Moderná čierna kuchyňa

Ako navrhnúť kuchyňu pre veľkú rodinu?

Reklamný článok - 25. januára 2023 - 566. zobrazení

Zariaďujete novú kuchyňu alebo prechádzate jej rekonštrukciou? Kuchyňa je spolu s obývačkou priestor, kde sa často stretáva celá rodina. Je preto nevyhnutné, aby bol v nej dostatok miesta na pohyb, úložného priestoru a tiež miest na sedenie. Ak aj vy túžite po kuchyni s priestrannou jedálňou, kde sa zmestí celá vaša rodina, máme pre vás niekoľko odporúčaní, ako na to.

Rozvrhnite si priestor logicky a podľa potreby

Prvým, a zároveň dôležitým krokom, ktorý musíte urobiť je rozvrhnúť si priestor kuchyne. V tomto bode je dôležité zvážiť všetky vaše potreby. Zohľadnite, ako často varíte, či máte k dispozícii komoru na potraviny a aj to, ako sa zvyčajne v kuchyni pohybujete. Nezabudnite ani na spotrebiče, ktoré je dôležité umiestniť tak, aby ste k nim mali pohodlný prístup. Skvelým tipom, je umiestniť rúru a mikrovlnku do pohodlnej výšky, aby ste sa pri príprave jedla nemuseli zohýbať. Myslite aj na minimalizáciu zbytočného pohybu medzi jednotlivými časťami kuchyne a na to, aby bol priestor medzi ostrovčekom a kuchynskou linkou dostatočne veľký aj v prípade, že sa bude v kuchyni nachádzať viac ľudí. Rozloženie kuchynskej linky a ostrovčeka sa stane východiskovým bodom pre ďalšie navrhovanie.

Častou chybou moderných kuchýň je to, že si musíte vyberať medzi jej vzhľadom alebo samotným úložným priestorom. Ak vám to veľkosť kuchyne umožňuje, stavte na kuchynskú linku, ktorá v sebe spája oboje. Dizajnéri kuchýň riešia úložný priestor niekoľkými spôsobmi. Jedným z nich je zvoliť si kuchynské skrinky, ktoré siahajú až po samotný strop. Zdá  sa vám to nepraktické? Vrchné skrinky vám budú slúžiť na odloženie vecí, ktoré používate najmenej. Takto ušetríte priestor na pohyb a zároveň využijete kuchyňu naplno. Toto riešenie je vhodné najmä do domácnosti, kde chýba komora na skladovanie potravín.

Veľká kuchynská plocha na prípravu jedla

Nie je nič horšie, ako kuchyňa s nedostatočnou pracovnou plochou na prípravu jedla. Ak patríte medzi tých, ktorí varia a pečú pravidelne, určite oceníte veľký priestor na kuchynskej doske. Zvážte preto rozmiestnenie spotrebičov a vytvorte si kuchyňu, kde môžete pohodlne pripravovať jedlo. V prípade, že vám to samotná kuchyňa umožňuje, zvážte pridanie praktického ostrovčeka. S kuchynským ostrovčekom získate okrem ďalšieho úložného priestoru aj ďalšiu priestrannú plochu na prípravu jedla.

Priestranná jedáleň pre celú rodinu

Ku kuchyni neodmysliteľne patrí aj jedáleň. Jedáleň predstavuje priestor, kde sa môže rodina v pohodlí stretnúť a vychutnať si spoločný obed alebo večeru. Jej navrhovaniu by ste mali venovať dostatok času a premyslieť ju do posledného detailu. Ak je navyše vaša rodina veľká, o to viac pozornosti by ste mali venovať výberu správneho jedálenského stola a stoličiek. Odporúčame vám siahnuť po jedálenskom nábytku z pravého dreva. Zvoliť si môžete napríklad obľúbené dubové drevo alebo ozvláštniť svoju kuchyňu s jedálňou netradičným mangovým drevom, ktoré jej pridá chýbajúci šmrnc. Výborným riešením je napríklad oválny jedálensky stôl, ktorý vyzerá moderne a zároveň vám poskytne dostatočne veľký priestor. Veľkosť stola si zvoľte podľa počtu členov rodiny a pridajte k tomu aspoň dve miesta navyše. Pre ucelený vzhľad si vyberte k stolu dizajnové jedálenske stoličky alebo kreslá, s pohodlnou sedacou časťou.

Zariaďovanie kuchyne nemusí byť veda. Stačí si vopred premyslieť vaše potreby a hravo to zvládnete aj sami. V prípade, že si na túto výzvu netrúfate, stále môžete kontaktovať profesionálnych dizajnérov. Tí vám pomôžu navrhnúť kuchyňu, ktorá bude spĺňať všetky vaše požiadavky.

Zdroj obrázku: Freepik.com

  • Kategórie

Podobné články