Ako správne vybrať chladničku?

Ako správne vybrať chladničku?

Reklamný článok - 4. septembra 2017 - 3458. zobrazení

Chladnička patrí v každej domácnosti medzi spotrebiče, ktoré sú neustále v prevádzke a bez ktorých sa takmer nikto nezaobíde. Ak uvažujete nad novou chladničkou, existuje niekoľko kritérií nad ktorými sa musíte zamýšľať. Ak si neviete rady, poradíme vám v tomto článku.

Aký typ chladničky vybrať?

Na trhu je možné nájsť niekoľko základných typov chladničiek. Výber záleží len na vás, vašich požiadavkách a dispozíciách kuchyne. Každý z typov má svoje výhody a hodí sa do inej domácnosti, výber je preto potrebné starostlivo zvážiť.

Tip: Chystáte sa na prestavbu kuchyne? Prečítajte si: Na čo si dať pozor pri rekonštrukcii.

Kombinované chladničky

Kombinované chladničky patrí dlhodobo k najžiadanejším typom chladničiek. Ponúka oddelenú mraziacu a chladiacu časť, čím spájajú chladničku s mrazničkou do jedného spotrebiča.

Americké chladničky

Americké, alebo tiež „side by side“ chladničky, sú vhodné predovšetkým pre väčšie rodiny a do viacerých priestranných kuchýň. Často ponúkajú vysoký komfort v podobe domáceho baru, dávkovača ľadu alebo nápojového automatu. Ich nevýhodou je vysoký priestorový objem a vyššia spotreba energie.

Monoklimatické chladničky

Monoklimatické chladničky nie sú vybavené mrazničkou a sú preto vhodné do domácností, ktoré dávajú prednosť samostatnému mraziacemu boxu.

Pultové chladničky

Sú menšie chladničky s mraziacej častí, najčastejšie 50-85 cm vysoké. Pultové chladničky sú ideálnym riešením do malých bytov, na chatu, prípadne do kancelárie.

Odporúčanie: Chladnička musí byť vzdialená od steny aspoň 4 cm. Prílišným „narazením“ na stenu zamedzuje cirkuláciu vzduchu.

Voľne stojace, alebo vstavané chladničky?

Vstavané chladničky sú vhodné do kuchýň na mieru, kde sa elegantne ukryjú do korpusu linky. Vstavané chladničky ponúka všetky výhody kombinovaných chladničiek, navyše sú menej hlučné vďaka umiestnenia do boxu. Vyžadujú však náročnejšie odbornú inštaláciu a je potrebné starostlivo vyberať požadovaný rozmer.

Tip: Pozrite sa na vstavané chladničky Mora v energetickej triede A + alebo A ++ ktoré majú hygienické police predlžujúce kvalitu potravín.

V prípade, že vaša kuchynská linka so zabudovaním spotrebiča nepočíta, prípadne máte v kuchyni dostatok miesta, je ideálnym riešením voľne stojace chladnička. Dá sa umiestniť v podstate kdekoľvek v domácnosti a podľa potreby s ňou ide ďalej manipulovať. Navyše moderné chladničky spĺňajú všetky dizajnové nároky a vašu kuchyňu nehyzdia, skôr naopak.

Ako vybrať energetickú triedu?

Lednice patrí medzi spotrebiče, ktoré sú v nepretržitej prevádzke a preto je jej energetická trieda zásadným parametrom. Hoci môže byť počiatočná investícia spotrebičov s lepšou energetickou triedou vyššia, v poriadku mesiacov sa vráti. Všetky údaje vám poskytne energetický štítok, ktorý nájdete na zadnej časti každého spotrebiča.

Energetické triedy:

 • Chladničky triedy A +++ má priemernú ročnú spotrebu 160 kWh
 • Chladničky triedy A ++ má priemernú ročnú spotrebu 219 kWh
 • Chladničky triedy A + má priemernú ročnú spotrebu 274 kWh
 • Lednice triedy A má priemernú ročnú spotrebu 305 kWh

Tip: Ak chcete naozaj ušetriť, pozrite sa na úsporné chladničky od výrobcu Gorenje, ktoré spĺňajú najvyššie energetické normy.

Aké vybrať doplnkové funkcie?

Súčasné chladničky ponúkajú mnoho vymožeností, ktoré pomáhajú udržať potraviny čerstvé. Pozrite sa preto na výpočet funkcií a sami vyberte, ktorá by pre vás bola prínosná a bez ktorej sa pokojne zaobídete.

 • No Frost zabraňuje tvorbe námrazy v chladničke. Vďaka tomu ju nie je nutné odmrazovať.
 • MultiAirflow je ventilačný systém, ktorý funguje vďaka štrnástich vstupom pre cirkuláciu vzduchu. Ventiláciou docielite stabilný a rovnomernej teploty v celom priestore vašej chladničky.
 • Antibakteriálna ochrana sa stará o to, aby sa z mikroskopických kúskov potravín uviaznutých na dverách chladničky nestávalo pleseň alebo sa tu nemnožili baktérie.
 • Nulová zóna je priehradka na ovocie, zeleninu a syry, v ktorej je nižšia teplota. Tá je ideálny práve pre menované potraviny, ktoré vďaka nej vydrží dlhšie.
 • Technológia IonAir vytvára v chladničke prírodné prostredie tým, že do priestoru chladničky neustále dodáva záporné ióny. Tie odstraňujú zápachy a predlžujú čerstvosť uložených potravín.
 • CrispZone s Humidity Control je veľká zásuvka slúžiaca na uloženie ovocia a zeleniny. S pomocou systému HumidityControl môžete nastavovať vlhkosť vnútri tejto zásuvky tak, aby vaše ovocie a zelenina zostali čerstvé.
 • Funkcia SuperCool je niečo, čo oceníte predovšetkým pokiaľ domov nosíte veľké nákupy. Veľké množstvo potravín s vyššou teplotou významne naruší stabilitu teploty v chladničke. Vďaka tejto funkcii môžete nárazovo znížiť teplotu a udržiavať tak stabilné prostredie.
 • Prázdninový režim dokáže optimalizovať vnútornú teplotu v chladničke ak ste zrovna na dovolenke. Táto funkcia dokáže významne šetriť energiu.
 • Samoodmrazovania je cirkulácia vzduchu, ktorá napomáha znižovaniu vlhkosti v chladničke.

Zdroj/foto: gorenje.sk

 • Kategórie

Podobné články