Difenbachia v kvetináči

Kde a ako sa pestuje obľúbená difenbachia?

Redakcia - 31. januára 2021 - 12686. zobrazení

Pestovanie obľúbenej tropickej krásky má v našich domácnostiach dlhoročnú tradíciu. V izbách a na chodbách bytov či domov sa vo veľkom objavuje už od minulého storočia. Medzi najobľúbenejšie a najviac pestované izbové rastliny patrí aj dnes, a to aj napriek jedovatým látkam, ktoré obsahuje.

Jedovatosť tejto rastliny nie je prekážkou k jej plnohodnotnému pestovaniu. Inak by sme sa s ňou v domácnostiach bežne nestretávali. Stačí ju umiestniť na vhodné miesto a dodržiavať správny spôsob pestovania. Potom difenbachia splní svoju okrasnú funkciu a pre obyvateľov domácnosti bude celkom neškodná.

Odkiaľ sa k nám difenbachia dostala?

Pôvodným domovom elegantnej tropickej rastliny sú juhoamerické dažďové pralesy. V tých difenbachia rastie do plnej krásy a veľkosti. Vďaka veľkým listom s peknou žltou textúrou sa z dažďových pralesov začala dostávať aj do juhoamerických domácností, odkiaľ sa okamžite rozšírila do ďalších kútov planéty. Keďže je veľmi dobre prispôsobivá, bez problémov sa jej darí aj v tunajších podmienkach. Pri interiérovom pestovaní síce vyrastá do podstatne nižšej výšky, no z celkovej krásy jej to nijak neuberá.

Čím je difenbachia charakteristická?

  • V interiéri dorastá do výšky 120 až 150 cm.
  • Pomerne často kvitne, kvety majú tvar šúľka.
  • Typická je najmä veľkými širokými listami.
  • Listy sú ozdobené textúrou so žltým odtieňom.
  • Textúry na listoch závisia od vybraného druhu.
  • Listy a vysoká vzpriamená stonka sú jedovaté.
Difenbachia

Stonka a listy obsahujú tzv. šťavelan

Jedovatá látka známa ako šťavelan vápenatý sa nachádza vo viacerých rastlinách pestovaných v interiéroch. V tomto prípade je však jeho koncentrácia porovnateľne vyššia, čo platí hlavne u stoniek. Jedovaté sú aj listy, a to napriek nižšej koncentrácii látky, ktorá spôsobuje opuchy, zápaly očí alebo podráždenie sliznice. K tým však dochádza pri oliznutí rastliny, prípadne po potretí očí rukami, ktorými sme sa jej dotýkali. Ak sa vyhneme priamemu kontaktu šťavelanu s očami, ústami a nosom, otravy sa báť nemusíme. Difenbachiu tak môžeme pestovať všade, kde nie sú deti a zvieratá, prípadne tam, kde s ňou neprídu do kontaktu.

Podmienky na pestovanie difenbachie

Poloha

Pri výbere polohy si musíme dať poriadne záležať, aby bola difenbachia pestovaná na bezpečnom mieste bez dosahu detí a zvierat, no zároveň mala aj dostatok svetla a priestoru, kde nebude prenikať prievan. Nakoľko sa jedná o rastlinu z dažďového pralesa, so svetlom to preháňať netreba. Priame slnko by jej škodilo, takže umiestniť sa ju odporúča do presvetlenej miestnosti ďalej od okna. Dostatok denného svetla ocení najmä v zime, kedy sú teploty nižšie a prenikajúce svetlo ju bude trochu zohrievať.

Teplota

Kombinácia prenikajúceho denného svetla a kúrenia by mala stačiť na to, aby táto teplomilná rastlina pohodlne prežila tunajšie zimy. Teplota v izbe, kde je kvetináč položený, nesmie v období zimného vegetačného odpočinku klesnúť pod 15-16 °C. V teplých letných mesiacoch musí byť o pár stupňov vyššia. Pre zdravý rast sa ju odporúča držať v priestore, kde sú teploty 20-25 °C.

Vlhkosť

Ďalším kľúčovým faktorom, ktorý sa spája s vytvorením čo najlepších podmienok pre pestovanie rastliny, je vlhkosť. Ako tropická rastlina prichádzajúca z dažďového pralesa si potrpí minimálne na 70 až 80 % vlhkosť vzduchu. Jej prirodzene vyššia úroveň sa v tunajších končinách dosahuje ťažšie, takže pomôcť jej musíme správnou starostlivosťou. Platí to najmä v zime, kedy sa v interiéri kúri, čo vlhkosť vzduchu znižuje. Aj preto ocení, keď jej ovlažíme listy, prípadne budeme používať nejaké zvlhčovače vzduchu. Pomôžu aj iné izbové rastliny, ktoré sa vyznačujú skvelou schopnosťou zvlhčovať ovzdušie vo vnútorných priestoroch.

