Sóda bikarbóna

Na čo všetko sa dá použiť všestranná sóda bikarbóna?

Redakcia - 7. februára 2021 - 2031. zobrazení

Len ťažko by sme hľadali kuchyňu, v ktorej sóda bikarbóna nemá stabilné miesto. Jej využitím v kuchyni sa však možnosti uplatnenia tohto bieleho prášku zďaleka nekončia. Hydrogénuhličitan sodný (NaHCO3), ako sa sóda bikarbóna alebo jedlá sóda oficiálne nazýva, jej totiž všestrannou látkou so širokou využiteľnosťou vo viacerých oblastiach.

Prívlastok všestranná platí pri sóde bikarbóne takmer doslovne. Výskumy totiž potvrdzujú, že táto bežne dostupná látka si nachádza uplatnenie v domácnostiach, na záhrade aj pri produkcii rôznych kozmetických či farmaceutických prípravkov. Okrem toho je skvelým nechemickým čistidlom a svoju úlohu si splní aj ako skvelý doplnok výživy či prípravok na wellness kúry.

Sóda bikarbóna v minulosti a v súčasnosti

Využitie sódy bikarbóny na rôzne účely nie je žiadnym novým objavom. V podobe, v akej ju poznáme dnes, ale nemá až takú dlhú tradíciu. Hydrogénuhličitan sodný sa totiž v starovekom Egypte používal ako súčasť tzv. natronu slúžiaceho na mumifikáciu mŕtvych tiel, takže o sóde v súčasnej podobe hovoriť nemôžeme. Tá prišla na scénu až v polovici 19. storočia. Udialo sa tak v roku 1843, kedy britský chemik Alfred Bird použil po prvýkrát prášok na pečenie práve z NaHCO3. Dôvodom bolo hľadanie vhodnej náhrady za kvasinky používané pri pečení torty, ktoré jeho manželka nemohla konzumovať. Alternatívou sa stala práve sóda bikarbóna, ktorá si odvtedy začala šliapať cestu do domácností po celom svete.

Prvá veľká expanzia sódy bikarbóny začala o 13 rokov neskôr. Šikovný chemik Eben Norton Horsford si totiž nechal prášok do pečiva patentovať, čo znamenalo jeho definitívny príchod na trh. Keďže látka urýchľovala pečenie a zvyšovala trvanlivosť cukroviniek, ihneď sa začala šíriť vo veľkom. Čím viac sa využívala, tým sa stávala čoraz častejším predmetom výskumov. Vďaka tým sa z prášku do pečiva postupne stalo prírodné liečivo, výživový doplnok, prísada do kozmetiky aj čistidlo. Výskumy zamerané na hydrogénuhličitan sodný prebiehajú naďalej, takže je iba otázkou času, kedy prídu informácie o ďalšom využití zázračného bieleho prášku.

Sóda bikarbóna

Ako sa využíva sóda bikarbóna v kuchyni?

Prášok do pečiva

Spomínaný spôsob využitia, vďaka ktorému sa sóda bikarbóna dostala do obehu, je bežne vyhľadávaný aj po rokoch. Napriek tomu, že výrobcovia prišli s alternatívami v podobe originálnych práškov určených na pečenie, jedlá sóda sa z receptov na lahodné torty a koláče nevytratila. Mnohí ju dokonca uprednostňujú pred predávanými kypriacimi práškami z dôvodu, že ju považujú za zdravšiu, kvalitnejšiu a takisto schopnú dodať upečenej dobrote lepšiu chuť.

Na riedenie omáčok

Možnosť využiť jedlú sódu ako účinný prípravok na riedenie hustých omáčok je pomerne málo známa. Tajomstvom úspechu je pridanie malej štipky tohto prášku do omáčky, v ktorej sa následne rozmieša. Omáčka už po chvíli nadobudne podstatne redšiu konzistenciu. Navyše, ak ide o kyslé omáčky, sóda bikarbóna dokáže so svojím zásaditým pH jej kyslosť výrazne zmierniť. Platí to najmä o kyslejších paradajkových omáčkach.

Na vyčistenie potravín

Spomínaná čistiaca schopnosť jedlej sódy sa dá využiť aj pri čistení samotných potravín. Stačí ju pridať do nádoby s vodou a vytvoriť účinný roztok, v ktorom sa potraviny umyjú. Použiť tento roztok sa odporúča najmä pri ovocí a zelenine z obchodu. Sóda bikarbóna má totiž schopnosť zbaviť plodiny pesticídov.

Odstránenie zápachu z mäsa

Sóda bikarbóna dokáže potraviny nielen vyčistiť, ale takisto ich aj zbaviť zápachu. Týka sa to hlavne mäsa, konkrétne diviny, z ktorej sa pred jej tepelným spracovaním môže šíriť nepríjemný pach. Tomu bude koniec, ak mäso namočíme do roztoku slanej vody zmiešanej s trochou jedlej sódy.

