Aktívne domy

Stavať svojpomocne alebo zvoliť dom na kľúč? Koľko vás vyjde stavba rodinného domu?

Reklamný článok - 18. augusta 2020 - 2233. zobrazení

Rozprávať sa o cene stavby rodinného domu sa dá len veľmi relatívne, pretože sa na nej podpisuje množstvo faktorov. Výber pozemku, vhodného projektu, materiálu, podláh, omietok, obkladačiek, sanity, technológie alebo spôsobu vykurovania, ako aj cena práce či iné nečakané výdavky. Ak si potrpíte na dizajnové kúsky, cena sa bude bezpochyby zvyšovať.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pozor si dajte už na výber pozemku

Každej stavbe rodinného domu predchádza, pochopiteľne, výber pozemku. Ten, kto chce ušetriť, by sa mal poobzerať po rovinatej ploche, pretože každá úprava terénu znamená výdavky navyše. Cena vášho vysnívaného pozemku sa tiež odvíja od mesta, či samotnej lokality v danom meste. Ak už ste si však vybrali taký, ktorý vám vyhovuje, nasledovať bude projekt celého domu. Najideálnejšie by v tomto prípade bolo pozrieť sa na ponúkané projekty domov, ktoré si môžete prehliadať aj z pohodlia vášho gauča.

Stavba domu svojpomocne má svoje nevýhody

Pravdou je, že svojpomocná stavba domu vás môže vyjsť podstatne lacnejšie ako jeho zhotovenie jednou firmou. To platí, samozrejme, za predpokladu, že máte veľkú rodinu, prípadne priateľov, ktorí vám s realizáciou pomôžu nezištne alebo za nižšiu cenu. V praxi to ale znamená, že na stavbu či na jej časti nebudete mať záruku a všetky prípadné chyby si potom budete musieť riešiť opäť sami.

Zdroj obrázku: Unsplash.com

Naopak, stavebná firma (pri dobre formulovanej zmluve alebo zábezpeky vo forme zádržného) bude motivovaná chyby v čo najkratšom čase odstrániť. Ak sa teda rozhodnete pre stavbu prostredníctvom mnohých subdodávateľov, už dopredu by ste mali počítať s ich následnou neochotou závady riešiť a vzájomným prehadzovaním viny z jedných na druhých.

Ušetrené financie za výstavbu domu svojpomocne sa hýbu v rozmedzí 10-20% celkovej ceny diela. Cenou za túto finančnú úsporu je však vynaloženie veľkého úsilia a času, čo stojí za zváženie, či sa vám do toho skutočne oplatí ísť.

Dom z hliny a slamy? Na čo myslieť pri výstavbe?

Chceli by ste si postaviť dom z hliny a slamy? Uplatnenie alternatívnych stavebných materiálov pri realizáciách rodinných domov je…

Dom z hliny a slamy

Stavba domu na kľúč

Takáto stavba v praxi zahŕňa všetky stavebné konštrukcie domu (vrátane základovej dosky), okná, interiérové a exteriérové dvere, sanitárne zariadenia (WC, vaňa, sprcha, umývadlá), obklady, dlažby, podlahy, kotol, podlahové vykurovanie a tiež všetky inštalácie v rámci domu v bežnej cenovej triede. Nie sú v nej zahrnuté veci, ako napríklad kuchynská linka, nábytok, vonkajšie siete a prípojky (väčšinou bývajú už na pozemku vybudované), záhradné úpravy, parkovacie státie, oplotenie, či iné nadštandardné technologické riešenia.

Zdroj obrázku: Pikrepo.com

Cena takéhoto domu na kľúč sa veľmi hrubo odhaduje na 1000 €/m². Tak napríklad dom o veľkosti 100m² vás teda bude stáť približne 100 000 €. Dôležité je tiež poznamenať, že táto cena nenarastá lineárne. To znamená, že dom o veľkosti 70m² vás vyjde v prepočte na 1m² úžitkovej plochy drahšie ako dom o veľkosti 120m². Je to spôsobené potrebou technologického jadra v malom aj veľkom dome (kuchyňa, kúpeľňa a WC), rozvodov vody, kanalizácie a plynu, ktorých dĺžka nenarastá úmerne s metrážou rodinného domu.

Konečné rozhodnutie o stavbe domu však aj tak zostáva na vás. Dôležité je si pred celou realizáciou poriadne zvážiť všetky pre a proti, čo by vám v rozhodovaní mohlo značne pomôcť.

  • Kategórie

Podobné články