Citrónová tráva

Citrónová tráva a jej pestovanie u nás

Redakcia - 28. októbra 2020 - 6254. zobrazení

Mnohé druhy okrasných tráv neplnia iba estetickú funkciu. Okrem vkusného vzhľadu môžu byť užitočné aj po praktickej stránke s využitím (nielen) v kuchyni. Príkladom je citrónová tráva, ktorá sa v našich končinách pestuje čoraz častejšie.

Pre mnohých záhradkárov je citrónová tráva stále veľkou neznámou. Osveta o tejto užitočnej rastline sa však postupne šíri, s čím rastie aj záujem o jej pestovanie. To síce nepatrí k ľahkým úlohám, nakoľko citrónová tráva sa tunajším podmienkam prispôsobuje o niečo ťažšie, no pri správnej starostlivosti sa nám ňou podarí skrášliť prostredie a zároveň ju aj zužitkovať.

Odkiaľ sa k nám citrónová tráva dostala?

  • Pôvodne pochádza z oblasti východnej a juhovýchodnej Ázie.
  • Na východe Ázie patrí naďalej k najrozšírenejším druhom tráv.
  • Z Ázie sa postupne rozširovala do Afriky, Austrálie aj Ameriky.
  • Časom sa dostala aj do Európy, kde je však pestovaná menej.
  • V Európe nie je taká rozšírená kvôli deficitu tropických podmienok.
  • V súčasnosti je vo svete pestovaných viac ako 30 druhov tejto trávy.

Aké sú typické znaky citrónovej trávy?

  • Ide o vytrvalú, rýchlo a husto rastúcu exotickú trávu.
  • Názov nesie po prenikavej vôni s citrónovou príchuťou.
  • Známa je dlhými a tiež pevnými šedo-zelenými trsmi.
  • Najvyššie druhy zvyknú vyrásť až do výšky 1,5 metra.
Citrónová tráva na stole

Aké sú podmienky na pestovanie citrónovej trávy?

Poloha

Tropický pôvod predurčuje citrónovú trávu k výsadbe na otvorenom presvetlenom stanovišti. Polohou na svetlejšom mieste bez tieňa jej zabezpečíme aj potrebné dávky tepla.

Zemina

Najviac sa jej darí v piesčito-hlinitých typoch pôdy, ktoré jej pomáhajú lepšie sa zakoreniť. Pôda by zároveň mala byť čo najviac priepustná, resp. prevzdušnená.

Výsadba

Možnosti, ako túto trávu sadiť, sú dve. Pri prvej začíname výsadbou semien, ktoré už v zime sadíme do nádob umiestnených na okennom parapete. Druhou možnosťou je nákup vopred pripravených priesad, ktoré môžeme koncom jari presadiť vonku na záhradu.

Ako hravo zvládnuť pestovanie šošovice?

Čo všetko vyžaduje pestovanie šošovice? Aké nutričné látky obsahuje šošovica? Prečo je pestovanie šošovice obľúbené? Aké druhy šošovice…

Pestovanie šošovice

Starostlivosť o citrónovú trávu po výsadbe

Zálievka

Pri polievaní šetriť vodou nemusíme. Citrónová tráva zvláda aj trochu výdatnejšiu zálievku, najlepšie v pravidelných intervaloch. Polievať sa odporúča vždy po preschnutí pôdy po predošlej zálievke.

Hnojenie

Ak použijeme správny substrát a umiestnime rastlinu na svetlé miesto, rásť nám bude aj bez hnojenia. V prípade, že jej chceme dodať živiny, raz za mesiac môžeme aplikovať trochu hnojiva. Pokiaľ chceme citrónovú trávu zužitkovať v kuchyni, odporúča sa vsadiť na prírodné hnojivá bez chemických prísad.

Zazimovanie

Keďže citrónová tráva nie je schopná prežiť mrazy, s príchodom chladnejších jesenných dní ju musíme zazimovať. Počas zimy ocení miestnosť s dostatkom svetla, v ktorej budeme udržiavať izbovú teplotu.

Ako sa môže citrónová tráva zužitkovať?

Čaj

K príprave lahodného citrónového čaju nepotrebujeme riadne citrusy. Postačí citrónová tráva, ktorá je o niečo menej kyslá ako klasický citrón, čo výrazne zlepšuje jej chuť.

Korenie

Kým u nás sa robí z citrónovej trávy hlavne čaj, v ázijských štátoch ju používajú skôr ako korenie, resp. dochucovadlo. Na tento účel sa z trávy odstrihávajú cibuľové končeky trsov, ktoré sa následne pokrájané primiešajú do jedla.

Kozmetika

Citrónová tráva si našla uplatnenie aj vo výrobe kozmetiky. Vďaka citrónovej vôni je prísadou do parfumov či esenciálnych olejov. Vďaka liečivým látkam, medzi ktorými nechýbajú vitamíny, silice či flavonoidy, sa zas objavuje v krémoch a mastičkách.

Čaj z citrónovej trávy

Zaujímavosť na záver…

Liečivé účinky citrónovej trávy sú už pár rokov predmetom rôznych výskumov. Jeden z nich priniesol poznatky o tom, že užívanie nápojov z tejto rastliny dokáže zabíjať nádorové bunky, kým tie zdravé vyživuje a regeneruje, čo vedie k omladzovaniu tela.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články