Ako vyčistiť rúru účinne s chémiou, ale aj bez nej?

Viete, ako vyčistiť rúru účinne a jednoducho? Sú chemické čistiace prostriedky lepšími než domáce recepty? Ako vyčistiť rúru bez chémie?

Ako vyčistiť rúru - sóda

Sóda bikarbóna ako čistiaci prostriedok

Na mastnotu a pripáleniny

Je iba málo nečistôt, s ktorými si sóda bikarbóna neporadí. Pri mastných olejových fľakoch na nich stačí nasypať trochu prášku a nechať ho pôsobiť. Proces čistenia potom zakončíme vydrhnutím fľaku pomocou zvlhčenej kefky. Podobným spôsobom vyčistíme aj pripáleniny v hrncoch, na plechoch alebo v rúrach. Pri ich čistení sódu zmiešame s prípravkom na umývanie riadu.

Na čistenie WC a dlažby

Pri čistení WC nám sóda neposlúži iba ako čistiaci prípravok. Ak nasypeme hrnček prášku do misy a necháme ho tam niekoľko hodín pôsobiť, WC nebude iba čisté, ale tiež z neho zmizne nepríjemný zápach. Pri čistení dlaždíc pomocou sódy bikarbóny a navlhčenej handričky zas docielime, aby boli povrchy čisté aj lesklé zároveň.

Na odstránenie zápachov

Zápachov nás jedlá sóda nezbaví len v prípade WC. Použiť sa dá aj v rúrach a v mikrovlnkách, ktoré zároveň zbaví všetkých nečistôt aj pripálenín. Ako účinný prostriedok na elimináciu zápachov sa môže takisto nasypať do vrecúška a zavesiť kdekoľvek voľne v priestore. Svoju úlohu splní najmä v starších neobývaných domoch alebo bytoch.

Na uvoľňovanie odtokov

Ďalšou z predností sódy bikarbóny ako čistiaceho prípravku je jej skvelá schopnosť rozpúšťať usadeniny. Aj preto sa používa pri čistení upchatých odtokov. To síce trvá o niečo dlhšie, pretože po nasypaní hrnčeka prášku do odtoku je potrebné ho nechať pár hodín pôsobiť, no po jeho následnom spláchnutí horúcou vodou bude odtok uvoľnený.

Ako vyčistiť rúru - sóda

Ako sa využíva sóda bikarbóna ako liečivo?

Kúpeľ na nohy

Zopár večerov s nohami v horúcej vode obsahujúcej sódu bikarbónu a koža na nohách bude razom jemnejšia. Zároveň to pomôže k ich urýchlenej regenerácii, čo ocenia športovci, turisti aj fyzicky pracujúci ľudia.

Peeling tela aj tváre

Dámy dokážu zužitkovať sódu bikarbónu aj pri celotelovom peelingu vrátane peelingu tváre. Zmes jedlej sódy a vody, v ktorej by malo byť sódy približne dvakrát viac, sa následne použije na masírovanie jednotlivých častí tela. Krúživými pohybmi sa začnú odstraňovať odumreté časti pokožky.

Pri umývaní vlasov

Sódou bikarbónou sa môže masírovať aj hlava. Stačí použiť malú hrsť prášku a pomaly ho nanášať na vlasy, po ktorých ho budeme krúživými pohybmi rozotierať, čím prenikne až k pokožke. Druhou možnosťou je primiešať trochu tohto prášku do šampónu, ktorým si umyjeme vlasy. Výsledkom by mal byť hustejší objem vlasov bez mastných lupín.

Náhrada zubnej pasty

Skvelé účinky jedlej sódy sa ukazujú aj pri umývaní zubov. Stačí ju zmiešať so zubnou pastou alebo miesto pasty použiť 3 % peroxid vodíka. Takýmto roztokom sa však zuby odporúča čistiť iba občas, nakoľko hydrogénuhličitan sodný dá poriadne zabrať zubnej sklovine.

Na neutralizáciu kyselín

S mierou sa odporúča používať jedlú sódu aj ako nápoj popíjaný za účelom neutralizácie žalúdočných kyselín, ktorý zároveň znižuje únavu. Pri častom pití by mohlo dôjsť k prudkému zvýšeniu hodnoty zásaditého pH v tele, čo môže poškodiť pažerák.

Kúpeľ zo sódy bikarbóny

Pestrým zoznamom sa možnosti využitia sódy bikarbóny stále nekončia. Všestranný prášok sa už dávnejšie začal používať napríklad pri výrobe niektorých kozmetických a farmaceutických produktov. Skvelé kypriace účinky sa takisto osvedčili v náplniach do hasiacich prístrojov. Na záhrade sa zas používajú ako prirodzené odpudzovače proti mravcom či iným druhom hmyzu. Známe sú aj prípady čistenia šperkov či zakomponovanie jedlej sódy medzi prísady do zmesí na čistenie bielizne.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články