Satelitné mestá

Bytový trh v satelitných mestách začína byť presýtený

Redakcia - 6. februára 2020 - 9399. zobrazení

Život v lokalitách za hranicami Bratislavy priťahuje stále viac ľudí. Satelitné mestá sa čoraz viac tešia popularite medzi obyvateľmi, ktorí tu nachádzajú pokoj od typického mestského ruchu. Dopyt po bytoch v týchto lokalitách však rastie tak rýchlo, že bytový trh začína byť presýtený. Satelitné mestá stále zažívajú boom!

Pezinok, Šamorín, Stupava či niekoľko ďalších okolitých obcí… Každé z menovaných miest sa časom začalo vnímať ako tzv. bratislavský satelit. Obyvatelia sa sem sťahovali za vidinou pokojného života mimo veľkomesta, no ak sa bude pokračovať s masovou migráciou a výstavbou bytov v tomto tempe, obraz satelitov sa zmení na rušné a preplnené mestá s presýteným trhom.

Satelitné mestá a ich úloha

S pojmom satelitných miest sa na Slovensku stretávame od konca 90. rokov. Práve vtedy sa rozmohol trend sťahovania z Bratislavy do menších miest vzdialených 20 až 30 km. Život v nich mal zaručiť pokoj od veľkomestského ruchu, no s dobrou občianskou vybavenosťou a rýchlou dostupnosťou do centra Bratislavy.

Stavebný pozemok a projekt rodinných domov

Expanzia bytovej výstavby

Svoju úlohu si satelitné mestá plnia doteraz, no v posledných rokoch z nich začína miznúť vyhľadávaný pokoj. Čím väčší záujem o kúpu bytov, tým vyššia aktivita developerov, ktorá spôsobila poriadnu expanziu výstavby. V mnohých tichých štvrtiach vyrastajú bytové domy schopné ubytovať desiatky rodín, čo začalo nadpriemerne zvyšovať hustotu osídlenia.

  • Stupava (okres Malacky) – Mesto s vyše 13 000 obyvateľmi ležiace len 15 minút jazdy od Bratislavy ponúka viacero tichých štvrtí. Bytová výstavba je na rozdiel od ostatných satelitov slabšia, darí sa skôr realizácii obytných zón pre rodinné domy.
  • Najnovšie projekty: Viladomy Stupava – Finišujúci projekt, ktorý ponúka štandardné domy v novej rezidenčnej štvrti.
  • Pezinok (okresné mesto) – Vinohradnícke mestečko s 25 000 obyvateľmi nájdete 22 km od Bratislavy. Investori tu neustále pripravujú nejaké nové projekty, najmä tie bytové.
  • Najnovšie projekty: Polyfunkčné objekty Pezinok – Pripravovaný projekt, ktorý je zatiaľ na papieri, no so 120 plánovanými bytmi patrí aktuálne k tým najväčším.
  • Šamorín (okres Dunajská Streda) – Obyvateľov žijúcich v Šamoríne delí od Bratislavy 20 km. Za zmienku stoja kvalitné služby a dostatok možností pre kultúrne a športové aktivity.
  • Najnovšie projekty: Aktuálne sa plánuje alebo realizuje viacero projektov, takže kupujúci si môžu vybrať z bohatej ponuky novostavieb v centre alebo v okrajových častiach mesta.

Kedy a ako platiť daň z predaja nehnuteľnosti?

Viete ako a kedy platiť daň z predaja nehnuteľnosti? Na čo by ste nemali zabudnúť? Viete kto je povinný platiť daň z predaja nehnuteľnosti?

Dane z nehnuteľností
Projekt rodinného domu

Nie sú to len tieto 3 mestá, ktoré môžete vnímať ako „bratislavské satelity“. Takýto štatút si získalo aj niekoľko okolitých obcí ako Marianka, Dunajská Lužná, Rajka alebo Hamuliakovo. Ani oni sa však neubránili masovej bytovej výstavbe, ktorá začína príliš prepĺňať miestny trh a obraz atraktívnych lokalít meniť na hlučné obce nezvládajúce rastúcu migráciu.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články