Ako správne vybrať chladničku

Ako správne vybrať chladničku?

Reklamný článok - 14. augusta 2020 - 5798. zobrazení

Chladnička patrí v každej domácnosti medzi spotrebiče, ktoré sú neustále v prevádzke a bez ktorých sa takmer nikto nezaobíde. Ak uvažujete nad novou chladničkou, existuje niekoľko kritérií nad ktorými sa musíte zamýšľať. Ak si neviete rady, poradíme vám v tomto článku.

Gorenje - chladnička

Aký typ chladničky vybrať?

Na trhu je možné nájsť niekoľko základných typov chladničiek. Výber záleží len na vás, vašich požiadavkách a dispozíciách kuchyne. Každý z typov má svoje výhody a hodí sa do inej domácnosti, výber je preto potrebné starostlivo zvážiť.

Tip: Chystáte sa na prestavbu kuchyne? Prečítajte si: Na čo si dať pozor pri rekonštrukcii.

Kombinované chladničky

Kombinované chladničky patria dlhodobo k najžiadanejším typom chladničiek. Ponúkajú oddelenú mraziacu a chladiacu časť, čím spájajú chladničku s mrazničkou do jedného spotrebiča.

Americké chladničky

Americké, alebo tiež „side by side“ chladničky, sú vhodné predovšetkým pre väčšie rodiny a do väčších, priestranných kuchýň. Často ponúkajú vysoký komfort v podobe domáceho baru, dávkovača ľadu alebo nápojového automatu. Ich nevýhodou je vysoký priestorový objem a vyššia spotreba energie.

Tip: Na trhu sa však dajú nájsť aj americké chladničky s energetickou triedou A++ alebo A+++. Bývajú tiež vybavené technológiami ako je NoFrost, ktoré zabraňujú vytváraniu námrazy a nárastu spotreby energie. Pokiaľ teda máte veľkú rodinu a väčší priestor na potraviny využijete, nemusíte nutne robiť kompromis.

Monoklimatické chladničky

Monoklimatické chladničky nie sú vybavené mrazničkou a sú preto vhodné do domácností, ktoré dávajú prednosť samostatnému mraziacemu boxu.

Pultové chladničky

Sú menšie chladničky s mraziacou časťou, najčastejšie 50-85 cm vysoké. Pultové chladničky sú ideálnym riešením do malých bytov, na chatu, prípadne do kancelárie.

Odporúčanie: Chladnička musí byť vzdialená od steny aspoň 4 cm. Prílišným „narazením“ na stenu zamedzíte cirkulácii vzduchu.

Voľne stojace, alebo vstavané chladničky?

Vstavané chladničky sú vhodné do kuchýň na mieru, kde sa elegantne ukryjú do korpusu linky. Vstavané chladničky ponúkajú všetky výhody kombinovaných chladničiek, navyše sú menej hlučné vďaka umiestnení do tzv. boxu. Vyžadujú však odbornú inštaláciu a je potrebné starostlivo vybrať požadovaný rozmer.

Tip: Pozrite sa na vstavané chladničky Mora v energetickej triede A+ alebo A++, ktoré majú hygienické police predlžujúce kvalitu potravín.

V prípade, že vaša kuchynská linka so zabudovaním spotrebiča nepočíta, prípadne máte v kuchyni dostatok miesta, je ideálnym riešením voľne stojace chladnička. Dá sa umiestniť v podstate kdekoľvek v domácnosti a podľa potreby s ňou ide ďalej manipulovať. Navyše moderné chladničky spĺňajú všetky dizajnové nároky a vašu kuchyňu nehyzdia, skôr naopak.

Gorenje - chladnička

Ako vybrať energetickú triedu?

Chladničky patria medzi spotrebiče, ktoré sú v nepretržitej prevádzke a preto je ich energetická trieda zásadným parametrom. Hoci môže byť počiatočná investícia do spotrebičov s lepšou energetickou triedou vyššia, v rade mesiacov sa vráti. Všetky údaje vám poskytne energetický štítok, ktorý nájdete na zadnej časti každého spotrebiča.

Energetické triedy

 • Chladničky triedy A+++ majú priemernú ročnú spotrebu 160 kWh.
 • Chladničky triedy A++ majú priemernú ročnú spotrebu 219 kWh.
 • Chladničky triedy A+ majú priemernú ročnú spotrebu 274 kWh.
 • Chladničky triedy A majú priemernú ročnú spotrebu 305 kWh.

Tip: Ak chcete naozaj ušetriť, pozrite sa na úsporné chladničky od výrobcu Gorenje, ktoré spĺňajú najvyššie energetické normy.

Ako a čím vyčistíte upchatý záchod?

Viete, ako efektívne vyčistiť upchytý záchod? Aké sú zaručené metódy, ktoré vám pomôžu upchatý záchod „odpchať“? Mechanický krtko je…

Ako a čím vyčistíme upchatý záchod

Aké doplnkové funkcie vybrať?

Súčasné chladničky ponúkajú mnoho vymožeností, ktoré pomáhajú udržať potraviny čerstvé. Pozrite sa preto na zoznam funkcií a sami zhodnoťte, ktorá by pre vás bola prínosná a bez ktorej sa pokojne zaobídete.

Gorenje - chladnička s odkladacím priestorom
 • No Frost zabraňuje tvorbe námrazy v chladničke. Vďaka tomu ju nie je nutné odmrazovať.
 • MultiAirflow je ventilačný systém, ktorý funguje vďaka štrnástim vstupom pre cirkuláciu vzduchu. Ventiláciou docielite stabilnú a rovnomernú teplotu v celom priestore vašej chladničky.
 • Antibakteriálna ochrana sa stará o to, aby sa z mikroskopických kúskov potravín uviaznutých na dverách chladničky nestávala pleseň alebo sa nemnožili baktérie.
 • Nulová zóna je priehradka na ovocie, zeleninu a syry, v ktorej je nižšia teplota. Tá je ideálnou práve pre uvedené potraviny, ktoré vďaka nej vydržia dlhšie.
 • Technológia IonAir vytvára v chladničke „prírodné“ prostredie tým, že do priestoru chladničky neustále dodáva záporné ióny. Tie odstraňujú zápachy a predlžujú čerstvosť uložených potravín.
 • CrispZone s HumidityControl je veľká zásuvka slúžiaca na uloženie ovocia a zeleniny. S pomocou systému HumidityControl môžete nastavovať vlhkosť vo vnútri tejto zásuvky tak, aby vaše ovocie a zelenina zostali čerstvé.
 • Funkcia SuperCool je niečo, čo oceníte predovšetkým pokiaľ domov nosíte veľké nákupy. Veľké množstvo potravín s vyššou teplotou významne naruší stabilitu teploty v chladničke. Vďaka tejto funkcii môžete nárazovo znížiť teplotu a udržiavať tak stabilné prostredie.
 • Prázdninový režim dokáže optimalizovať vnútornú teplotu v chladničke, ak ste zrovna na dovolenke. Táto funkcia dokáže významne šetriť energiu.
 • Samoodmrazovanie je cirkulácia vzduchu, ktorá napomáha znižovaniu vlhkosti v chladničke.

Zdroj obrázkov: Gorenje.sk

 • Kategórie

Podobné články