Najvyššie európske drevostavby

Aké sú najvyššie európske drevostavby?

Redakcia - 12. februára 2020 - 8766. zobrazení

Éra oceľovo-betónových mrakodrapov sa síce nekončí, avšak do popredia sa čoraz častejšie dostávajú výškové drevostavby. Tie rastú po celej Európe a mnohé z nich prekonávajú doterajšie výškové rekordy. Viete, aké sú najvyššie európske drevostavby?

Najvyššie európske drevostavby sú…

Nižšia spotreba energie, elegantný dizajn a nadštandardné konštrukčné prevedenie. To všetko je len zlomkom toho, aké pozitíva ponúkajú moderné najvyššie európske drevostavby. Ich kvalitatívna úroveň je motiváciou pre architektov, ktorí sa rozhodli stavať nehnuteľnosti z dreva stále viac do výšky. V súčasnosti takéto „drevené veže“ pribúdajú v čoraz väčšom počte európskych miest.

Finnforest Modular Office (Espoo, Fínsko)

Najvyššie európske drevostavby - Finnforest Modular - Fínsko
Zdroj foto: (link)

Jedna z prvých výškových drevostavieb, ktoré boli v Európe vôbec zrealizované. Kancelársky objekt s plochou 13 045 metrov štvorcových patrí dodnes k najvyšším administratívnym nehnuteľnostiam z dreva.

8-poschodový bytový dom (Bad Aibling, Nemecko)

Najvyššie európske drevostavby - 8-poschodový bytový dom - Nemecko
Zdroj foto: (link)

Výstavba 25-metrovej bytovky v meste Bad Aibling priniesla na vtedajšie pomery rekord vo výške nemeckých drevostavieb. Čo je ešte zaujímavejšie, objekt postavili za necelé 4 týždne.

Bytový dom E3 (Berlín, Nemecko)

Najvyššie európske drevostavby - Bytový dom E3 - Nemecko
Zdroj foto: (link)

V Nemecku ešte ostaneme, pretože v Berlíne stojí ďalšia z najvyšších drevostavieb. Tentoraz ide o 7-poschodový 22-metrový bytový dom E3 ponúkajúci bývanie pre zhruba 30 až 40 ľudí.

Stadthaus (Londýn, Veľká Británia)

Stadthaus - Veľká Británia
Zdroj foto: (link)

Na londýnske pomery skromná, no o to viac jedinečnejšia budova Stadthaus patrí so svojimi 9 poschodiami takisto k najvyšším drevostavbám na starom kontinente.

Treet (Bergen, Nórsko)

S postupnou expanziou drevostavieb sa ich výška dvíhala čoraz viac, čoho príkladom bola realizácia 49-metrového projektu Treet (Strom) v nórskom Bergene.

Treet - Nórsko
Zdroj foto: (link)

Prečo si postaviť drevodom?

Viete, aké pozitíva majú drevodomy? Prečo sú obľúbenými? Ako by mal vyzerať moderný drevodom? Drevodom má vyššiu tepelnú ochranu než…

Drevodom

Aktuálne pripravované TOP projekty výškových drevostavieb

  • vo Viedni pracujú na výstavbe 84-metrového obytného domu HoHo Wien
  • v Londýne pripravujú projekt 310-metrového mrakodrapu Oakwood Tower

Cesta k dreveným mrakodrapom siahajúcim do neba je ešte ďaleká… Aktuálne sa architektom darí budovať „len“ drevené veže s výškou niekoľkých poschodí, no v porovnaní s predošlými rokmi je to výrazný pokrok. Ktovie, možno už o pár rokov zažijú výškové drevostavby boom a začne sa s výstavbou objektov prerastajúcich najvyššie budovy sveta.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články