Ako účinne vyčistiť rúru

Ako vyčistiť rúru účinne s chémiou, ale aj bez nej?

Redakcia - 7. januára 2020 - 2843. zobrazení

Stačí jeden obed a rúra môže ostať v dosť dezolátnom stave. Vtedy prichádza na rad jej očista. Tá sa dá zvládnuť rôznymi spôsobmi. Záleží, či ste za chemické prípravky, alebo si vystačíte s tými prírodnými.

Bez ohľadu na to, ako často sa rúra využíva, jej pravidelnému čisteniu sa vo vlastnom záujme vyhýbať neoplatí. Napriek tomu, že táto činnosť nepatrí k veľmi obľúbeným, práve pravidelná starostlivosť je najlepšou prevenciou pred jej znečistením či dokonca poškodením, ktoré by sa mohlo podpísať na celkovej kvalite jedla. S niekoľkými osvedčenými tipmi, ako vyčistiť rúru, či už s chémiou, alebo bez nej, sa však takýmto katastrofickým scenárom vyhnete.

Ako vyčistiť rúru s chémiou

Príprava rúry pred čistením…

Skôr, než sa pustíte do samotného procesu čistenia, môžete vykonať pár jednoduchých krokov spojených s prípravou rúry. Tie vám pomôžu hlavne v prípadoch, keď je rúra príliš zamastená alebo sú v nej zaschnuté a pripálené kúsky jedla. Vtedy býva čistenie náročnejšie a vyžaduje o niečo viac námahy, no práve krátkou prípravou si túto prácu výrazne uľahčíte.

 • pred čistením vložte do rúry pekáč s teplejšou vodou, rúru to mierne navlhčí
 • po vychladení vody v pekáči môžete rúru zohriať, mastnota sa trochu uvoľní
 • po navlhčení rúry vyberte jej pohyblivé časti a namočte ich do horúcej vody
 • z tabliet na umývanie riadu pripravte roztok a nastriekajte ho na špinavé miesta
 • pripravte si čistiace prípravky a vhodné pomôcky, ktoré rúru nijak nepoškodia
Špinavá trouba

Aké pomôcky (ne)používať?

 • drôtenky a drôtené kefky
 • nože a iné ostré predmety
 • drevené a kovové náradie
 • najvhodnejšie sú mäkké hubky a handričky z jemnejších textílií
 • na niektoré rúry sa dá použiť škrabka na sklokeramické dosky

Náš TIP na úsporné vstavané rúry

Gorenje BO 637E21XG

Bosch HBA534ES0

Electrolux EOA 5750

Gorenje BO 637E21XG
Hodnotenie

Cena: od 250.00 €

Bosch HBA534ES0
Hodnotenie

Cena: od 300.00 €

Electrolux EOA 5750
Hodnotenie

Cena: od 330.00 €

Ako vyčistiť rúru s chémiou?

Rúra a pomôcky sú pripravené, teraz môžete prejsť k samotnému čisteniu. V prípade, že naň chcete použiť chemické čistiace prostriedky, k dispozícii je pomerne pestrý výber. Na pultoch predajní sú prípravky od rôznych výrobcov, ktoré sa predávajú vo viacerých formách.

Ako vyčistiť rúru

Je jedno, či vsadíte na klasicky balený prípravok, alebo ten vo forme postreku. Oba aplikujete pomocou jemnej hubky alebo handričky na zamastené či zalepené plochy a necháte ich zopár minút pôsobiť. Odporúčaný čas pôsobenia by mal byť zaznačený na obale prípravku. Po jeho vypršaní ho zmyjete čistou vodou, čím je práca hotová. Inou možnosťou je príprava roztoku z vody a rozpustenej tablety na riad, ktorý sa nastrieka na špinavé miesta a tiež nechá pôsobiť.

Užitočný TIP pri čistení chémiou:

V zložení chemických čistiacich prostriedkov sa vyskytujú agresívne látky, ktoré môžu poškodzovať zrak, pokožku či sliznicu. Pri ich používaní preto nezabudnite na ochranné rukavice, prípadne aj okuliare.

