Infražiariče

Infrapanely – inovatívne a dizajnové ohrievače, ktoré vás nesklamú

Reklamný článok - 22. decembra 2023 - 408. zobrazení

Možno aj vy práve rozmýšľate nad nejakým tým spotrebičom, ktorý bude doplnkovým zdrojom tepla vo vašej domácnosti. Máte na výber samozrejme z viacerých riešení, ako sú napríklad elektrické ohrievače, olejové ohrievače alebo už spomenuté infrapanely. Prečo by ste sa mali rozhodnúť pre infrapanel?

Ak sa chcete dozvedieť viac o tomto skvelom zdroji tepla, ktorý môžete vo vašej domácnosti mať, ako infračervené ohrievače fungujú, aké sú ich výhody a prečo by ste si tento spotrebič mali zaobstarať, tento článok by ste si mali rozhodne prečítať.

Ako funguje infrapanel?

Každý ohrievač, pochopiteľne, funguje na nejakom princípe. Akým spôsobom ale vykuruje infrapanel?

V súvislosti s týmto spotrebičom rozhodne môžeme hovoriť o modernej a hlavne efektívnej metóde vykurovania, ktorá využíva infračervené žiarenie na prenos tepla do okolia. Tento inovatívny spôsob vykurovania je založený na princípe, že elektromagnetické vlny v infračervenom spektre môžu prenášať teplo priamo na objekty a povrchy, bez toho, aby v našej domácnosti ohrievali okolitý vzduch.

Princíp fungovania tohto ohrievača spočíva v tom, že panely dokážu generovať infračervené žiarenie, ktoré sa podobá tomu slnečnému. No a následne elektromagnetické vlny prenikajú vzduchom v miestnosti a ohrievajú povrchy, či už je to váš nábytok v izbe, alebo dokonca vás. Okolitý vzduch sa priamo neohrieva, ako ste zvyknutí pri iných typoch ohrievačoch, čo znižuje straty tepla. To je samozrejme v porovnaní s klasickými ohrievačmi vzduchu oveľa výhodnejšie. Čiže v skratke, dokáže ohrievať predmety, steny a ľudí v miestnosti, čím vytvára pohodlný a rovnomerný zdroj tepla. Teplo sa priamo absorbuje povrchmi, kde sa potom udržiava a postupne sa šíri do okolia.

Prečo by ste si mali minimálne jeden infražiarič zaobstarať aj vy?

Rozmýšľate, aký ohrievač by bol do vašej domácnosti lepší, čítate tento článok a možno stále nechápete tomu, prečo by ste si mali kúpiť práve infrapanel. Samozrejme, výber je na vás, každý má inú predstavu o takomto spotrebiči a každý hľadá niečo iné, no infrapanely majú celkom zaujímavé výhody, ktoré by ste mohli zvážiť alebo si ich minimálne porovnať s inými ohrievačmi, ak budete nakupovať.

V prvom rade, by ste mali vedieť niečo viac o rýchlosti ohrevu tohto spotrebiča. V porovnaní s tradičnými vykurovacími systémami, ktoré ohrievajú vzduch a postupne cez neho prenášajú teplo, infrapanely pôsobia takmer okamžite. Keď sa zapnú, pomerne rýchlo sa nahrejú a dokážu tak generovať infračervené žiarenie, ktoré sa šíri priamo k povrchom, ktoré začnú ohrievať a tým vám rýchlo a efektívne zabezpečia príjemné teplé prostredie v miestnosti.

Ďalšou výhodou je úspora energie. Rozhodne všetci chcú mať vo svojej domácnosti také spotrebiče, ktoré prispejú k úspore elektrickej energie, veď nebudeme si klamať, nie je to lacná záležitosť. Infrapanely, ako sme už spomínali, neohrievajú vzduch v miestnosti, čo vedie k nižším energetickým stratám a nízkym nákladom na prevádzku. Okrem toho sú schopné udržiavať teplo dlhodobo, keďže povrchy a predmety v miestnosti fungujú ako tepelné zásobníky.

