Podbitie strechy

Aký materiál zvoliť na podbitie strechy?

Reklamný článok - 30. apríla 2021 - 6648. zobrazení

Presahujúca strecha má mnoho výhod. Ochraňuje fasádu, kryje okolie domu pred dažďom a tvorí zaujímavý architektonický prvok. Ak ste sa rozhodli vo svojom projekte využiť presahujúcu strechu, či už z praktických alebo estetických dôvodov, je dôležité zvoliť správny materiál na jej podbitie. V článku sme pre vás pripravili prehľad vlastností a výhod najbežnejších materiálov, ktorými sa strechy podbíjajú.

Podbitie OSB doskami

Jednou z najlacnejších možností sú OSB dosky. Tie sa vyrábajú z drevených triesok zlepených v špecifických smeroch. V posledných rokoch sa stali populárnou voľbou pri výstavbe vďaka ich pevnosti a nízkej cene. Na rozdiel od drevených dosiek z masívu obsahujú vysoký pomer lepidla, ktoré zaručuje takmer dokonalú vodotesnosť. Ak sa vám páči unikátny vzhľad, OSB dosky sú pre vás na podbitie strechy výbornou možnosťou. Pri výbere si však dajte pozor, na tento účel sú vhodné len OSB dosky triedy 4, keďže sú najodolnejšie.

Podbitie OSB doskami
Zdroj: Bigstock

Podbitie drevom

Drevo je tradičný a veľmi používaný materiál. Jeho najväčšou výhodou je práve jeho vzhľad. Nič nedodá domu takú atmosféru ako drevo. Okrem výzoru vás môže potešiť aj nižšia cena. Pri dreve však netreba zabúdať na pravidelnú údržbu. Plesne, škodcovia a vlhkosť číhajú na každom rohu, a preto ho treba pravidelne natierať a udržiavať. Pre niektorých je však krása ukrytá práve v niečom, čomu treba venovať pozornosť a čas.

Podbitie plechom

Plech je mimoriadne ľahký a jednoduchý na inštaláciu. Plechy, ktoré sa používajú dnes, sú pozinkované, takže sa nemusíte obávať hrdze. Farebný výber je tiež široký, no myslite na to, že plech nikdy nebude mať čaro tatranského profilu. Je o niečo drahší ako drevo, avšak jeho odolnosť a minimálna údržba vám časom investíciu vrátia. Ak vás neodradí chladnejší vzhľad plechu, verte, že ním nič nepokazíte.

Podbitie strechy plechom
Zdroj: Bigstock

Podbitie plastom

Rovnako ako plech aj plastová imitácia dreva si nevyžaduje žiadnu údržbu. Bonusom je, že môžete takmer bez rozdielu vo farbe či textúre zladiť imitáciu dreva v podbití so skutočným drevom použitým v projekte. Plast vás môže vyjsť až 3-krát drahšie ako drevo, no znova platí, že počiatočná investícia sa vám neskôr vráti.

5 osvedčených spôsobov, ako sa zbaviť holubov

Viete, ako sa zbaviť holubov rýchlo a efektívne? Aké métody sú tie najúčinnejšie? Sú zvukové plašice efektívnymi? Ako sa zbaviť holubov…

Ako sa zbaviť holubov

Omietané podbitie

Pri modernejších domoch je zaujímavou možnosťou práve omietané podbitie, pretože môžete omietku zladiť so zvyškom domu. Podbiť strechu týmto spôsobom je však komplikované – ako základ sa často využívajú OSB dosky, na ne sa nalepí polystyrén a po spevnení sklotextilom príde na rad omietka. Tento typ riešenia presahujúcej strechy je jedným z najdrahších, no aj tu ušetríte na nákladoch spojených s údržbou. Ak si plánujete postaviť moderný dom a chcete nenápadné podbitie, táto metóda je pre vás najlepšia možnosť.

  • Kategórie

Podobné články