrazení

Mať okolo domu krásny, upravený trávnik je snom nejedného majiteľa domu. Čo však robiť, keď je Váš trávnik škaredý a tvrdý? Práve na tieto otázky sa Vám pokúsime odpovedať na nasledujúcich riadkoch.

Namiesto mäkkého trávnika tvrdý

Asi najčastejším problémom nespokojnosti s trávnikom je jeho tvrdosť. Váš na dotyk príjemne mäkký trávnik sa zrazu zmenil na tvrdý, po ktorom sa už nedá chodiť naboso. Dôvodom je fakt, že na trávniku rastú okrem neškodných burín ako napríklad sedmokráska či púpava aj také, ktorých steblá sú tmavšie a podstatne tvrdšie. Dotyk je potom nepríjemný. Medzi takéto nežiaduce buriny patrí reznačka, medúnok či myší jačmeň.

grass

Tento problém sa často vyskytuje kvôli tomu, že v niektorých osivách je nedopatrením primiešané aj niečo iné než to, čo by tam malo byť. Preto pri nákupe osiva vyberajte kvalitné zmesi. Daný problém sa čiastočne dá vyriešiť aj pravidelným kosením.

Čo potrebujeme na pekný trávnik?

Na to, aby bol náš trávnik pekný musíme mu vytvoriť optimálne podmienky. Trávne semeno potrebuje, aby bola pôda skyprená (odporúča sa 150 mm). Potom môžeme začať s výsevom. Nemali by sme zabudnúť na to, že semienka by mali byť opäť prekryté čerstvou prekyprenou pôdou. Ale toto nie je všetko, o trávnik sa musíme aj naďalej starať. Po zime je dôležité hnojenie. Ak chcete svojmu trávniku po dlhej zime dodať dávku živín je dobré vyberať hnojivá s vysokým obsahom dusíka. Ten ovplyvňuje rast trávnika ako aj jeho farbu.

Ďalšími dôležitými živinami sú horčík a železo. Tieto prvky sú základnou zložkou chlorofylu a výrazne sa podieľajú na farbe trávnika. S hnojením počkajte na teplé dni. Dôležité sú však nočné teploty, nie denné. Pýtate sa prečo? Ak sa nočné teploty pohybujú okolo nuly, napriek tomu, že počas dňa teploty vystúpia aj na 10 stupňov, potom je pôda ešte stále neprehriatá a rastliny nie sú zobudené. Ak budete hnojiť v tomto období, trávnik príjme iba málo živín z hnojiva. Radšej počkajte kým nestúpnu aj nočné teploty.

lawnmower-384589_640

Trávnik dotvára celkový estetický dojem okolo budov, domov či v parkoch. Preto je dôležité, aby sme mu venovali náležitú pozornosť a starostlivosť. Preto vždy myslíte na dostatok vlahy, hnojenie po zime a prevzdušňovanie trávnika. Potom bude Váš trávnik krásny, zelený a hlavne príjemný na dotyk.

  • Kategórie

Podobné články