Rady pri kúpe a zriaďovaní bazénu

Rady pri kúpe a zriaďovaní bazénu

Redakcia - 3. októbra 2013 - 6744. zobrazení

Keď sa povie slovo „bazén“, niektorí z nás si vybavia nafukovací bazén, ktorý sa dá ľahko kúpiť v hociktorom väčšom obchode zameranom na podobné príslušenstvo, a ktorý dokáže skoro každý zmontovať vlastnými rukami.

Niektorí si však predstavia veľký a hlboký bazén v zemi, kde si môžu v pokoji zaplávať bez toho, aby si udierali kolená o jeho okraj. Hlavný rozdiel, ktorý zaváži pri vašom zmýšľaní a rozhodovaní, sú financie, ktoré vás nepustia. Na základe nich si musíte zvážiť, pre ktorú variantu sa rozhodnete. Nezabúdajte na to, že nákupom a vybudovaním bazénu vaša investícia nekončí, musíte počítať aj s prevádzkovými nákladmi.

bazenPokiaľ ste už vyriešili finančnú stránku a rozhodli sa pre prvú variantu – prívetivejšia cena, znamená to, že uvažujete nad gumovým bazénom s nafukovacím prstencom, alebo nad nadzemným bazénom, ktorý možno čiastočne zapustiť do zeme. Tentokrát sa musíte zamyslieť nad tým, na aký účel bazén chcete. Ak len hľadáte niečo na vybláznenie pre svoje deti, gumový bazén je tým lepším riešením, keďže nehrozí, že by sa mohli pri hrách poraniť o tvrdý okraj. Ide však o investíciu, ktorá sa rýchlo opotrebováva a za pár rokov z nej nebudete mať nič, navyše aj vaše deti vyrastú, a tiež ju už nevyužijete. Z cenového hľadiska je však najlepšou variantou a nevyžaduje až toľko starostlivosti.

bazén v záhrade

O niečo náročnejšiu montáž vyžaduje bazén s pevnou konštrukciou a telom z fólie. Presúvanie by bolo taktiež náročnejšie, preto si premyslite, kam ho umiestníte. Na vybranom mieste je potrebné zarovnať pôdu – nestavajte ho na hline, radšej tam vysypte jemný nezrnitý piesok. Treťou, ešte stále cenovo výhodnejšou, alternatívou je nadzemný bazén, ktorý sa dá zapustiť do zeme. Takýto typ sa vyrába zväčša v drevenom obložení a pôsobí tak drahšie a luxusnejšie ako predchádzajúce typy, zároveň je pevnejší a má dlhšiu životnosť.

Rozhodli ste sa pre drahšiu variantu a chcete bazén do zeme, v ktorom si okrem osvieženia môžete dopriať aj plávanie? V takomto prípade sa vám naskytujú dve možnosti. Buď to vezmete do vlastných rúk a vybudujete si ho sami alebo oslovíte jednu z mnohých firiem a tá vám ho postaví presne podľa vašich predstáv, no s určitou cenovou prirážkou.

bazén

Je dôležité, aby ste si vopred premysleli čo a ako chcete, aby ste vedeli zodpovedať základné otázky typu „Aký tvar by mal mať váš bazén?“, „Aký hlboký by mal byť?“, „Kde by mali byť umiestnené schody?“ alebo „Chcete do vnútra fóliu či kachličky?“. Pri takomto type bazéna musíte rátať s pravidelnou a náročnejšou údržbou. Tí, čo už majú takýto bazén vedia, že bez chemického zasahovania sa voda po pár dňoch zmení na zelenú, nepeknú tekutinu. V preklade to znamená, že je potrebné pridávať chlór. Stretli sme sa s názorom, že pokiaľ stojíte pri bazéne, mali by ste cítiť vôňu/zápach chlóru, v takom prípade dávate dostatočné množstvo. Existujú aj tzv. dávkovače chémie, do ktorých vložíte „tabletky“ chlóru a necháte plávať na hladine. To však nestačí. Dôležitou súčasťou je aj filtrácia.

pool-pump

Rozlišujeme dve najčastejšie filtrácie – kartušová – ide o prechádzanie vody cez kartušu, na ktorej sa usádzajú nečistoty, no musí sa častejšie vymieňať; potom je tu piesková filtrácia – ide o filtrovanie vody kremičitým pieskom, čo si nevyžaduje náročnú údržbu a vydrží až niekoľko rokov. Pri čistení ešte nemôže zabudnúť na kúpu ďalšieho bazénového príslušenstva – máme na mysli hlavne bazénový vysávač, ktorý pozbiera všetky nečistoty zo spodku bazéna a bazénové sieťky.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ bazénu, poriadne si to predtým premyslite a až potom konajte. Potom si už len vychutnávajte ten perfektný pocit v chladnej vode zatiaľ čo vám do očí udierajú horúce slnečné lúče.

  • Kategórie

Podobné články