Aglaonéma

Kde a ako sa pestuje exotická aglaonéma?

Redakcia - 10. augusta 2021 - 11715. zobrazení

Exotické rastliny, ktoré majú pôvod v ďalekej cudzine, sa v našich interiéroch vyskytujú čoraz častejšie. Vzhľadom na pôvodné podmienky, z akých prišli na starý kontinent, sa nie všetky z nich môžu pestovať vonku. Ako pôvabné živé dekorácie do interiéru si však svoju úlohu splnia dokonale. Príkladom takejto izbovej rastliny je aj aglaonéma.

Napriek tomu, že aglaonéma u nás nemá dlhú tradíciu, v našich bytoch a rodinných domoch sa udomácnila pomerne rýchlo. Umožnila jej to najmä schopnosť prispôsobiť sa podmienkam, ktoré majú od tých v jej pôvodnom domove dosť ďaleko. Obrovským plusom je aj trvácnosť, ktorou sa vyznačujú viaceré druhy tejto rastliny. V zozname dôvodov, pre ktoré po nej siahajú mnohí milovníci izbových rastlín, nechýba ani elegantný vzhľad, ktorý oživí každý priestor.

Aglaonéma prišla až z ďalekej Ázie

Cesta pôvabnej rastliny do našich interiérov bola pomerne dlhá. V rámci obchodných ciest do orientálnych krajín v Ázii sa najprv dostala na juh Európy. Tam si okamžite získalo pozornosť hneď niekoľko druhov, najmä tie, ktoré prišli z Bangladéša, z Filipín a z vybraných regiónov v Číne. Jednotlivé druhy sa následne uchytili aj v strednej Európe, kde je aglaonéma dodnes pestovaná ako jedna z najkrajších okrasných izbových rastlín.

Aké má aglaonéma typické znaky?

  • Dospelá rastlina dokáže dorastať až do výšky 1 m.
  • Pri pestovaní v izbe sa udržiava vo výške 25-30 cm.
  • Svojím vzhľadom trochu pripomína difenbachiu.
  • Rastlina kvitne menšími bielymi alebo žltými kvetmi.
  • Ku kvitnutiu dochádza v lete, kvety nie sú aromatické.
  • Typická je kopijovitými listami so špicatým okrajom.
  • Listy majú pôvabné sfarbenie s výraznými odtieňmi.
  • Presné sfarbenie listov závisí od konkrétneho druhu.
Aglaonéma - pestovanie

Najviac pestované druhy aglaonémy

V súčasnosti je známych viac ako 20 druhov tejto rastliny, ktoré majú rôznu výšku aj rôzne odtiene sfarbenia. Napriek miernym odlišnostiam sa jednotlivé druhy na seba dosť podobajú a podobné sú aj podmienky potrebné na pestovanie, čo uľahčuje výber. Ten je ľahší aj kvôli tomu, že v našich končinách sa zvyknú pestovať len 3 až 4 druhy.

Aglaonéma červená

Prvý z druhov je známy pod prívlastkom „Kréta“. Oficiálny názov ale skôr vystihne jeho vzhľad ozdobený červeným až lososovým odtieňom na okraji a na spodnej strane listu, kde tieto farebné škvrny vynikajú na zelenom podklade. Druh patrí medzi vyššie. Vo voľnej prírode dorastá do výšky 80 až 90 cm.

Aglaonéma kučeravá

Ďalší z vyšších druhov, v tomto prípade s ojedinelým vzrastom až do výšky 1 m. V porovnaní s inými druhmi je pomerne užší. Jeho šírka zvykne dosahovať zhruba 10 až 15 cm. Známy je tvrdými kožovitými listami, ktorých vnútorná strana je posiata šedými až striebornými žilkami.

Aglaonéma premenlivá

Druh typický lesklými listami so striebornými škvrnami, ktoré sú schopné dorásť do dĺžky 30 cm, je obľúbený najmä v Číne. Často pestovaný je aj u nás, a to vďaka svojej schopnosti uchytiť sa aj v priestoroch s nedostatkom alebo len minimom svetla. Pestovateľov poteší aj neskorými kvetmi, ktoré sa objavujú na konci leta a začiatkom jesene.

Rastlina sa skvele hodí do kúpeľne

Aglaonéma premenlivá nie je jediným druhom, ktorému nerobí problém poloha na tmavších miestach. Vzhľadom na pôvodný výskyt v tienistých lokalitách sa v prítmí darí aj ostatným druhom. Mnohé z nich potrebujú k zdravému rastu aj dostatočnú vlhkosť vzduchu, čo rastlinu predurčuje k tomu, aby bola ideálnou voľbou do kúpeľne. Pestovať ju, samozrejme, môžete aj na iných miestach, napríklad na chodbách, v obývačke alebo v kuchyni.

