Kala

Kala (Zantedeschia): Nenáročná exotická kráska s vôňou Afriky

Redakcia - 6. januára 2023 - 6452. zobrazení

Atraktívna rastlina s exotickým pôvabom sa preslávila ako kvet do svadobných kytíc. Tým sa jej využitie zďaleka nekončí. Kala si poctivo plní svoju tradičnú okrasnú funkciu aj v bytoch a záhradách. Jej nádherné farebné kvety s neobvyklým vzhľadom potešia každého milovníka exotických rastlín, ktorý ocení dobrú prispôsobivosť a nenáročný spôsob pestovania.

Z juhu Afriky do celého sveta

Viacročná rastlina s latinským názvom Zantedeschia sa v súčasnosti pestuje takmer na celom svete. Na jednotlivé kontinenty sa dostala v priebehu 17. a 18. storočia. Súčasťou európskych exteriérov je od 17. storočia, odkedy bolo vyšľachtených niekoľko kultivarov prispôsobených na pestovanie kaly v tunajších podmienkach. Vďaka odolnosti a schopnosti adaptácie na iné klimatické podmienky sa však u nás darí aj vybraným pôvodným druhom. Tie boli privezené z juhu Afriky, kde rastú vo voľnej prírode dodnes. Väčšina pochádza z Juhoafrickej republiky a z Malawi, odkiaľ sa rozšírili až po územie Kene.

Ako kala vyzerá a čím je typická?

  • Dospelá kala dorastá do výšky 120 centimetrov.
  • Základom rastliny je hrubší dužinatý podzemok.
  • Z podzemku vyrastajú kopijovité sýtozelené listy.
  • Listy niektorých druhov bývajú čiastočne škvrnité.
  • Listy prirodzene prechádzajú do farebných kvetov.
  • Kvety majú lievikovitý tvar pripomínajúci kornút.
  • Kornúty bývajú žlté, biele, krémové či oranžové.
  • Výška rastliny a sfarbenie kvetov závisí od druhu.
Zentedeschia

Najviac pestované druhy kaly

Kala etiópska

Najrozšírenejší z pôvodných 8 druhov kaly sa pestuje ako bytová aj záhradná okrasná rastlina od Ameriky po Austráliu. Známa je bielymi kvetmi, ktoré sa na rastline držia od jari do konca leta v závislosti od času výsadby. S výškou 60-100 centimetrov sa radí medzi najvyššie druhy.

Kala žltá

Kým kala etiópska zdobí okrem bytov aj záhrady, kala žltá je typickým príkladom exotickej rastliny vhodnej len do interiérov. S výškou iba niekoľko centimetrov sa uplatní ako malá živá dekorácia vhodná na stôl alebo poličku, kde vyniknú jej žiarivo žlté kvety. Podobne ako väčšina druhov, aj táto kala má lievikovité kvety.

Kde všade sa dá kala pestovať?

Možností, kam umiestniť kalu, je viacero. Nízke odrody pestované v menších kvetináčoch sa hodia ako dekorácie na nábytok. Tie vyššie vyniknú v strede aj na okraji miestnosti. Vhodne umiestnená kala sa stane stredobodom pozornosti a poslúži ako živá dekorácia schopná zladiť sa s bytovým vybavením v danom priestore. Pozornosť bude pútať aj pri pestovaní vonku, kde vynikne ako samostatný solitér aj ako súčasť skupinovej viacdruhovej výsadby v záhradných záhonoch.

Kala

Podmienky na pestovanie kaly

Poloha

Juhoafrický pôvod predurčuje kalu k pestovaniu na teplejších a svetlejších miestach. Priameho slnka nepotrebuje veľa. Pri správnej starostlivosti bez problémov zvládne aj polotieň. Keďže má dostatočne hrubý dužinatý podzemok, ktorý je oporou celej rastliny, odolá aj silnejšiemu vetru.

Zemina

Výber dobrej pôdy je pre úspešné pestovanie kaly kľúčový. Aj keď rastline sa darí vo viacerých substrátoch, najvhodnejším je hlinitý typ pôdy. Zemina musí byť dostatočne priepustná a bohatá na živiny.

Teplota

Pri pestovaní v interiéri si kala vystačí s bežnou izbovou teplotou. Tá je pre ňu priam ideálna a v priebehu hlavnej vegetačnej sezóny ju nie je nutné meniť. V zime sú jej nároky na teplotu nižšie, no teplota by nemala klesnúť pod 15 °C.

Starostlivosť o kalu po výsadbe

Zálievka

Množstvo vody a intenzitu polievania je potrebné prispôsobiť aktuálnemu obdobiu. V lete je nutné polievať častejšie, najlepšie hneď po uschnutí substrátu. Listy kaly by v prípade slabej zálievky mohli začať odumierať. V zime je režim polievania iný. Rastlina vtedy potrebuje trochu sucha. Polievať ju stačí raz za 5-7 dní.

Hnojenie

Kala spotrebuje najviac živín v období pred a počas kvitnutia. Od jari do leta sa hnojí každé 2-3 týždne. Vhodné je ľahké organické hnojivo, ktoré neobsahuje veľa dusíka. Jeho nadbytočný príjem by mohol spomaliť rozkvet a zredukovať počet kvetov. V zime hnojenie nie je potrebné.

Strihanie

Ak je kala v dobrej zdravotnej kondícii, nevyžaduje pravidelné strihanie. Strihať ju stačí raz ročne, ideálne v závere vegetačného obdobia. Rastlina sa koncom jesene skracuje minimálne na polovičnú úroveň. Po takomto reze bude na jar rásť ešte rýchlejšie.

Prevencia

Správna starostlivosť zabezpečí kale veľmi dobrú imunitu. Rastlina nie je náchylná na choroby a úspešne sa vyhýba aj škodcom. Výnimočne ju napádajú vošky, ktoré sa živia šťavou v jej listoch. Predchádzať sa im dá pravidelným utieraním listov z oboch strán. V rámci prevencie je potrebné aj občasné prekyprenie pôdy.

2 možnosti rozmnožovania kaly

Delením

Pri rozmnožovaní delením sa môžu použiť väčšie trsy aj bočné výhonky. V oboch prípadoch sa opatrne oddelia od podzemku a zasadia sa do novej nádoby s výživnou hlinitou pôdou. Rozmnožovanie sa môže spojiť s presádzaním rastliny.

Zo semena

Vypestovať kalu zo semena trvá pomerne dlho, väčšinou o niekoľko mesiacov dlhšie ako pri delení. Semienka sa vysádzajú na jar alebo počas jesene do výživnej a mierne vlhkej pôdy.

Gazánia: Slnečná kráska so žiarivými kvetmi

Viete, ako sa má správne pestovať gazánia? Čím je táto juhoafrická kráska výnimočná? Aká poloha je pre gazániu najvhodnejšia? Gazánia…

Gazánia

Rada na záver

Pri manipulácii s rastlinou používajte ochranné rukavice. V listoch kaly sa nachádzajú kryštáliky šťavelanu, ktorý je mierne toxický. Ak máte doma deti alebo zvieratá, rastlinu neumiestňujte v ich dosahu.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články