Viete, aká varná doska sa najviac hodí do vašej kuchyne?

Viete, aké varné dosky sú v súčasnosti tie najobľúbenejšie a prečo? Aké pozitíva a negatíva majú plynové a elektrické varné dosky?

Varné dosky v kuchyni

Ako vyčistiť rúru bez chémie?

Prírodné čistidlá na kuchynské rúry sú o niečo zdravšou alternatívou. Po tej však nesiahajú len tí, ktorí sa stránia kontaktu s agresívnou chémiou. Pre niektorých sú takéto „ľudové“ čistiace prostriedky jedinou možnosťou. Dôvodom je starší typ rúry, resp. materiál jej povrchu, ktorý by čistenie chemickými prípravkami nemusel prežiť.

Riskovať poškodenie rúry chemickými prostriedkami podľa niektorých nie je potrebné ani pri novších odolnejších typoch. Osvedčené domáce ingrediencie a prípravky z nich namiešané sú údajne schopné vyčistiť rúru rovnako dobre ako prípravky z predajní. Stačí vsadiť na správne „recepty“ a ich správne aplikovanie v praxi.

Ako vyčistiť rúru - sóda
 • Roztok s vodou a sódou – Tí, ktorí hľadajú najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť rúru, ocenia roztok namiešaný z vody a obyčajnej jedlej sódy. Jemnú, mierne riedku pastu, máte vyrobenú za pár minút. Potom ňou stačí natrieť špinavé plochy a nechať ju aspoň 30 minút pôsobiť. Po zhruba polhodine sa pasta aj s mastnotou a prilepenými kúskami jednoducho zmyje vodou.
 • Kombinácia sódy a octu – Sóda sa dá pri nechemickom čistení rúry využívať aj v kombinácii s octom. Postup je takmer rovnaký ako pri vyššie uvedenom roztoku, akurát pasta namiešaná z vody a sódy sa ešte rozriedi pomocou octu. Roztok sa následne nanesie na špinavé miesta a opäť nechá pôsobiť.
 • Posyp kuchynskou soľou – Pri čistení s kuchynskou soľou nie je potrebné vyrábať žiadny roztok. Soľ stačí nasypať na mastné a prilepené miesta, a potom rúru zopár minút zohrievať. Po vychladení rúry soľ z daných miest odstráňte a pretrite ich povrch navlhčenou handričkou.
 • Citrónová šťava – Šťava z citrónov má v porovnaní so sódou, octom či soľou výhodu v tom, že pohlcuje zápach. Stačí ju naliať do misky s vodou a vložiť do rúry, v ktorej ju zohrejete na 100 až 120 °C. Výpary zo šťavy hneď zapôsobia na mastnotu a pripáleniny, ktoré sa postupne rozpustia. Potom špinu ľahko zmyjete navlhčenou hubkou alebo handričkou.

Možnosťou sú samočistiace rúry

Komu sa nechce vyčistiť rúru vlastnými silami, pre toho sú k dispozícii samočistiace rúry. Tie sa objavujú v predaji v čoraz väčšom počte, pričom zákazníci môžu vsadiť na rúry s rôznymi variantmi samočistiacich funkcií. Väčšina takýchto modelov využíva katalytické samočistenie fungujúce na báze likvidácie zvyškov jedla pod vplyvom vysokej teploty rozkladajúcej špinu. Rúry sú síce drahšie, no okrem samočistenia a iných moderných funkcií zvyknú byť zárukou úspory.

Samočistiace rúry

Nie každá samočistiaca rúra musí byť vždy 100 % úspešná. Závisí to hlavne od intenzity jej využívania a jedál, ktoré v nej pripravujete. Tipy, ako vyčistiť rúru, či už s chémiou, alebo bez nej, tak občas uplatnite aj v prípade, že máte doma takéhoto automatického pomocníka.

Text: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články