Škaredý a tvrdý trávnik

Trápi vás škaredý a tvrdý trávnik?

Redakcia - 29. septembra 2019 - 8370. zobrazení

Mať vo svojej záhrade krásny, upravený a zelený trávnik je snom nejedného majiteľa rodinného domu. Čo však robiť v prípade, ak vás trápi škaredý a tvrdý trávnik? Práve na tieto dve otázky sa vám pokúsime odpovedať v nasledujúcich riadkoch.

Škaredý a tvrdý trávnik namiesto toho pekného a mäkkého?

Škaredý a tvrdý trávnik trápi mnoho majiteľov záhrad. Najčastejším problémom je tvrdosť trávnika, ktorá má negatívny vplyv nielen na samotný trávnik, ale predovšetkým na vaše pohodlie a komfort. Viete, prečo sa váš mäkký trávnik zrazu zmenil na tvrdý, po ktorom sa už nedá chodiť naboso?

Škaredý a tvrdý trávnik

Hlavnou príčinou toho, že je váš trávnik tvrdý je, že v trávniku rastú okrem neškodných burín, ako sú napríklad sedmokráska či púpava, aj také, ktorých steblá sú podstatne tvrdšie, ale aj tmavšie. Medzi takéto nežiadúce buriny patrí reznačka, medúnok, myší jačmeň, ale predovšetkým lipnica ročná.

Záhrady

Ako sa zbaviť lipnice ročnej?

Lipnica ročná je trávou, ktorá v drvivej väčšine prípadov je nežiadúcou. Lipnica ročná „neokupuje“ len trávniky v záhradách, ale aj rôzne verejné plochy alebo golfové ihriská. Lipnice ročnej alebo iných poddruhov sa je veľmi ťažké zbaviť a bude vás to stáť mnoho úsilia, času a peňazí, preto je dôležitá prevencia, ktorá uchráni váš trávnik pred touto expanzívnou trávou.

Lipnica ročná - škaredý a tvrdý trávnik

Charakteristickým znakom lipnice ročnej sú tzv. semenné hlávky, ktoré sa na nej vyskytujú počas celého roka. Ak chcete predísť expanzii lipnice ročnej vo vašom trávniku musíte dbať na pravidelnú údržbu, hnojenie a prevzdušňovanie vášho trávniku.

Najlepšou prevenciou proti expanzii rôzných druhov nežiadúcich tráv a burín je pravidelné a nízke kosenie, hnojenie a prevzdušňovanie trávnika.

Náš TIP na kvalitné hnojivá na škaredý a tvrdý trávnik

New Grass

Shade Special

Floria

Hnojivo na trávnik Landscaper Pro New Grass - starostlivosť o trávnik
Hodnotenie

Cena: od 52.69 €

Hnojivo na trávnik Landscaper Pro Shade Special - starostlivosť o trávnik
Hodnotenie

Cena: od 43.84 €

Hnojivo na trávnik Floria - starostlivosť o trávnik
Hodnotenie

Cena: od 7.10 €

Čo budete potrebovať na pekný a mäkký trávnik?

Na to, aby bol váš trávnik pekný a mäkký musíte mu vytvoriť optimálne podmienky. Trávne semeno pred výsevom potrebuje, aby bola pôda dôkladne skyprená, odporúča sa približne 15 cm. Nemali by ste zabudnúť ani na to, že trávne semená by mali byť opäť prekryté čerstvou a prekyprenou pôdou.

Príprava trávnika na zimu! Ako na to?

Príprava trávnika na zimu je nesmierne dôležitá! Viete, čo všetko by ste mali urobiť, aby bol váš trávnik dokonale pripravený na zimu?

Ako pripraviť trávnik na zimu

Ak by ste sa rozhodli pre pokládku kobercového trávnika, práve príprava je tou najdôležitejšou časťou. Pôda, ktorá bude pod kobercovým trávnikom by nemala byť len prekyprenou, ale mala by byť predovšetkým kvalitnou, resp. mala by obsahovať všetky potrebné živiny.

Starostlivosť o trávnik!

Ale ani dôkladná príprava pred výsevom, prípadne pokládkou kobercového trávnika, vám nezaručí pekný a mäkký trávnik! O trávnik sa musíte pravidelne a dôkladne starať.

Po zime je nesmierne dôležité hnojenie. Ak chcete svojmu trávniku po dlhej zime dodať dávku živín je dobré vyberať hnojivá s vysokým obsahom dusíka. Ten ovplyvňuje rast, ale aj farbu trávnika.

Dôležitými živinami, ktoré by malo obsahovať každé kvalitné hnojivo je horčík a železo. Tieto prvky sú základnou zložkou chlorofylu a výrazne sa podieľajú na farbe a kvalite trávnika. S hnojením však vždy počkajte na teplé dni. Pri hnojení sú však dôležité nočné teploty, nie tie denné. Pýtate sa, prečo?

Ak sa nočné teploty pohybujú okolo nuly, napriek tomu, že počas dňa teplota vystúpi aj na 10 stupňov, je pôda ešte stále neprehriatá. Ak budete váš trávnik hnojiť v tomto období, tak trávnik príjme iba málo živín. Odporúčame vám preto počkať, kým nestúpnu aj nočné teploty a pôda nebude dostatočne prehriata.

Škaredý a tvrdý trávnik - kosačka

Trávnik dotvára celkový estetický dojem okolo budov, rodinných domov, ale aj v parkoch a iných verejných priestranstvách. Preto je dôležité, aby ste mu venovali náležitú pozornosť a starostlivosť. Vždy myslíte na dostatok vlahy, pravidelné hnojenie a prevzdušňovanie trávnika. Potom bude váš trávnik pekný a mäkký!

  • Kategórie

Podobné články