Osvedčených spôsobov ako bezpečne a kvalitne izolovať svoj dom je hneď niekoľko… Máloktorý z nich však ponúka toľko plusov naraz, navyše za rozumnú cenu. Fúkaná izolácia si tak právom získava popularitu a stáva sa súčasťou stavieb po celom svete.
Čo je fúkaná izolácia a ako sa aplikuje?
Už z názvu je jasné, že fúkaná izolácia sa bude aplikovať pomocou systému fúkania izolačnej vrstvy. K jej aplikácii je potrebná špeciálna hadica, ktorá vďaka tlaku vzduchu v nej rozvlákni izolačnú penu do jednotlivých konštrukcií. Keďže táto hadica sa zmestí aj do malých otvorov, izolačná vrstva sa môže nanášať prakticky všade, kde to daná stavba vyžaduje.
Izolácia nielen pre nové drevostavby!
Po príchode na trh sa fúkaná izolácia zvykla brať len ako zateplenie pre novostavby, a to najmä tie z dreva. Tento mýtus bol spôsobený aj tým, že najviac po nej siahali majitelia pasívnych alebo nízkoenergetických domov. Vlastnosti takejto izolácie sa však rýchlo osvedčili aj v ostatných typoch stavieb, pričom výnimkou nie sú ani staré rodinné domy. Práve v nich dokáže zatepliť „komplikované“ konštrukcie, kde sa iná izolácia nedostane.
Ako na zatepľovanie?
Vedeli ste o tom, že podľa odborníkov uniká prostredníctvom nezateplenej fasády na rodinnom dome až 30% tepla? Zatepľovanie polystyrénom…
Kde sa fúkaná izolácia využíva najviac?
Aké materiály fúkaná izolácia využíva?
Spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na zateplenie stavieb pomocou fúkanej izolácie, zvyknú vsádzať na dva najvyužívanejšie materiály. Obidva prinášajú porovnateľnú kvalitu a podobný spôsob aplikácie. Rozdiel spočíva skôr v ich cene a možnom dopade na životné prostredie.
Porovnanie plusov a mínusov fúkanej izolácie
- rýchla a nenáročná aplikácia, ktorá môže byť hotová za pár hodín
- pri zateplení fúkanou izoláciou nie je produkovaný stavebný odpad
- izolácia sa dostane aj do otvorov v nepravidelných konštrukciách
- izolačné vrstvy sú pevné a súvislé bez medzier či nejakých spojov
- v prípade minerálnej vlny je oceneniahodnou aj jej prievzdušnosť
- fúkaná izolácia sa môže z dôvodu vlhkosti a premáčania konštrukcií poškodiť
- kým tepelnoizolačné vlastnosti sú výborné, odolnosť voči hluku býva slabšia
- pri celulózovej izolácii môžu byť problémom rizikové prísady proti plesniam
- fúkanie izolácie vyžaduje odborný servis, čo môže zvýšiť cenu za jej aplikáciu
Čas na prípravu priestoru, zopár hodín práce pri fúkaní izolácie a krátka záverečná kontrola hustoty izolačnej vrstvy. K tomu náklady na materiál a prácu firmy vykonávajúcej aplikáciu. Daň za úsporu na spotrebe tepla a skorú návratnosť investície nie je až taká veľká. Aj tým si fúkané izolácie napriek niekoľkým nevýhodám získavajú stále viac popularity a ako prínosný a praktický pomocník sa objavujú v čoraz väčšom počte domov.
Text: Róbert Bosák