Prehľad najvyšších európskych drevostavieb

Aké sú najvyššie európske drevostavby?

Redakcia - 9. decembra 2016 - 6572. zobrazení

Éra oceľovo-betónových mrakodrapov sa síce nekončí, no do popredia sa čoraz častejšie dostávajú výškové drevostavby. Tie rastú po celej Európe a mnohé z nich prekonávajú doterajšie výškové rekordy.

Nižšia spotreba energie, elegantný dizajn aj nadštandardné konštrukčné prevedenie. To všetko je len zlomkom toho, aké pozitíva ponúkajú moderné drevostavby. Ich kvalitatívna úroveň je motiváciou pre architektov, ktorí sa rozhodli stavať nehnuteľnosti z dreva stále viac do výšky. A v súčasnosti takéto drevené veže pribúdajú v čoraz väčšom počte európskych miest.

Finnforest Modular Office (Espoo, Fínsko)

finnforest_modular_office_helin
Zdroj foto: (link)

Jedna z prvých výškových drevostavieb, ktoré boli vôbec zrealizované. Kancelársky objekt s plochou 13 045m2 patrí dodnes k najvyšším administratívnym nehnuteľnostiam z dreva.

8-poschodový bytový dom (Bad Aibling, Nemecko)

8-poschodový bytový dom
Zdroj foto: (link)

Výstavba 25-metrovej bytovky v meste Bad Aibling priniesla na vtedajšie pomery rekord vo výške nemeckých drevostavieb. Čo je ešte zaujímavejšie, objekt postavili za necelé 4 týždne.

Bytový dom E3 (Berlín, Nemecko)

Kaden Klingbeil Architekten
Zdroj foto: (link)

V Nemecku ešte ostaneme, pretože v Berlíne stojí ďalšia z najvyšších drevostavieb. Tentoraz ide o 7-poschodový 22-metrový bytový dom E3 ponúkajúci bývanie pre zhruba 30 až 40 ľudí.

Stadthaus (Londýn, Veľká Británia)

stadthaus
Zdroj foto: (link)

Na londýnske pomery skromná, no o to viac jedinečná budova Stadthaus patrí so svojimi 9 poschodiami takisto k najvyšším drevostavbám na starom kontinente.

Treet (Bergen, Nórsko)

S postupnou expanziou drevostavieb sa ich výška dvíhala čoraz viac, čoho príkladom bola realizácia 49-metrového projektu Treet (Strom) v nórskom Bergene.

treet
Zdroj foto: (link)

 Aktuálne pripravované top projekty výškových drevostavieb :

  • vo Viedni pracujú na výstavbe 84-metrového obytného domu HoHo Wien
  • v Londýne pripravujú projekt 310-metrového mrakodrapu Oakwood Tower

Cesta k dreveným mrakodrapom siahajúcim do neba je ešte ďaleká. Aktuálne sa architektom darí budovať „len“ veže s výškou niekoľkých poschodí, no v porovnaní s predošlými rokmi je to výrazný pokrok. Ktovie, možno už o pár rokov zažijú výškové drevostavby boom a začne sa s výstavbou objektov prerastajúcich najvyššie budovy sveta.

Text: Róbert Bosák    Zdroj/foto: link

 

  • Kategórie

Podobné články