Moderná obývačka s kuchyňou

Otvorená kuchyňa: Aké sú jej výhody a nevýhody?

Reklamný článok - 1. septembra 2021 - 1818. zobrazení

Otvorená kuchyňa spojená s obývacou izbou je dlhoročným trendom. Rozmýšľate aj vy o takomto usporiadaní svojho domova? Výhody a nevýhody otvorenej kuchyne, ktoré sme dali dokopy, vám pomôžu rozhodnúť sa, či pre vás bude ideálna.

Výhody otvorenej kuchyne

Môžete sa pri varení socializovať s rodinou a návštevou

Isto aj vy poznáte ten pocit, keď sa už návšteva usadila v obývačke, kde sa rozbieha zábava, a vy ešte dovárate či krájate koláč. V prípade, že sa rozhodnete pre otvorené priestory, získate zábavné aj produktívne miesto, kde nepripálite jedlo, ani neprídete o najnovšiu klebetu.

Strávite tiež viac času s rodinou. Pri varení sa porozprávate s manželom pri televízii či pomôžete deťom s domácou úlohou. A možno prídu pomôcť aj oni vám.

Ľahko dozriete na deti

Najmä, keď sú deti menšie, máte pocit, že musíte byť na dvoch miestach naraz. Odbiehate od hrncov, aby ste skontrolovali, či váš potomok náhodou neje plastelínu alebo namiesto domácich úloh nesleduje internet a tv. S otvorenou kuchyňou môžete variť večeru a zároveň mať prehľad o všetkom, čo sa deje okolo vás.

Dieťa
Zdroj: Unsplash

Získate väčší, vzdušnejší a svetlejší priestor

Menej miestností znamená menej stien, ktoré vytvárajú bariéry a zaberajú nejaké to miesto. V prípade, že spojíte kuchyňu s obývačkou, a aj jedálňou, získate viac možností na úpravu priestoru tak, aby sa v jednej miestnosti zabavilo a najedlo viac ľudí.

Bez stien vám takisto do miestnosti prenikne viac svetla. Prirodzeného aj umelého.

Dom bude modernejší a atraktívnejší

Kuchyne s otvoreným konceptom patria v súčasnosti k trendom. Pokiaľ stavíte na takéto rozloženie priestoru, zvýšite šancu, že sa váš dom rýchlejšie predá, ak budete v budúcnosti túto možnosť zvažovať.

Otvorená kuchyňa s obývačkou
Zdroj: Unsplash

Nevýhody otvorenej kuchyne

Nebudete mať súkromie

Možno ste nemehlo a nechcete, aby vás pri príprave jedla niekto videl. Alebo je kuchyňa vaším útočiskom, a pri varení si najradšej užívate ticho a pokoj. Ani v jednom prípade vám takýto luxus otvorená kuchyňa neposkytne.

Aj z tohto dôvodu sa pri výbere radšej sústreďte na svoje potreby a zvyky než na najmodernejšie trendy.

Ťažšie sa vyhnete neporiadku

V otvorenej kuchyni len tak nezavriete dvere za neporiadkom, čo ste spravili pri varení. Ak nechcete, aby vás pri oddychu deptal pohľad na obrovskú hromadu špinavého riadu, budete ju musieť ihneď upratať.

Navyše nečistoty, ako rozsypaná múka, sa oveľa ľahšie roznesú po celom dome.

Podobne aj smrad z varenia. Bez dverí pred rybacou alebo cesnakovou arómou neuniknete.

Kde a ako sa pestuje exotická aglaonéma?

Viete, ako sa pestuje exotická aglaonéma? Aké sú ideálne podmienky na jej pestovanie? Ako často polievať a hnojiť aglaonému? Aglaonéma je…

Rozmnožovanie aglaonéma

Nevyhnete sa hluku

Podobne ako pachy, aj zvuky sa budú ľahko šíriť celým otvoreným priestorom. To, aký je to problém, zistíte, ak zapnete mixér v momente, keď dieťa pozerá obľúbenú rozprávku alebo otec správy.

A ani vy pri varení neuniknete hlasnej telke či hudbe vášho puberťáka.

Atypická otvorená kuchyňa
Zdroj: Unsplash

V lete sa priestor vyhreje rýchlo, v zime príliš pomaly

V domácnostiach s viacerými stenami môžete vykurovať iba miestnosti, ktoré používate. Vyhrejú sa rýchlejšie a lacnejšie. V tom otvorenom a väčšom priestore je to presne naopak – dlhšie a drahšie.

V lete zase bude teplo z varenia a pečenia priamo sálať a šíriť sa po celom dome, kde bude razom o niekoľko stupňov viac.

planovač
  • Kategórie

Podobné články