Bezpečnosť je prvoradá a infrapanely bezpečné sú. V porovnaní s niektorými konvenčnými vykurovacími metódami, ktoré môžu spôsobovať suchý vzduch alebo môžu produkovať nebezpečné látky, infrapanely nič z toho nerobia.

Sú šetrné k vášmu zdraviu, pretože počas ich prevádzky sa víri vzduch, čo znamená, že sa taktiež nevíria ani alergény a čiastočky prachu. Čiže pokiaľ ste alergici, je to veľmi vhodný spotrebič, ktorý by ste vo svojej domácnosti mohli mať.

A čo tak jednoduchá inštalácia? Za pomoci závesného systému je inštalácia infrapanelu na strop alebo na stenu veľmi jednoduchá, a mal by ju zvládnuť každý bez nejakej odbornej pomoci. Ešte jedným skvelým plusom je aj fakt, že údržba tohto spotrebiča nie je vôbec náročná, pretože ho len stačí vlhkou handričkou utrieť od prachu.

Infražiariče v domácnostiach

Akými funkciami disponujú infrapanely?

Ako ste už mohli vidieť, výhod, ktoré vám vie tento spotrebič ponúknuť je fakt mnoho, ďalšími plusmi sú taktiež aj jeho funkcie, ktoré sa samozrejme líšia od spotrebiča k spotrebiču, avšak tie najzákladnejšie funkcie, ktoré infrapanely môžu mať nájdete tu:

Integrovaný časovač je užitočnou funkciou, ktorá vám umožní naplánovať prevádzku infrapanelov v rôznych časových intervaloch. Budete mať možnosť nastavenia nižších teplôt počas noci alebo v časoch, kedy sa napríklad v miestnosti alebo v domácnosti až tak veľa nezdržiavate.

Infrapanely s termostatom predstavujú nevyhnutný prvok na udržiavanie konštantnej teploty v interiéri. S jednoduchým nastavením požadovanej teploty, termostat umožní efektívne riadiť prevádzku tohto spotrebiča. To znamená, že bude infrapanel aktívny len vtedy, keď je to skutočne potrebné, čím sa minimalizujú energetické straty.

V prípade modelov, ktoré nie sú vybavené termostatom, hrá dôležitú úlohu tepelná poistka. Táto funkcia zabezpečuje, že nedochádza k preťaženiu elektrickej siete a chráni tak infrapanel pred možným poškodením.

Niektoré panely sú vybavené aj LED podsvietením. No a pokiaľ sa bavíme napríklad o tom, že by ste si zabezpečili do domácnosti stropný infrapanel, v tomto prípade budete mať doma spotrebič, ktorý bude 2v1. To znamená, že nielenže sa postará o teplo vo vašej domácnosti ale z druhej strany môže slúžiť aj ako zdroj svetla, ktorý isto počas večera oceníte.

Detská poistka zabezpečuje bezpečnosť a bráni prípadnému neúmyselnému zapnutiu infrapanelov zo strany detí. To určite oceníte, pokiaľ máte doma ratolesť, ktorá rada skúša a objavuje nové veci.

Niektoré panely si môžete zakúpiť už rovno s potlačou – obrazový infrapanel. Aj napriek tomu, že je tento spotrebič nenápadný, môže byť ešte nenápadnejší, vďaka tomu, že je na jeho povrchu vytlačený nejaký vzor alebo obraz. Takto si môžete vybrať z rôznych dizajnov, ktoré určite vizuálne obohatia vašu miestnosť.

Niektoré infrapanely disponujú funkciou, ktorá detekuje, že je v izbe otvorené okno, vďaka čomu sa spotrebič vypne a tak zbytočne neuniká teplo.

Ak hľadáte teda úsporný, výkonný a dizajnový prvok do vašej domácnosti, rozhodne by ste mali zvážiť aj kúpu infrapanelov, ktorého výhody a skvelé doplnkové funkcie z neho robia vynikajúci spotrebič do každej domácnosti.

Zdroj fotografií: Unsplash.com

  • Kategórie

Podobné články