Kuchyňa v retro štýle

Kuchyňa v retro štýle

Redakcia - 1. mája 2013 - 5828. zobrazení

Cítite nostalgiu za starými časmi, ktoré boli a ktoré odišli? Vráťte sa v čase a zariaďte si kuchyňu v retro štýle.

Nebojte sa, nebudete sa musieť vzdať moderných vymožeností, aby ste dosiahli retro štýl. Stačí pridať pár prvkov, vďaka ktorým dosiahne taký efekt a ktoré dodajú vašej kuchyni celkom nový rozmer. Stačí si prečítať náš článok a hneď budete vedieť, čo urobiť a ako to urobiť.

retro-hracky-620

Najdôležitejším prvkom retro kuchyne sú farby. Ak ste videli nejaké staré filmy, určite viete, o čom hovoríme.

Kuchyňa v 60.tych rokoch nebola mramorová, išlo zväčša o drevo alebo o umelú hmotu, ktorá bola častokrát v rôznych, krikľavých farbách. Od žltú až po modrú či zelenú.

Okrem farieb sa výrazne vynímali aj všakovaké vzory, medzi ktorými boli najobľúbenejšie kocky. Kockované podlahy, kockované obrusy a ďalšie doplnky. Ak chcete pravú retro kuchyňu, na tieto veci nesmiete zabudnúť. Premyslite si, ktorá farba by mala dominovať v tejto miestnosti a aký vzor by ste uprednostnili, podľa toho konajte.

retro-style
Zdroj foto: (link)

Čo sa týka zvyšných zariadení, či nábytku, problémom možno bude zohnať takéto kúsky, no nie je to nemožné. Každému z nás je jasné, že v minulosti sa ľudia ešte nemohli pýšiť rôznymi vymoženosťami, ktoré mala či skôr nemala ich chladnička. Išlo o malú, veľakrát farebne zladenú chladničku, ktorá nijako nevynikala skôr len splývala s celým prostredím. Ďalej nesmieme zabúdať na farebné (ak však nechcete všetko len vo farbách a umelej hmote, ale chcete do toho trochu priniesť aj dnešnú dobu, pokojne môžete zvoliť aj drevené) kuchynské linky, ktoré sa tiahli pozdĺž celej steny a boli ozdobené množstvom dekorácií.

retro-chladnicka
Zdroj foto: (link)

Dekoráciami máme na mysli rozličné nádobky, príbory, misky a podobne. V tej dobe sa ľudia spoliehali na to, aby mali všetko po ruke a nemuseli dlho hľadať v rôznych šuplíkoch. Zatiaľ čo v súčasnosti naopak všetci všetko schovávame do skriniek a na kuchynských linkách nenechávame nič. To je chyba, ktorej sa pri zariaďovaní retro kuchyne nesmiete dopustiť.  Na stole by určite nemala chýbať váza s veľkou kyticou kvetov – nesnažte sa kombinovať viaceré kvety, skôr si len vyberte jeden druh a tým skrášľujte celú kuchyňu.

Ak chcete nejakým spôsobom oživiť aj steny, nevyberajte si spomedzi obrazov, radšej pohľadajte vaše staré spoločné fotky, dajte ich zarámovať a nimi ozdobte vašu kuchyňu. Bude to veľmi originálne. Ak premýšľate nad osvetlením, na bodové či stojace svetlá celkom zabudnite. V tých časoch sa v kuchyni používali visiace svetlá s umelohmotným krytom, ktorý bol v prevládajúcej farbe, skúste to dodržať aj vy, je to dôležitý prvok, ktorý nesmiete porušiť.

svetlo-retro
Zdroj foto: (link)

Aj vy obdivujete 60. či 70.roky? Áno? Potom neváhajte a preneste si svoju kuchyňu do týchto čias. Stačí na to len dávka odvahy a chuť experimentovať. Vďaka niekoľkým radám, ktoré sme vám poskytli môžete vytvoriť kuchyňu podľa vašich predstáv, ktorá bude na obdiv všetkým vašim návštevníkom.

  • Kategórie

Podobné články