Vodovodná batéria - ako odstrániť vodný kameň

Ako odstrániť vodný kameň v kúpeľni a v kuchyni?

Redakcia - 30. apríla 2019 - 6350. zobrazení

Vodný kameň a jeho odstraňovanie dokáže potrápiť z času na čas každú gazdinku. Či sa nám to páči, alebo nie, niekedy sa v práčke, kanvici či na vodovodných batériách objaví vrstva neželaného povlaku. V dnešnom článku vám predstavíme pár „domácich receptov“ ako odstrániť vodný kameň. Okrem toho vám predstavíme, aj tie najkvalitnejšie čistiace prostriedky, ktoré dokážu odstrániť vodný kameň behom pár sekúnd.

Ako odstrániť vodný kameň v kuchyni?

V kuchyni sa najčastejšie stretnete s vodným kameňom pri otvorení rýchlovarnej kanvice. Na to, aby ste sa vodného kameňa, ktorý je usadený v rýchlovarnej kanvici zbavili, nemusíte používať žiadne chemické čistiace prostriedky. Postačia vám bežné domáce suroviny ako ocot alebo kyselina citrónová.

Rýchlovarná konvica - ako odstrániť vodný kameň

Ak sa rozhodnete siahnuť po octe, tak do kanvice nalejte vodu a približne deciliter octu. Vodu s octom nechajte zovrieť a odstáť, minimálne však jednu hodinu. Ak sa v kanvici nachádza väčšie množstvo usadeného vodného kameňa, kanvicu nechajte odstáť pokojne aj celú noc. Ocot usadený vodný kameň „uvoľní“ a vaša rýchlovarná kanvica bude opäť ako nová. Rovnako postupujte aj v prípade, že namiesto octu, použijete kyselinu citrónovú.

Náš TIP na najkvalitnejšie čistiace prostriedky na odstránenie vodného kameňa

Cilit

Dix

Pulirapid

Čistiaci prostriedok Cilit - ako odstrániť vodný kameň
Hodnotenie

Cena: od 2.66 €

Čistiaci prostriedok Dix - ako odstrániť vodný kameň
Hodnotenie

Cena: od 1.44 €

Čistiaci prostriedok Pulirapid - ako odstrániť vodný kameň
Hodnotenie

Cena: od 2.42 €

Ako odstrániť vodný kameň v kúpeľni?

Pravdepodobne najviac vodného kameňa môžeme vidieť na vodovodných batériách. Viete ako odstrániť vodný kameň z vodovodných batérií? Na odstránenie vám postačí citrón alebo octový roztok. Vodovodnú batériu stačí „potrieť“, vyčistiť a opláchnuť vodou. Hneď po vodovodných batériách je ďalším problematickým miestom, kde sa usádza vodný kameň, práčka. Aj keď v prípade práčky vodný kameň na prvý pohľad nevidíte, neznamená to, že sa tam neusádza. Na prečistenie práčky je najlepšie používať opäť ocot, a to tak, že do priehradky na aviváž nalejete približne deciliter octu.

Bubon z práčky - ako odstrániť vodný kameň

Ak sa obávate, že vyprané veci budú „páchnuť“ po octe, nemusíte mať obavy. Je to overený recept mnohých gazdiniek. Poprípade existuje aj iný spôsob ako odstrániť vodný kameň z práčky. Do bubna nalejte raz za mesiac pol litra octu a zapnite prázdnu práčku na 90 stupňový program. Takýmto spôsobom „vyvaríte“ usadený vodný kameň.

Náš TIP na obľúbené čistiace prostriedky na odstránenie vodného kameňa

Duck WC čistič

Cif na vodný kameň

Pulirapid Extra

Čistiaci prostriedok Duck
Hodnotenie

Cena: od 1.49 €

Čistiaci prostriedok Cif
Hodnotenie

Cena: od 2.99 €

Čistiaci prostriedok Pulirapid
Hodnotenie

Cena: od 1.90 €

Vodný kameň môžete nájsť aj v toaletnej mise. Najmä v tom prípade, ak máte doma tvrdšiu vodu. Asi vás neprekvapí, keď vám povieme, že opäť vám pomôže ocot…

Toaleta - ako odstrániť vodný kameň

Pred odchodom do práce môžete vyliať do toaletnej misy celú fľašu octu (cca 1 liter) a ocot nechajte pôsobiť až kým sa nevrátite domov. Potom už len misu vyšúchajte štetkou a keramika bude ako nová. Veríme, že vám naše rady a tipy na domáce, ale aj chcemické čistiace prostriedky budú nápomocné v boji proti vodnému kameňu.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články