Drevodom

Drevodom

Redakcia - 21. októbra 2014 - 4040. zobrazení

Tak ako všetko, aj stavebný priemysel a architekti podliehajú horúcim trendom. V súčasnosti sa veľa architektov a stavebných inžinierov uchyľuje k tradičným materiálom ako drevo.

Pokiaľ Vás omrzeli klasické domy a chcete žiť ekologickejšie, šetrnejšie voči našej prírode, môžete si postaviť drevodom. Vo Fínsku, Nórsku alebo Švédsku tvoria drevostavby až 95% celkovej výstavby.

drevodom
Zdroj foto: (link)

Prečo zvoliť drevo

Ešte aj v súčasnosti existuje množstvo ľudí, ktorí si myslia, že drevo je materiál málo odolný voči ohňu, chladu a hluku a preto to nie je vhodný materiál na stavbu domu. To však nie je pravdou. Konštrukcie drevených domov tvoria stĺpikový systém alebo prefabrikované panely, ktoré majú vlastnosti porovnateľné s klasickými budovami.

woodstructure
Zdroj foto: (link)

Drevo patrí do skupiny obnoviteľných zdrojov a je nosičom energie. Ide o všestranne využívanú surovinu v stavebníctve, ktorá je zároveň príjemná na dotyk aj teplo.

wood-structure
Zdroj foto: (link)

Bojíte sa, že Váš dom by mohol ľahnúť popolom? Obavy sú neopodstatnené. Masívne kusy dreva odolávajú ohňu výborne. Drevo je zároveň upravované špeciálnou impregnáciou, takže požiaru sa obávať nemusíte.

Výhody drevostavby

Drevené domy poskytujú 3,5 krát vyššiu tepelnú ochranu ako murovaná stavba a až 8 krát vyššiu ako betónová stavba. Tieto vlastnosti dreva Vám zaručujú minimálne náklady na vykurovanie. Nepopierateľnou výhodou je rýchlosť s akou sa dom postaví. Čo sa týka celkových nákladov na výstavbu, sú oveľa nižšie ako pri murovaných domoch. Drevo je jednou z pomerne lacných surovín na trhu.

dreveny-dom
Zdroj foto: (link)

Chcete dopriať svojej rodine zdravotne nezávadné bývanie? Riešením je drevodom. Obzvlášť vhodné bývanie v drevenej stavbe je pre alergikov. Zaujímavá je schopnosť dreva vtiahnuť vlhkosť a opäť ju vypustiť do miestnosti.

dreeny-dom-hranol
Zdroj foto: (link)

Životnosť takýchto domov je viac ako sto rokov. Drevené segmenty sú upravované ekologickými chemickými látkami, vďaka ktorým drevo nepodlieha UV žiareniu, škodcom ani plesniam.

Drevu svieti zelená

Ako sme už spomínali, drevostavby sú veľmi obľúbene najmä v zahraničí. V súčasnosti si získavajú miesto aj v našich končinách. Z určitej časti ide o aj o návrat k tradíciám a histórii. Veď aj naši prastarý rodičia niekedy žili v drevených domoch.

drevostavba
Zdroj foto: (link)

Prevratnou novinkou vo svete drevostavieb je výstavba drevených mrakodrapov. Zatiaľ najvyššia stavba, ktorá má takmer 30 metrov sa nachádza v Londýne. Naše ľudstvo sa snaží žiť zdravšie a ekologickejšie, čo je dobrou správou. Možno nás v budúcnosti nebude obklopovať betón, oceľ a murivo, ale práve drevo.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články