Drevodom

Prečo si postaviť drevodom?

Redakcia - 20. júla 2019 - 10350. zobrazení

Tak ako všetko, aj stavebný priemysel a architekti podliehajú súčasným novinkám a trendom. V súčasnosti sa však väčšina architektov a stavebných inžinierov uchyľuje k tradičným materiálom, akým drevo bezpochyby je.

Pokiaľ vás už omrzeli rodinné domy postavené z tradičných materiálov a chceli by ste žiť ekologickejšie a šetrnejšie voči našej prírode, môžete si postaviť drevodom. Vo Fínsku, Nórsku alebo Švédsku tvoria drevodomy až 95% celkovej výstavby.

Drevodom

Prečo práve drevodom?

V súčasnosti ešte stále existuje množstvo ľudí, ktorí si myslia, že drevo je materiál, ktorý nie je odolný voči ohňu, chladu a hluku, a preto to nie je vhodný materiál na stavbu rodinného domu. To však nie je pravdou. Konštrukcie drevených domov tvorí stĺpikový systém alebo prefabrikované panely, ktoré majú vlastnosti porovnateľné s klasickými materiálmi…

Atypický drevodom

Drevo patrí do skupiny tzv. obnoviteľných zdrojov a je nosičom energie. Ide o všestranne využívanú surovinu v stavebníctve, ktorá je zároveň príjemná na dotyk a obľúbená pre svoje tepelné vlastnosti.

Aké sú najvyššie európske drevostavby?

Aké sú najvyššie európske drevostavby? Prečo sú drevodomy v súčasnosti obľúbenými? Prečo je Škandinávia považovaná za kolísku drevodomov?

finnforest_modular_office_helin
Luxusný drevodom

Obávate sa, že by váš drevodom mohol ľahnúť popolom? Ak áno, vaše obavy sú neopodstatnené. Masívne kusy dreva odolávajú ohňu výborne. Drevo je zároveň upravované špeciálnou impregnáciou, takže požiaru sa obávať naozaj nemusíte. Tak ako je požiar pravdepodobný pri múrovaných alebo mobilných domoch, tak je aj pri drevodomoch.

Aké výhody má drevodom?

Drevodomy poskytujú 3,5 krát vyššiu tepelnú ochranu ako murované stavby a až 8 krát vyššiu ako betónové stavby. Tieto pozitívne vlastnosti dreva vám garantujú minimálne náklady na vykurovanie. Nepopierateľnou výhodou dreva je rýchlosť s akou sa drevodom postaví. Čo sa týka celkových nákladov na výstavbu, sú oveľa nižšie ako pri murovaných alebo iných typoch rodinných domov.

Drevostavba

Chcete dopriať svojej rodine zdravotne nezávadné bývanie? Ak áno, dokonalým riešením je drevodom. Obzvlášť vhodné je bývanie v drevodome pre alergikov. Zaujímavou je schopnosť dreva pohltiť vlhkosť a opäť ju „vypustiť“ do miestnosti.

Drevodom - hranoly

Životnosť drevodomov je viac ako sto rokov. Drevené segmenty sú upravované ekologickými chemickými látkami, vďaka ktorým drevo nepodlieha UV žiareniu, škodcom ani plesniam.

Drevu svieti zelená…

Ako sme už spomenuli vyššie, drevostavby sú veľmi obľúbenými najmä v zahraničí. V súčasnosti si získavajú svoje miesto na „trhu“ aj v našich končinách. Z určitého pohľadu ide aj o návrat k tradíciám a našej vlastnej minulosti. Veď aj naši prastarí rodičia predsa žili v drevených domoch.

Moderný drevodom

Prevratnou novinkou vo svete drevodomov je výstavba drevených mrakodrapov. Naše ľudstvo sa snaží žiť zdravšie a ekologickejšie, čo je dobrou správou. Možno nás v budúcnosti nebude obklopovať betón, oceľ a murivo, ale práve drevo…

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články