Vykurovacia sezóna štartuje

Vykurovacia sezóna štartuje – riešením je krb

Redakcia - 29. septembra 2016 - 3190. zobrazení

Horúcim letným dňom sme už zakývali na rozlúčku a pre zmenu si užijeme jesenné  obdobie. S jeho príchodom nás čaká aj nová vykurovacia sezóna, počas ktorej si teplo doma musíme zabezpečiť vlastnými silami, napríklad vďaka krbu.

Vykurovaciu sezónu začínajú mnohí z nás viacerými otázkami. Často hľadáme odpovede, ako kúriť čo najefektívnejšie alebo čím si zaistíme dostatok tepla za najmenej peňazí. Niektorí sa k tomu vyjadria celkom jasne a v rámci viacerých možností nezabudnú spomenúť krb, ktorý je súčasťou mnohých domácností.

Krb ako hlavný vykurovací zdroj

Vykurovanie krbom prináša isté výhody, ku ktorým sa však dostanete len v prípade splnenia potrebných krokov. Tie platia obzvlášť v prípade požiadavky využívať krb ako hlavný zdroj. Práve to je najčastejšou otázkou záujemcov, na ktorú nie je jednoznačná odpoveď. Krbom sa totiž nedá vykúriť úplne celý objekt, no môže ťahať väčšinu zodpovednosti za teplo. Najprv však treba zohľadniť vlastnosti stavby a vybrať správny model.

riešením je krb

Zopár rád pred kúpou:

  • nezabudnite na výpočet tepelného príkonu domu
  • podľa daného príkonu vyberajte vhodný model
  • inštaláciu nechajte zásadne na odborníka-kachliara
  • dôraz dajte na presklenie krbu, odporúčame dvojité
  • podľa legislatívy by krb nemal byť jediným zdrojom tepla v domácnosti

Výber správneho krbu

Dosiahnutie tepelnej pohody závisí vždy od výberu vykurovacieho telesa a inak to nie je ani pri krboch. Predajcovia ponúkajú niekoľko typov produktov, no my vám odporúčame vybrať si niektorý z dvoch najlepších.

Výber správneho krbu
  • Akumulačný – Práve tento typ krbu dokáže slúžiť ako nezávislý vykurovací zdroj. Vyrába sa tak, aby zvládol vykurovať celý dom, no v praxi to nie je celkom možné. Pracuje na báze sálania tepla do miestnosti, čím vzniká predpoklad jeho lepšieho rozptýlenia po priestore.
  • Teplovodný – Jeho schopnosť vykúriť priestor je o niečo slabšia a neodporúča sa za hlavný vykurovací zdroj. Populárnymi ich ale robí jednoduchý spôsob výstavby a schopnosť rýchlo nahriať miestnosť.

Možnosť vykurovať krbom je už dlho predmetom viacerých úvah a kým jedni si toto riešenie pochvaľujú, iní sú proti. Najlepšie to ale vedia sami majitelia domácností, ktorí krb využívajú a vedia zhodnotiť, čo im tento spôsob vykurovania prináša. Ako však vidíme, táto alternatíva má svoje pozitíva a napriek niektorým nedokonalostiam dokáže zabezpečiť teplo v dome.

Text: Róbert Bosák    Zdroj foto: Travertin.sk

  • Kategórie

Podobné články