Aký substrát je pre difenbachiu vhodný?

Pod rýchly a zdravý rast difenbachie sa podpisuje aj substrát, v ktorom je rastlina pestovaná. Na výber máme z viacerých druhov zeminy, ktoré sú určené na pestovanie izbových rastlín. Niektoré z týchto substrátov sú zmiešané s trochou rašeliny, ktorú difenbachia určite ocení. Do iných môžeme rašelinu pridať sami. Vďaka nej budú korienky lepšie spevnené a zároveň viac priepustné, čo pomôže rastlinu chrániť pred hnilobou alebo rozširovaním jednotlivých hubovitých ochorení.

Difenbachia sadenie

Akú starostlivosť difenbachia vyžaduje?

Zálievka

Pôvod rastliny zohráva kľúčovú úlohu aj pri polievaní. Podobne ako vo voľnej prírode, aj pri interiérovom pestovaní ocení dostatok vlahy. Polievať sa odporúča ihneď po vyschnutí zeminy, ktorá bude na dotyk suchá. Pri nižších teplotách v zime môžeme intervaly zálievky trochu upraviť. Polievať stačí raz za 3 až 5 dní po vyschnutí substrátu v kvetináči. Aby sme vyhoveli nárokom difenbachie na vhodnú zálievku po všetkých stránkach, môžeme ju polievať dažďovou alebo odstátou vlažnou vodou.

Hnojenie

Špeciálne hnojivá vyrábané výhradne za účelom hnojenia tejto rastliny sa zatiaľ na našom trhu neobjavujú. Difenbachia si však bez problémov vystačí s produktmi určenými na hnojenie izbových rastlín. Na výber sú tekuté prípravky, ktoré sa aplikujú formou klasickej zálievky, alebo granulát, ktorý sa rozpúšťa v substráte. V oboch prípadoch sa odporúča hnojiť vždy podľa potreby, približne raz za 1-2 mesiace. Počas zimného vegetačného odpočinku nie je hnojenie vôbec potrebné.

Ošetrovanie

Namiesto hnojenia bude v zime, kedy rastlina odpočíva, potrebné pravidelné ošetrovanie jej listov. To súvisí s ich spomínaným rosením, resp. zavlažovaním, ktorým ich ochránime pred dopadmi suchšieho vzduchu vo vykúrenej miestnosti. Zavlažovať môžeme rozprašovačom s vlažnou vodou alebo pomocou jemne navlhčenej handričky, ktorou utrieme jednotlivé listy. Takáto forma pravidelného zavlažovania im pomôže udržiavať svieži vzhľad a atraktívne sfarbenie textúry, ktorá v prípade pretrvávajúceho stavu nedostatočnej vlhkosti vzduchu postupne mizne.

Rozmnožovanie

Elegantný vzhľad zdravej rastliny býva často dôvodom, pre ktorý chceme mať takýchto tropických krások doma viac. K tomu nie je potrebné podstupovať celý proces výsadby zo semienka ani kupovať mladé rastlinky. Difenbachiu si môžeme ľahko rozmnožiť sami. K zvládnutiu tohto kroku nám postačia odrezky z vrcholových častí rastliny, ktoré dáme na 3 až 4 týždne zapustiť do vody. Tento proces sa odporúča absolvovať pri 20 °C, kedy sa odrezky zapustia najskôr. Po uplynutí tohto obdobia budú korienky dosť silné na to, aby sa mohli presadiť do kvetináča s pripraveným substrátom na izbové rastliny.

Difenbachia nás na zlú opateru upozorní

Nesprávna starostlivosť neostane bez okamžitej odozvy. Difenbachia nám dá veľmi rýchlo najavo, že pri zálievke, hnojení alebo ošetrovaní robíme chyby. Takisto nás upozorní, ak je problémom poloha, či už z dôvodu nevhodnej teploty alebo nedostatku, resp. prebytku svetla.

  • Hnedé končeky listov veštia suchý vzduch, vysoké teploty alebo prehnojenie.
  • Ak má list hnedé fľaky uprostred, môže ísť o spáleniny alebo prílišnú zálievku.
  • Zažltnuté listy väčšinou signalizujú nedostatok živín alebo naopak prehnojenie.
  • Ak rastlina vôbec nekvitne, pravdepodobne má málo svetla alebo málo živín.

Izbová palma v zime a na jar vyžaduje zvýšenú starostlivosť!

Izbová palma v zime vyžaduje zvýšenú starostlivosť… Viete, kedy ju polievať, hnojiť alebo kam ju umiestniť? Izbová palma vyžaduje najmä…

Izbová palma

Vedeli ste?

Názov difenbachia nesúvisí s juhoamerickým pôvodom tejto rastliny. Meno nesie po známom rakúskom botanikovi Josefovi Dieffenbachovi, na ktorého počesť ju tak v 20. rokoch 19. st. pomenoval Heinrich Wilhelm Schott.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články