Japonské záhrady ( 2.časť )

Redakcia - 28. augusta 2014 - 6288. zobrazení

V 19. storočí bolo Japonsko silne ovplyvnené západnou kultúrou. V tomto štýle boli postavené mestské parky a mnoho súkromných záhrad bolo otvorených pre verejnosť. Nové záhrady boli ovplyvnené záhradnými prvkami západu. Pribudli bohaté kvetinové záhony a otvorené trávnaté plochy. Mnoho týchto záhrad bolo postavených v novom hlavnom meste Tokiu.

singapore-japanese-gardens
Zdroj foto: (link)

Najdôležitejšími prvkami japonských záhrad sú jazierka alebo veľké rybníky, kopce, ostrovčeky s pavilónmi, vodopády a oblúkové mosty spájajúce ostrovčeky. Potoky a rybníky bývajú doplnené linkou menších kameňov a štrkom. Veľké kamene sa používajú na ozdobenie.

magic-garden
Zdroj foto: (link)

Rybníky sú ústredným prvkom japonských záhrad od najstarších dejín. V niektorých záhradách nechýbajú vodopády, ktoré sú skutočným zdrojom vody.

vodopad-japonsko
Zdroj foto: (link)

Ďalšou súčasťou sú ostrovy rôzneho množstva a rozsahu. Niektoré sú sprístupnené mostom, iné stoja izolovane. Tie prístupné by mali byť dostatočne veľké a pevné pre stavbu pavilónu. V niektorých záhradách ostrov stvárňuje veľký kameň alebo zoskupenie kameňov vystupujúce z vody.

bridge
Zdroj foto: (link)

Mosty spájajúce takéto ostrovy sú vyrobené z kameňa a dreva. V súčasnosti už mosty nebývajú prispôsobené tak, aby pod nimi mohli prechádzať loďky, preto sú to už skôr menšie a jednoduchšie konštrukcie z drevených dosiek, guľatín alebo z prírodného kameňa. Rozľahlejšie záhrady ponúkajú možnosť využitia umelých kopcov.

japanese-style-garden
Zdroj foto: (link)

V japonských záhradách možno vidieť stromy, kríky, kvety a trávniky všetkého druhu. Typickou súčasťou je japonský národný strom Sakura, ktorá je výnimočná svojím vzhľadom a je nádherným šperkom záhrady. Do záhrady sa tiež umiestňujú ihličnany, ktoré záhradu skrášľujú aj v zimnom období. Značne sa používajú aj mnohé druhy machov. Rastliny sú v záhrade starostlivo usporiadané.

japanese-zen-garden
Zdroj foto: (link)

Spoločným prvkom japonského záhradného dizajnu v celej histórií sú záhradné lampáše rôznych tvarov a veľkostí. Sú väčšinou vyrobené z kameňa a umiestené vo vybraných lokalitách, napríklad na koncoch polostrovov, na ostrovčekoch, pri stavbách poskytujúc svetlo aj estetický vzhľad.

kyoto-garden
Zdroj foto: (link)

Neoddeliteľnou časťou sa stali kľukaté chodníky pozostávajúce z kamienkov, štrku, piesku alebo iných materiálov. Estetickejšie sú aj kombinácie, napríklad veľké ploché kamene zasadené do štrku.

zen-garden
Zdroj foto: (link)

Text: Rea Moonlight     Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články