Stromy v našej záhrade sú počas celého roka vystavené rôznym škodcom a chorobám. Výnimkou nie sú ani jablone. Tie síce patria medzi odolnejšie dreviny, no bez správnej prevencie a starostlivosti sú pre nich viaceré choroby jabloní dosť veľkou hrozbou.
Dôsledky, ktoré choroby jabloní spôsobujú, môžu byť rôzne. Kým niekedy to končí menšími kozmetickými chybičkami krásy, inokedy môžu zničiť úrodu. V najhorších prípadoch budeme mať do činenia s likvidáciou celého stromu. Tomu sa, samozrejme, dá predísť. Riešením bude spoznať jednotlivé choroby, identifikovať ich príznaky a následne spraviť potrebné opatrenia.
Ktoré choroby jabloní sú najväčšou hrozbou?
Chrastavitosť jabĺk
Medzi najčastejšie a zároveň najnebezpečnejšie choroby jabloní patria tie, ktoré spôsobujú huby, resp. plesne. Jednou z nich je tzv. chrastavitosť jabĺk. Za jej vznikom je huba známa ako Venturia. Tá prečkáva zimu na konároch alebo na opadanom lístí pri strome, odkiaľ na jar zaútočí.
Príznaky ochorenia
Ako liečiť jabloň?
Múčnatka jabloní
Nielen Venturia je huba, ktorá likviduje plody a listy na jabloniach. Obrovské škody dokáže napáchať aj tzv. Podosphaera. Výsledkom jej aktivity je vznik múčnatky. Ide o celkom časté ochorenie, ktoré sa netýka iba jabloní, ale aj ďalších ovocných stromov. Podobne ako ďalším druhom húb, aj tejto sa darí najmä v prípadoch, keď je zem dosť premočená, prípadne sa hube podarí prezimovať na vetvičkách alebo v opadanom lístí pod stromom.
Príznaky ochorenia
Ako liečiť jabloň?
Hnedá škvrnitosť
Pôvodcom ochorenia známeho aj ako pehovitosť jabĺk nie je žiadna huba. V tomto prípade ho nevyvoláva zvýšená vlhkosť, ale nadbytočný prísun stopových prvkov. Najväčším spúšťačom zvykne byť nadbytok draslíka. Ten je v kombinácii s nedostatkom vápnika v zemine, v ktorej je jabloň posadená, dosť veľkou hrozbou. Pri väčšej citlivosti daného stromu to môže skončiť práve vznikom a postupným rozširovaním škvrnitosti.
Príznaky ochorenia
Ako liečiť jabloň?
Sklovitosť jabĺk
Sklovitosť je v záhradníckych kruhoch označovaná za fyziologickú poruchu. Platí to hlavne v prípade, ak k nej dochádza po nesprávne vykonanom reze jablone. Príčiny jej vzniku sú ale rôzne. Problémom môže byť aj nadbytok dusíka či nedostatok vápnika v pôde. Celkom častou príčinou býva aj prudký výkyv teplôt. Citlivé stromy naň okamžite reagujú práve sklovitosťou plodov. Pozitívnou správou je, že tejto chorobe podliehajú iba niektoré odrody jabloní.
Príznaky ochorenia
Ako liečiť jabloň?
Škodcovia, ktorí napádajú jablone
Choroby jabloní nevznikajú len kvôli hubám či fyziologickým poruchám. Častým problémom sú aj škodcovia, najmä tí z rôznych hmyzích druhov, ktorí dokážu takisto zničiť celú úrodu či dokonca poškodiť strom.
Obaľovač jablčný
Pokiaľ spozorujeme, že naše jablká sú červivé, vo väčšine prípadov to má na svedomí práve tento škodca. Zvyšok úrody zachránime okamžitým použitím vybraných insekticídov. Prevenciou pred jeho útokmi je napríklad používanie feromónových lapačov.
Voška jabloňová
Vošky zas útočia na listy, z ktorých postupne vysávajú potrebné živiny. Výsledkom sú pokrútené, škvrnité a následne vyschnuté listy. Prítomnosť vošiek však má aj ďalšie riziká. Viaceré sú prenášačom rôznych viróz, ktoré spôsobujú ďalšie choroby jabloní.
Piliarka jablčná
Pri útoku piliarky má jabloň do činenia s jej larvami. Tie sa zavŕtavajú do plodov, v ktorých si postupne hĺbia rôzne otvory. Celé jablko to zničiť nemusí, no minimálne ho znehodnotí a prekazí jeho konzumáciu.
Na aké choroby ruží si treba dávať najväčší pozor?
Viete, aké sú najčastejšie choroby ruží a ako sa ich zbaviť? Medzi najčastejšie choroby ruží patria najmä tieto štyri… Najobávanejšou je…
Najúčinnejšou ochranou pred zničením úrody či poškodením stromu býva vždy prevencia. Tú môžeme aplikovať v rôznych formách od prirodzených odpudzovačov po kvalitné fungicídy či insekticídy. Choroby jabloní sa nám budú omnoho viac vyhýbať aj pri správne vykonanom reze, pravidelnom polievaní a hnojení pomocou vhodných produktov.
Autor textu: Róbert Bosák