Vhodné podmienky na pestovanie

Poloha

Okrem tmavších miest sa bude aglaonéme dariť aj v polotieni. Problém nemá ani so svetlejšími priestormi, no chráňte ju pred priamym slnečným žiarením, ktoré ju dokáže spáliť. Nevhodná je aj poloha na miestach, ktoré sú vystavené prievanu.

Teplota

Nároky na teplotu sú pomerne vysoké. Aj to je dôvodom, prečo sa u nás aglaonéma nepestuje vonku na záhrade. Takmer počas celého kalendárneho roka potrebuje teplotu od 20 do 25 °C. Výnimkou je iba zima, kedy môže byť trochu nižšia, no nesmie klesnúť pod 15 °C.

Substrát

Vyššie nároky má aj na pôdu. Ideálnou voľbou bude rašelina, prípadne nejaká iná priepustná pôda ľahšieho typu, ktorú s rašelinou zmiešate. Rašelina by mala byť v zmiešanom substráte zastúpená aspoň polovičným dielom.

Vlhkosť vzduchu

Aglaonéma potrebuje pre zdravý rast aj vyššiu vlhkosť vzduchu, čo má súvis s jej pôvodným výskytom. Keďže z tienistých lesov v juhovýchodnej Ázii je zvyknutá na vlhšie miesta, kde sa udržiava trochu vlhší vzduch, aspoň 50 až 60 % vlhkosť vzduchu jej doprajte aj v izbe, kde ju pestujete.

Rozmnožovanie aglaonéma

Správna starostlivosť o aglaonému

Zálievka

Okrem vlhkosti vzduchu dbajte aj o vlhkosť pôdy. Rastlinu polievajte pravidelne, vždy po vyschnutí substrátu. Obrovskou pomôckou pri pestovaní budú drenážne otvory na spodnej strane kvetináča, ktorými bude vytekať prebytočná nespotrebovaná voda. Korienky tak budú chránené pred zhnitím v dôsledku premočenia.

Hnojenie

Intervaly hnojenia závisia od rýchlosti rastu. Obvykle sa hnojí dvakrát za mesiac. Po skončení vegetačného obdobia stačí hnojiť raz za 4 až 6 týždňov. Na hnojenie aglaonémy je najvhodnejšie kvalitné tekuté hnojivo aplikované vo forme bežnej zálievky s vodou.

Presádzanie

Pri mladších rastlinách sa pripravte na každoročné presádzanie. Ak je rastlina staršia a jej rast sa spomaľuje, presádzať ju stačí raz za 2 alebo 3 roky. Častejšie to robte iba v prípade, keď sa korene tlačia na povrch substrátu alebo rastlina začína prerastať kvetináč. Najlepším obdobím na presádzanie je vždy jar, a to bez ohľadu na vek rastliny.

Rozmnožovanie

Aglaonému si môžete aj jednoducho rozmnožiť. Najjednoduchší spôsob je zapúšťanie odrezkov. Tie stačí dať do nádoby s odstátou vodou a pár dní ich nechať na mieste s trochou svetla. Keď vám odrezky začnú zapúšťať korienky, sú pripravené na vysádzanie do kvetináča s vhodným substrátom.

Možné je aj hydroponické pestovanie

Odrezkom sa vo vode darí aj preto, že aglaonéma patrí medzi rastliny, ktoré sú ako stvorené na hydroponické pestovanie. Pri takomto pestovaní, kde nie je potrebná žiadna zemina, rastie ešte rýchlejšie. Navyše, pestovanie na báze vody prináša viacero pozitív, pre ktoré po ňom milovníci izbových rastlín siahajú stále častejšie. Výhodou je menej starostlivosti a celkovo čistejšie pestovanie bez potreby používať hlinu alebo rašelinu.

Okrem estetickej aj praktická úloha

Bez ohľadu na to, aký spôsob pestovania si vyberiete, za obetavú starostlivosť vás aglaonéma odmení zdravým rastom a nádherným vzhľadom. Okrem estetickej funkcie sa však postará aj o praktický úžitok. Ten prinesie pri čistení ovzdušia v domácnosti, ktoré znehodnocujú látky ako xylén, formaldehyd či iné škodlivé toxíny. Aglaonéma ich dokáže pohlcovať, čo ju robí živou „čističkou ovzdušia“ a užitočným pomocníkom pri zlepšovaní vnútornej mikroklímy.

Ako pestovať asparágus a ktorý druh si vybrať?

Poznáte izbové rastliny z rodu asparágus? Viete, ako tieto izbové rastliny pestovať? Vedeli ste, že do rodu asparágus patrí aj špargľa?

Asparagus setaceus

Rada na záver

Praktický úžitok aglaonémy trochu zatienili jedovaté látky v jej zložení. Tie obsahujú bobule, ktoré bývajú bežnou súčasťou kvetov. Plody však nie sú rovnako jedovaté u každého druhu. Napriek tomu sa radšej priamemu kontaktu s nimi vyhýbajte. Pred jedením a olizovaním kvetov chráňte aj deti a domáce zvieratá.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články