Stačí jeden obed a rúra môže ostať v dosť dezolátnom stave. Vtedy prichádza na rad jej očista. Tá sa dá zvládnuť rôznymi spôsobmi. Záleží, či ste za chemické prípravky, alebo si vystačíte s tými prírodnými.
Bez ohľadu na to, ako často sa rúra využíva, jej pravidelnému čisteniu sa vo vlastnom záujme vyhýbať neoplatí. Napriek tomu, že táto činnosť nepatrí k veľmi obľúbeným, práve pravidelná starostlivosť je najlepšou prevenciou pred jej znečistením či dokonca poškodením, ktoré by sa mohlo podpísať na celkovej kvalite jedla. S niekoľkými osvedčenými tipmi, ako vyčistiť rúru, či už s chémiou, alebo bez nej, sa však takýmto katastrofickým scenárom vyhnete.

Príprava rúry pred čistením…
Skôr, než sa pustíte do samotného procesu čistenia, môžete vykonať pár jednoduchých krokov spojených s prípravou rúry. Tie vám pomôžu hlavne v prípadoch, keď je rúra príliš zamastená alebo sú v nej zaschnuté a pripálené kúsky jedla. Vtedy býva čistenie náročnejšie a vyžaduje o niečo viac námahy, no práve krátkou prípravou si túto prácu výrazne uľahčíte.

Aké pomôcky (ne)používať?
Náš TIP na úsporné vstavané rúry
Ako vyčistiť rúru s chémiou?
Rúra a pomôcky sú pripravené, teraz môžete prejsť k samotnému čisteniu. V prípade, že naň chcete použiť chemické čistiace prostriedky, k dispozícii je pomerne pestrý výber. Na pultoch predajní sú prípravky od rôznych výrobcov, ktoré sa predávajú vo viacerých formách.

Je jedno, či vsadíte na klasicky balený prípravok, alebo ten vo forme postreku. Oba aplikujete pomocou jemnej hubky alebo handričky na zamastené či zalepené plochy a necháte ich zopár minút pôsobiť. Odporúčaný čas pôsobenia by mal byť zaznačený na obale prípravku. Po jeho vypršaní ho zmyjete čistou vodou, čím je práca hotová. Inou možnosťou je príprava roztoku z vody a rozpustenej tablety na riad, ktorý sa nastrieka na špinavé miesta a tiež nechá pôsobiť.
Užitočný TIP pri čistení chémiou:
V zložení chemických čistiacich prostriedkov sa vyskytujú agresívne látky, ktoré môžu poškodzovať zrak, pokožku či sliznicu. Pri ich používaní preto nezabudnite na ochranné rukavice, prípadne aj okuliare.
Viete, aká varná doska sa najviac hodí do vašej kuchyne?
Viete, aké varné dosky sú v súčasnosti tie najobľúbenejšie a prečo? Aké pozitíva a negatíva majú plynové a elektrické varné dosky?

Ako vyčistiť rúru bez chémie?
Prírodné čistidlá na kuchynské rúry sú o niečo zdravšou alternatívou. Po tej však nesiahajú len tí, ktorí sa stránia kontaktu s agresívnou chémiou. Pre niektorých sú takéto „ľudové“ čistiace prostriedky jedinou možnosťou. Dôvodom je starší typ rúry, resp. materiál jej povrchu, ktorý by čistenie chemickými prípravkami nemusel prežiť.
Riskovať poškodenie rúry chemickými prostriedkami podľa niektorých nie je potrebné ani pri novších odolnejších typoch. Osvedčené domáce ingrediencie a prípravky z nich namiešané sú údajne schopné vyčistiť rúru rovnako dobre ako prípravky z predajní. Stačí vsadiť na správne „recepty“ a ich správne aplikovanie v praxi.

Možnosťou sú samočistiace rúry
Komu sa nechce vyčistiť rúru vlastnými silami, pre toho sú k dispozícii samočistiace rúry. Tie sa objavujú v predaji v čoraz väčšom počte, pričom zákazníci môžu vsadiť na rúry s rôznymi variantmi samočistiacich funkcií. Väčšina takýchto modelov využíva katalytické samočistenie fungujúce na báze likvidácie zvyškov jedla pod vplyvom vysokej teploty rozkladajúcej špinu. Rúry sú síce drahšie, no okrem samočistenia a iných moderných funkcií zvyknú byť zárukou úspory.

Nie každá samočistiaca rúra musí byť vždy 100 % úspešná. Závisí to hlavne od intenzity jej využívania a jedál, ktoré v nej pripravujete. Tipy, ako vyčistiť rúru, či už s chémiou, alebo bez nej, tak občas uplatnite aj v prípade, že máte doma takéhoto automatického pomocníka.
Text: Róbert Bosák