Ako účinne odstrániť vodný kameň

Ako účinne odstrániť vodný kameň

Redakcia - 22. februára 2016 - 2577. zobrazení

Vodný kameň a jeho odstraňovanie dokáže potrápiť z času na čas každú gazdinku. Či sa nám to páči, alebo nie, niekedy sa v práčke, kanvici či na vodovodných batériách objaví neželaný povlak. Nato, aby ste nemuseli zbytočne míňať množstvo energie a finančných prostriedkov na jeho odstraňovanie, vám prinášame pár domácich typov a rád ako sa ho účinne zbaviť.

Vodný kameň v kuchyni

V kuchyni sa najviac vodného kameňa usadzuje v rýchlovarnej kanvici. Nato, aby ste sa nepríjemného nánosu kameňa zbavili, nemusíte používať žiadne agresívne čistiace prostriedky.

kettle-653673_960_720

Postačia vám domáce potraviny ako ocot, alebo kyselina citrónová. Ak sa rozhodnete siahnuť po octe, potom nalejte do kanvice deciliter octu a vodu. Nechajte zovrieť a trochu postáť – aspoň hodinku. Ak je v kanvici väčšie množstvo povlaku, potom nechajte kanvicu odstáť pokojne aj celú noc.

Ocot usadeniny uvoľní a vaša kanvica bude opäť čistá.

Tak isto postupujte aj v prípade, keď použijete kyselinu citrónovú.

Vodný kameň a kúpelňa

Asi najviac je vodný kameň vidieť na batériách. Na odstránenie postačí citrón alebo octoví roztok. Stačí batériu potrieť, vyčistiť a opláchnuť vodou. Hneď po batériách je ďalšou problematickou vecou práčka.

washing-machine-943365_960_720

Aj keď v nej vodný kameň nevidíme, veľmi rád sa tam usádza. Na prečistenie práčky je najlepšie používať opäť ocot. Postačí ak do prania pridáte deciliter octu – do priehradky na aviváž. Ak sa obávate, že veci budú „páchnuť“ po octe, nemusíte mať obavy. Je to overený recept mnohých gazdiniek. Poprípade je tu aj druhý spôsob ako odstrániť vodný kameň z práčky. Do bubna nalejte raz za mesiac pol litra octu a zapnite prázdnu práčku na 90 stupňový program. Takýmto spôsobom vyvaríte všetky usadeniny.

wc-1021577_960_720

Vodný kameň sa rád usádza aj v toaletnej mise. Hlavne ak máte doma tvrdšiu vodu. Asi vás neprekvapím, keď poviem, že opäť vám pomôže ocot. Pred odchodom do práce vylejte do misy celú fľašu octu (1 liter) a nechajte pôsobiť až kým sa nevrátite domov. Potom už len misu vyšúchajte štetkou a keramika bude ako nová. Veríme, že naše rady vám budú nápomocné v boji proti vodnému kameňu.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články